Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často nedokážeme zaujať jednoznačný postoj.
A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších.
Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka:
Iste to poznáte. Jeden deň všetko funguje tak ako má a na ďalší sa z ničoho nič vami často používaný spotrebič pokazí. Keď po dlhom pátraní konečne zoženiete opravára v domnienke, že máte po probléme, narazíte na dilemu. Opraviť alebo radšej kúpiť nové? Jednoduchou matematikou totiž vyrátate, že oprava vás vyjde skoro toľko, ako keby ste si danú vec kúpili nanovo. V Európskom parlamente sme sa na tento problém bližšie pozreli.
Odpoveď:
Realita je skutočne taká, že naozaj až príliš často vyhadzujeme veci, ktoré by nám po oprave ešte zopár rokov poslúžili. Miesto toho však končia v smetných nádobách alebo zberných dvoroch. Kúpa spotrebiča, ktorá sa kedysi javila ako výhodná, narazila na svoje limity. Záručnú lehotu. Zdá sa, akoby časy spotrebičov, ktoré s nami „prežijú“ podstatnú časť života, boli už nenávratne preč.
V kontexte týchto skutočností sme na pôde Európskeho parlamentu nedávno schválili návrh smernice na podporu opravy tovarov. V praxi to znamená, že pre nás, spotrebiteľov, budú opravy jednoduchšie, dostupnejšie, ale aj lacnejšie. Vďaka tejto smernici sa tiež predĺži záručná lehota na niektoré typy tovarov a náhradné diely budú musieť byť k dispozícii aspoň počas stanovenej doby.
Právo na opravu by malo poskytnúť spotrebiteľom, ale aj firmám v opravárenskom priemysle bezplatný prístup k potrebným informáciám o údržbe a oprave výrobkov. Taktiež sa zjednoduší prístup aj k súčiastkam či špecializovaným prístrojom potrebným na opravy. Tieto informácie by mali byť poskytované aj cez rôzne digitálne a inovatívne spôsoby, napr. QR kódy na obaloch alebo cez digitálny pas výrobku.
Dať si opraviť výrobok v akejkoľvek, nielen autorizovanej opravovni, by už nemal byť problém. Samozrejme, bez obáv o to, aby vás neskôr pre „neautorizované“ opravy, odmietli autorizovaní opravári/autori-zované servisy.
Získame tak možnosť výberu a celkovo zamedzíme vzniku zbytočného odpadu z výrobkov, ktoré je ešte možné bez problémov ďalej využívať.
Takisto dôrazne apelujem na to, aby sa pri výrobe nových produktov zakázali používať tzv. kazítka.
Práve tieto softvéry či iné komponenty sú často dôvodom plánovaného zastarávania produktu alebo inak povedané toho, že vám spotrebič prestane fungovať skôr ako očakávate.
Som si istá, že presne toto je správny krok, ktorý nám v konečnom dôsledku dokáže výrazne uľahčiť život, šetriť peniaze, ale i životné prostredie.
Tému čo najlepších podmienok pre spotrebiteľov aj naďalej sledujem.