Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často
nedokážeme zaujať jednoznačný postoj. A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a
problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších. Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka:
Eurofondy. Stovky miliónov eur, bez ktorých by štát, kraje, ani mestá a obce nedokázali investovať do verejného priestoru toľko, koľko dokážu v posledných rokoch. Vidíme to aj na opravených školách, úradoch, vodovodoch a kanalizáciách v obciach, plynofikácii, ihriskách, chodníkoch či cestách. Na druhej strane počúvame, aká veľká byrokracia sa s nimi spája a nestíhame ich na Slovensku ani vyčerpať. Prečo je to tak?
Odpoveď:
Slovensko malo len v základnom programovom období 2014 – 2020 možnosť využiť až 14,5 miliardy eur. Toto obdobie sa len vďaka výnimke schválenej europoslancami predĺžilo až do konca roku 2023. Dodatočných 772 miliónov získalo Slovensko na riešenie dopadov pandémie, nehovoriac o miliardách z Plánu obnovy a odolnosti.
Napriek tomu, že každá vláda hovorí o nastavení nových pravidiel, ktoré povedú k väčšej efektívnosti čerpania a rozvoju našich regiónov, nedokázali to zrealizovať.
Konečný účet za skončené programové obdobie budeme poznať o 3 či 4 mesiace, no už teraz je jasné, že desiatky miliónov eur, ak nie viac, budeme vracať do Bruselu.
Okrem toho, na Slovensku desaťročia investujeme eurofondy s cieľom vyrovnávať regionálne rozdiely, paradoxne, táto priepasť narastá. Hovorí o tom rozdiel v HDP na obyvateľa medzi Prešovským a Bratislavským krajom. Kým v roku 2001 predstavoval viac ako 10-tisíc eur, dnes presahuje 27-tisíc.
Problémom nie je toľko spomínaná bruselská byrokracia, ale naše vlastné, vládou, ministerstvami a úradmi nastavované pravidlá čerpania, ktoré robia z eurofondov v mnohých prípadoch nedostupný balík peňazí. Starostovia často trefne poznamenávajú, že kým pri spoločných cezhraničných projektoch Poliaci už strihajú pásku, my ešte len poklepávame základný kameň.
Od začiatku svojho mandátu v roku 2020 som i ja prichádzala s návrhmi, ako lepšie nastaviť pravidlá tak, aby sme cielenejšie používali eurofondy na pomoc ľuďom tam, kde to najviac treba.
Mnohým našim primátorom a starostom som sprostredkovala možnosť získavania poznatkov a výmeny skúseností s využívaním eurofondov, a to ako na Slovensku, tak aj pozvaním do Bruselu na stretnutia s Európskou komisiou.
Potrebujeme presunúť viac peňazí priamo do regiónov, uvoľniť ruky a odovzdať im väčšie kompetencie. Sú to práve oni, ktorí najlepšie vedia, ako eurofondy použiť, pričom veľmi nápomocná by bola aj nulovú spoluúčasť pre naše samosprávy alebo väčšia podpora miestnych akčných skupín (MAS).
Máme možnosť čerpať európske prostriedky aj na to, aby sme nastavili kvalitnú opatrovateľskú službu pre našich seniorov či zdravotne znevýhodnených, no na druhej strane vidíme, že táto služba nám kolabuje a naše opatrovateľky sú tak nízko ohodnotené, že sú nútené odchádzať za prácou do zahraničia. Pritom stačí efektívne nastaviť spôsob čerpania Európskeho sociálneho fondu.
Spoločne s KDH od vypuknutia pandémie a následnej ekonomickej krízy doma presadzujeme a na európskej pôde apelujeme, aby sme mohli využiť eurofondy aj na energetické kompenzácie pre sociálne slabšie rodiny či jednotlivcov, ale napríklad aj pre malé a stredné podniky či drobných podnikateľov.
Treba si uvedomiť, že už tri roky nám beží nové programové obdobie (2021 – 2027) a my sa stále trápime s vyčerpaním toho starého. Pevne verím, že o pár rokov nebudeme znovu riešiť tie isté problémy a ľuďom v regiónoch sa skutočne bude žiť lepšie aj vďaka rozumne investovaným eurofondom.