Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často nedokážeme zaujať jednoznačný postoj. A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších. Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka:
Čoraz častejšie počúvame informácie o dôležitosti tzv. kritických surovín pre naše hospodárstvo a priemysel. O čo ide a prečo musí byť Európa v ich získavaní viac sebestačná?
Odpoveď:
Oblečenie či hračky z Číny, ropa a zemný plyn z Ruska, exotické ovocie z Afriky či Južnej Ameriky alebo elektronika z USA či Japonska. Globalizácia za posledné desiatky rokov spôsobila, že aj u nás je v ponuke tovar z každého kúta sveta.
Lenže na pozadí bežných spotrebiteľských starostí, ako sú cena či kvalita, začali mnohé krajiny využívať svoj prístup k rôznym vzácnym surovinám a energiám – potrebným najmä na výrobu technologických produktov – ako obchodnú, hospodársku a napokon už aj ako politickú zbraň.
Bez lítia dnes napríklad nevyrobíme autobatérie pre elektrické autá či bicykle, lenže Čína spracúva až 60 percent celosvetovej spotreby tohto kovu. Na výrobu čipov pre mobilné telefóny, počítače, televízory a množstvo ďalších elektronických zariadení či tak potrebnú zdravotnícku techniku, sú nevyhnutné aj cenné kovy ako kobalt či germánium. Európa však dnes čelí až 70-percentnej závislosti na Číne pri dodávkach týchto kritických surovín.
Čína pritom nedávno obmedzila ich vývoz, čo s rastúcou globálnou asertivitou tohto totalitného režimu vzbudzuje oprávnené obavy a snahu EÚ o zabezpečenie predvídateľného zdroja dodávok kritických surovín.
Našu závislosť na totalitných režimoch a ich surovinách či výrobkoch musíme jednoducho znížiť.
V Európskom parlamente sme prijali legislatívu o diverzifikácii európskych dodávok kritických surovín, v rámci ktorej som bola spravodajkyňou v zahraničnom výbore. Presadila som užšiu spoluprácu na ich dodávkach najmä s našimi demokratickými partnermi. Nechceme totiž nahradiť našu závislosť od jedného nespoľahlivého režimu nejakým ďalším.
Riešenie nevidím len v znižovaní závislosti na jednej krajine, ale dôraz je potrebné klásť aj na recykláciu kritických surovín. Tá totiž nielen pomáha chrániť životné prostredie, ale aj zvyšuje našu bezpečnosť.
V kontexte súčasných geopolitických hrozieb ako aj našej snahy chrániť životné prostredie je zabezpečenie prístupu ku kritickým surovinám kľúčové ako pre slovenský, tak aj pre európsky priemysel. V konečnom dôsledku ide totiž aj o živobytie ľudí na Slovensku.