V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Pri dedičskom konaní po nebohom otcovi notár opomenul dedenie otcovho urbárskeho majetku. Ten sa riešil dodatočne, o čom bolo vyhotovené osvedčenie. Dediči sme dvaja synovia.
Na tomto konaní som sa pre chorobu nezúčastnil a poskytol som bratovi písomné splnomocnenie. Na dodatočnom dedičskom konaní bol len brat s manželkou.
Notár v mojej neprítomnosti rozhodol, že urbársky majetok nadobudne brat. Zdôvodnenie bolo, že malú výmeru nie je možné podľa zákona parcelovať, deliť.
Problém pre mňa ako dediča je v tom, že urbársky majetok budú ďalej dediť bratove deti a nikto si nespomenie, že polovica po otcovi má patriť mne. Prosím o radu, ako neprísť o svoj podiel.
Z vašej otázky predpokladáme, že výraz urbársky majetok znamená pozemkové spoločenstvo. V súvislosti s daným poukazujeme na zákon o pozemkových spoločenstvách, v ktorom sa ustanovuje, že, "pri prevode a prechode podielu na spoločnej nehnuteľnosti nesmie vzniknúť spoluvlastnícky podiel na spoločnej nehnuteľnosti, ktorému zodpovedá výmera menšia ako 2000 metrov štvorcových. Zlúčením podielov môže vzniknúť podiel, ktorému zodpovedá výmera menšia než 2000 metrov štvorcových.“

Nakoľko neuvádzate výmeru vášho podielu, predpokladáme že je nižšia ako najnižšia možná, ktorú požaduje zákon. Notár by ani nemal ani inú možnosť ako pozemok prisúdiť jednému z dedičov ako celok. Samozrejme, vaše podiely na dedičstve by mali byť vyrovnané, teda to „o čo ste prišli“ na hodnote podielu v urbári, sa vám malo dorovnať v inej časti dedičstva, poprípade vo finančnej kompenzácií.
Ak vyslovene trváte na tom, aby ste zdedili podiel v urbári, prichádza do úvahy podanie žiadosti o pokračovanie v dedičskom konaní ako opravný prostriedok (ak osvedčenie nenadobudlo právoplatnosť), alebo dohoda s bratom na prevode podielu v urbári – pričom sa musí previesť celý podiel tak, ako uvádzame vyššie.

Zároveň je vhodné preskúmať, akú plnú moc ste bratovi udelili. Splnomocniteľ musí v plnomocenstve uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia. V prípade, ak sa splnomocnenie týkalo len určitého právneho úkonu – zastupovanie v dodatočnom dedičskom konaní, ide o osobitné splnomocnenie a ste oprávnený podať žiadosť o pokračovanie v dedičskom konaní.
V prípade, že ste bratovi udelili všeobecné (generálne) splnomocnenie, oprávnili ste ho ako zástupcu na výkon viacerých alebo aj všetkých právnych úkonov v rámci dedičského konania, a tak nič nebránilo tomu, že veci u notára dohodol vo váš neprospech.