Bolestivá a nepravidelná menštruácia, či dokonca jej úplná strata, je len zlomok problémov, ktoré si môžete spôsobiť radikálnou či neodbornou zmenou stravy a pohybu pri snahe schudnúť. Tento spôsob nielenže ničí naše zdravie, ale je aj neudržateľný.
A pritom vhodne nastavená životospráva a pohyb môžu vyriešiť problémy s menštruáciou, prinavrátiť celkové fyzické a psychické zdravie, zmierniť popôrodné ťažkosti či dokonca pomôcť priniesť vytúžené bábätko.
Aké riziká sú teda spojené s cvičením u žien, ako sa im vyvarovať či ako správne cvičiť počas tehotenstva a po pôrode? Aj na tieto otázky nám odpovedala NATÁLIA JURGOVÁ, profesionálna kondičná a fitness trénerka a tiež nutričná poradkyňa.

S akými požiadavkami k vám najčastejšie ženy prichádzajú?
Najčastejšie ide o redukciu, spevnenie, nárast svalovej hmoty, a k tomu býva pridružená takmer vždy strata motivácie.
Aké problémy spojené či už s redukciou alebo nárastom svalovej hmoty riešite?
Kto je Natália Jurgová?
Profesionálna kondičná a fitness trénerka a tiež nutričná poradkyňa. Zameriava sa najmä na ženy, ktorým pomáha plniť ich sny, či už estetické, funkčné, ale aj zdravotné.
Vyštudovala magisterský stupeň v odbore kondičné trénerstvo a učiteľstvo telesnej výchovy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Taktiež absolvovala mnoho odborných seminárov, kurzov a doplnkových vzdelaní.
S redukciou hmotnosti je často spojená práve vysoká nadváha, a tým pádom pridružené komplikácie, ako napríklad vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, diabetes typu 2, a podobne. Často za mnou chodia ženy aj so stratou alebo nepravidelnou menštruáciou, tráviacimi problémami, bolesťou chrbtice a kĺbov.
My ľudia často ignorujeme, čo nám telo hovorí a riešime to, až keď prídu neúnosné bolesti, či iné zdravotné problémy. Chodia k vám klienti len s problémami, alebo aj práve kvôli prevencii?
Veľmi sa teším z toho, že v posledných rokoch si ženy uvedomujú, aké je dôležité nezanedbať prevenciu, takže s nadšením tvrdím, že v mojom tíme ide tak u 70 percent o prevenciu a zvyšok už s daným problémom. Prevencii a celkovo zdravému životnému štýlu robím osvetu, preto si myslím, že aj na základe toho ženy pochopili, aké je to dôležité a že je tá cesta za zdravím a za svojim cieľom krajšia a príjemnejšia.
V rozhovore sa dozviete aj:
- z akých dôvodov najčastejšie dochádza k strate menštruácie,
- ako prispôsobiť stravu a cvičenie v jednotlivých fázach cyklu,
- či je možné stravou a cvičením vyriešiť aj bolestivosť menštruácie,
- ako nadváha ovplyvňuje hormonálne zdravie,
- čo je najčastejším dôvodom neplodnosti pri nadváhe, s ktorým sa Jurgová stretáva,
- ako pomohla ženám po rokoch neúspechov prinavrátiť nie len hormonálne zdravie,
- čo robiť v prípade, keď nastavená strava spôsobuje tráviace ťažkosti,
- z akých najčastejších dôvodov dochádza k jojo efektu a ako sa mu vyvarovať,
- ako pracuje s tehotnými ženami,
- aké najčastejšie problémy trápia ženy po pôrode a čo s tým,
- ako cvičiť počas tehotenstva,
- čo hovorí na aktuálne trendy na sociálnych sieťach a ako môžu nesprávne informácie o cvičení a stravovaní uškodiť,
- prečo sú tuky dôležité a nemali by sa ich ženy báť.
Čo je taký všeobecný základ, čo riešite ihneď s každou klientkou?
Záleží, či je klientka zo Slovenska a dokáže za mnou pricestovať, alebo je zo zahraničia. Každopádne vždy v úvode spolupráce máme detailný vstupný formulár, kde analyzujem zdravotnú a fyzickú anamnézu, čiže či ma nejaké zdravotne psychické alebo fyzické problémy, alebo funkčné ako napríklad bolesti kĺbov, skolióza, hyperlordóza, a podobne. Ďalej diagnostika pohybového aparátu a celkovej postúry tela a následný videohovor, kde sa porozprávame, či máme vôbec rovnakú filozofiu, podobné názory a či je pre ňu spolupráca vhodná.
Aké sú riziká spojené s cvičením u žien, najmä ak trénujú a nastavujú si stravu bez odborného dohľadu?
Čo sa týka cvičenia, tak určite nesprávne technické prevedenie, tým pádom dochádza k zraneniam a nedosahujú také fyzické a estetické výsledky, ako by požadovali. Ďalej je to nedostatočná regenerácia. Ak začínajú s cvičením, väčšinou sú veľmi namotivované a majú zle nastavené tréningové objemy a splity. To znamená, že zo začiatku trénujú veľmi intenzívne a často, potom sa nevedia zotaviť zo svalovej horúčky a často dôjde až k pretrénovaniu a demotivácii.

Čo sa týka stravy, tak kvôli nedostatočným informáciám najčastejšie dochádza k extrémnym diétam, poruchám príjmu potravy a následným jojo efektom. Kalórie znížia na minimum, a extrémne navýšia výdaj. Ak celý život fungovali na nezdravej, nutrične menej vyváženej strave a zo dňa na deň chcú všetko zmeniť o 180 stupňov, je to dlhodobo neudržateľné a vydrží im to v priemere dva až tri týždne. Nastavia si nesprávny pomer kalórii, makronutrientov a mikronutrientov, čo môže viesť k rôznym zdravotným a hormonálnym problémom.
Z akých dôvodov najčastejšie dochádza k strate menštruácie?
Prvým je určite extrémny deficit energie. Príliš nízky príjem kalórií v porovnaní s vysokým energetickým výdajom z intenzívneho cvičenia, z dlhodobého hľadiska môže narušiť hormonálnu rovnováhu. Ďalej je to