Deti si dnes bežne kupujú cigarety, treba ich motivovať, aby s fajčením nezačali vôbec

Advertorial

(Zdroj: Shutterstock)

K cigaretám sa stále bez problémov dostanú nielen tínedžeri, ale aj deti. Nepýtajú si len klasické cigarety, ale stále častejšie siahajú po e-cigaretách či nikotínových vrecúškach. Potvrdili to aj tohtoročné kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktoré v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží prebiehali po celom Slovensku. Tie odhalili vážny problém. Cigarety či iné produkty určené na fajčenie si dokázalo kúpiť každé tretie dieťa, dokonca aj deti, ktoré chodia ešte len na základnú školu.

Stovky predajcov porušili zákon

Na prelome leta sa uskutočnila veľká celoslovenská akcia na kontrolu prevádzok v súvislosti s predajom tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov. SOI a iniciatíva Na veku záleží zistila, že až v 35,95 percentách prípadov predajcovia predali tabakové výrobky neplnoletej osobe.

V rámci kontroly boli k dispozícii figuranti v dvoch vekových kategóriách, 11 až 14 rokov a 15 až 17 rokov. V rámci mystery shoppingu sa pod dohľadom kontrolórov snažili o zakúpenie rôznych tabakových výrobkov. Testovali potravinové predajne, trafiky, čerpacie stanice, gastroprevádzky ale aj e-shopy či elektropredajne.

Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka SOI, vysvetlila, že skontrolovali 623 kamenných prevádzok a 54 e-shopov. Dokopy vykonali 677 kontrol. „Z 623 kontrolných nákupov v kamenných prevádzkach boli tabakové výrobky a výrobky určené na fajčenie predané v 224 prípadoch. Predstavuje to 35,95 percenta, čo je žalostne veľa. Takmer 20 percent z týchto pochybení sa týkalo predaja mladistvým vo veku 11 až 14 rokov,“ zhrnula.

Najviac pochybení inšpektori odhalili v nákupných centrách, pohostinstvách, kaviarňach, elektroobchodoch a v obchodoch s rozličným tovarom. „Z celkového počtu 119 kontrolných nákupov tu došlo k porušeniu v 55 prípadoch, čo predstavuje 46,22 percent, teda v každej druhej prevádzke,“ povedala Nadežda Machútová.

V prípade e-shopov z 54 kontrol až v 11 obchodoch predajca nepoužíval funkčný systém overovania veku kupujúceho. „Musí dôjsť k verifikácii veku kupujúceho predávajúcim, a to najneskôr pri dodaní uvedených výrobkov kupujúcemu,“ upozornila Nadežda Machútová.

Problém nie je len v obchodníkoch

Podľa Národného výskumu z roku 2022 nie je problém len v nedodržiavaní zákona o ochrane nefajčiarov niektorými obchodníkmi. Podľa sociológa z agentúry FOCUS, Martina Slosiarika, sa deti k tabakovým výrobkom najčastejšie dostanú najmä cez priateľov alebo niekoho, kto im výrobky jednoducho ponúkne.

„Skúsenosti s klasickými cigaretami má viac ako štvrtina neplnoletých – 28 percent, so zahrievaným tabakovým výrobkom, s e-cigaretou a nikotínovými vrecúškami takmer desatina – 8 percent detí vo veku 12 až 17 rokov,“ vysvetlil Martin Slosiarik.

Až 20 percent z opýtaných detí a mladých ľudí uviedlo, že fajčiť skúšali už na 1. stupni základnej školy.

Návykový nikotín

Fajčenie či iné rôzne formy užívania tabaku a nikotínu sa považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, pričom až 90 percent dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v detstve. Odborníci sa jednohlasne zhodujú v tom, že na mladý organizmus, ktorý je stále vo vývoji, má fajčenie ešte závažnejší vplyv ako u dospelých. Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku. Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy.

Zuzana Kamendy, odborníčka na závislosti z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave potvrdila, že práve fajčenie dokáže ovplyvniť či zapríčiniť štyri najčastejšie príčiny úmrtí na Slovensku - kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, respiračné ochorenia a metabolické ochorenia. „Mladý človek navyše často fajčí pod vplyvom rovesníkov, v ich spoločnosti, v partii, a v tomto prostredí sa môžu vyskytovať aj iné drogy, napr. alkohol, marihuana, alebo iný spôsob konzumácie nikotínu, pri ktorom je ešte rýchlejšia cesta k závislosti ako pri klasickom fajčení. Napríklad čoraz populárnejšie nikotínové vrecúška majú omnoho vyšší obsah nikotínu, ako klasické cigarety. Bežná cigareta obsahuje asi 8 mg nikotínu, beztabakové vrecúško obsahuje 20 mg, tabakové neraz aj viac. Z toho vyplýva, že má silný stimulačný a psychoaktívny účinok, a vyšší návykový potenciál v porovnaní s klasickou cigaretou,“ upozorňuje Zuzana Kamendy. Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.

NA TÍNEĎZEROV NEFUNGUJÚ ZÁKAZY, H3KNITE ICH

Tínedžeri fajčenie nevidia ako problém pre ich zdravie, považujú ho za cool a je súčasťou života v partii. Nefungujú na nich príkazy, zákazy, mentorovanie, ale akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne z ich generácie, ktorí už niečo dosiahli. A to im prináša H3KNISA, Deň bez vyučovania plný zaujímavých workshopov s inšpiratívnymi mladými ľuďmi, ktorí môžu študentov motivovať hecnúť sa a heknúť si svoj život k lepšiemu. Bez cigariet a bez fajčenia. www.h3knisa.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu