Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často nedokážeme zaujať jednoznačný postoj. A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších. Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka:
Zazvoní telefón a na jeho druhej strane sa ozve neznámy hlas. Oznamuje, že náš blízky je v problémoch a súrne potrebuje peniaze. Prípadne vám naliehavý hlas ponúka výhodné služby. Jediné, čo od vás chce, je rozhodnúť sa hneď. Je vám to povedomé? Zoznámte sa s praktikami novodobých „šmejdov“. Ako sa voči nim brániť?
Odpoveď:
Manipulačných podvodníkov, ktorí zneužívajú predovšetkým dôverčivosť starších ľudí, neubúda. Metódu naliehavosti majú nacvičenú tak, že jej dokáže ešte veľa ľudí podľahnúť.
Podobnú situáciu nedávno zažila aj moja príbuzná. Zazvonil mobil. Hlas nápadne pripomínajúci jej vnuka začal vysvetľovať, že je v zahraničí a mal vážnu nehodu. Okrem iného si pri nej rozbil telefón. Preto volá z neznámeho čísla. „Vnuk“ v ohrození života súrne potreboval peniaze.
Bola som prekvapená, s akou duchaprítomnosťou moja príbuzná zareagovala. Strach, že sa mu niečo stalo, vystriedalo kritické myslenie. Okamžite si uvedomila niekoľko detailov, ktoré nesedeli a telefón zložila. Nie všetci si však dokážu zachovať chladnú hlavu a nepodľahnú emóciám. Stačilo málo a možno aj moja príbuzná by sa stala obeťou podvodu a poslala peniaze na cudzie číslo účtu.
„Šmejdi“ striehnu všade. Ako v reálnom, tak aj vo virtuálnom prostredí. Falošní predajcovia, ktorí vám tovar nikdy nepošlú; stránky, ktoré si pýtajú údaje o vašej karte alebo poplašné a vymyslené výzvy na platby z akože vašej banky. Nezaškodí preto overiť si údaje o stránke. Každý poctivý obchodník musí na internete uvádzať svoju adresu, kontakt, označenie registra, ktorý ho zapísal a číslo zápisu, či názov a adresu orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému jeho činnosť podlieha a tiež obchodné podmienky. Môže sa to zdať komplikované, no rozhodne stojí za to investovať čas do preverovania informácií, než neskôr do vymáhania zaplatených peňazí za tovar, ktorý nikto neposlal. Neprezrádzajte žiadne citlivé údaje. Pre „šmejdov“ by to bol iba ďalší krôčik k tomu, aby vás neskôr dokázali ešte adresnejšie vydierať, pripraviť vás o peniaze, alebo vás dokonca pod zámienkou navštíviť priamo doma.
Pri mojich stretnutiach so seniormi, ale i mladými neustále zdôrazňujem, aké dôležité je správať sa na internete obozretne.
Aj vďaka Európskej únii a novému zákonu o digitálnych službách (DSA) sa však tento priestor začína pomaličky meniť.
Platformy ako Google, Facebook, TikTok, YouTube a ďalšie nesmú v EÚ využívať reklamu na základe údajov, ktoré z nášho online správania vypozorovali, bez nášho zvolenia. Oveľa prísnejšie musia posudzovať výskyt dezinformácií alebo nezákonný obsah, vrátane sexuálneho násilia či iného obsahu ohrozujúceho duševné zdravie a musia ho zo svojich stránok sťahovať. Na dodržiavanie dohliada Európska komisia spolu s národnými orgánmi. V EÚ sa usilujeme o čo najsilnejšiu ochranu na internete pri plnom zachovaní slobody prejavu.
Na podozrivé správanie je však stále tým najlepším receptom obozretnosť a predvídavosť.