Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často nedokážeme zaujať jednoznačný postoj. A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších. Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka:
Zdravotné znevýhodnenie je téma, ktorá sa dotýka veľkej časti našej spoločnosti. Jedným z dôležitých dokumentov, ktoré preukazuje mieru zdravotného postihnutia, je preukaz ŤZP. Človeku so zdravotným znevýhodnením, okrem toho, že dokladuje jeho zdravotný stav, má prinášať aj rôzne benefity. Čo však, ak vycestujem za hranice Slovenska?
Odpoveď:
Momentov, kedy ste sa vy osobne, či vaši blízki, dostali pre svoje zdravotné znevýhodnenie do nepríjemnej situácie, je naozaj veľa. Jednu, typickú, opísala aj moja známa Anna. Status ťažko zdravotne postihnutej osoby má už dlhodobo, až teraz však našla odvahu cestovať.
Zvyknutá na kompenzácie, ktoré plynú zo statusu ťažko zdravotne postihnutej osoby u nás, však bola nemilo prekvapená, keď jej slovenský preukaz v zahraničí neakceptovali. Presne si spomínam, s akým ťaživým pocitom mi opisovala, ako musela svoje postihnutie obhajovať a dokazovať.
Aj cez iné príbehy, ktoré so mnou zdieľate preto viem, aké nedôstojné chvíle v zahraničí zažívate. Obzvlášť, ak vaše zdravotné postihnutie nie je viditeľné navonok a vy máte často pocit, akoby ste sa domáhali toho, na čo nemáte nárok. Prípadne čelíte podozreniam, že ste si svoje ochorenie vymysleli.
Je mojim dlhodobým úsilím, aby sme osoby so zdravotným postihnutím plnohodnotne začlenili do všetkých oblastí života a aby mali prístup k čo najširšiemu rozsahu kompenzácií, ktoré im aspoň čiastočne pomôžu prekonávať každodenné bariéry. Pomôcť získať prioritný prístup alebo asistenciu, mať voľnú alebo aspoň zníženú cenu rôznych vstupeniek v inom členskom štáte, to sú jedny z podstatných cieľov, na ktoré apelujem.
Pomôže európsky preukaz
Európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím je dlho očakávanou iniciatívou, ktorá zavádza nediskriminačný prístup všetkých držiteľov k rôznym zľavám vo všetkých členských krajinách EÚ.
Na základe tohto preukazu získajú všetci držitelia preukazu rovnaké zľavy či výhody, ktoré daný členský štát poskytuje svojim občanom – držiteľom národného preukazu. Únia zároveň navrhuje aj vylepšenie jednotného európskeho parkovacieho preukazu, čo bude ďalším krokom k uľahčeniu voľného pohybu.
Európsky preukaz si už v rámci pilotného projektu vyskúšali ľudia v ôsmich krajinách Únie a jeho návrh v týchto dňoch prechádza legislatívnym konaním. Verím preto, že sa preukazu čoskoro dočkáme vo finálnej podobe aj na Slovensku.