PARTIZÁNSKE. To, čo sa možno kedysi zdalo ako nedosiahnuteľné, sa v súčasnosti stáva realitou. Niektoré školy a domovy sociálnych služieb na Slovensku si vyrábajú časť elektrickej energie, ktorú spotrebujú, samy. Umožňujú to fotovoltické panely na strechách.
To je prípad aj Základnej školy na Malinovského ulici v Partizánskom. „Panely sú nainštalované už od apríla. Proces prípravy a zapojenia do distribučnej siete chvíľu trval. Od 23. augusta sme už nielen odberateľom energie, ale aj výrobcom elektrickej energie,“ informovala riaditeľka školy Alena Barancová.
Fotovoltické panely škola mohla inštalovať vďaka úspechu v programe Slnečné strechy Nadácie ZSE. Tá úspešným žiadateľom hradí v plnej výške priame náklady spojené s projekčnými prácami, materiálom a inštaláciou.
„Veľmi si vážime všetkých, ktorí spolu s nami prispievajú k väčšej udržateľnosti našich prírodných zdrojov. Náš záväzok voči životnému prostrediu v regiónoch, v ktorých pôsobíme, sme sa rozhodli napĺňať aj pomocou programu Slnečné strechy, v rámci ktorého prostredníctvom Nadácie ZSE prerozdelíme časť z výnosu za každého zodpovedného zákazníka na inštaláciu fotovoltických panelov na vybraných objektoch, ktoré spĺňajú podmienky výzvy,“ ozrejmila Erika Škultétyová, programová riaditeľka Nadácie ZSE.

Ušetria peniaze
Škola v Partizánskom bola jedným z jedenástich žiadateľov, ktorí v rámci prvého ročníka projektu mohli na svoje strechy fotovoltaiku namontovať. Alena Barancová poukázala na to, že ich škola je od elektrickej energie závislá.
„Sme energeticky nároční, nakoľko nielen škola, ale aj školská jedáleň funguje len na elektrických spotrebičoch,“ uviedla riaditeľka. O tom, že si sami vyrábajú zelenú elektrinu, škola informovala všetkých zamestnancov, žiakov aj rodičov. „Vyhlásili sme výtvarnú a literárnu súťaž. Deti kreslili obrázky. Žije tým celá škola,“ potešila sa Barancová.
Dôkazom je aj žiačka Miriam Olejková, ktorá vyrobila praktickú ukážku toho, ako fotovoltické panely fungujú. Vyrobila domček, ktorý má na streche fotovoltické panely. „Použili sme kartón, papier a fotovoltické záhradné lampičky. Znázorňuje to, ako sa dá využiť slnečná energia,“ opísala žiačka. Vďaka panelom, ktoré vyrábajú energiu, sa v domčeku mohlo svietiť.

Najviac však školu teší to, že ušetria časť finančných prostriedkov, ktoré museli míňať na platby za elektrinu. „Za priaznivého počasia by sme mohli usporiť približne dvadsať percent elektrickej energie. Myslím si, že pri súčasných cenách to nie je málo,“ načrtla riaditeľka.
To potvrdil aj Marek Tomeš, odborník na obnoviteľné zdroje ZSE Energia. „Fotovoltika na tejto škole je v rozsahu deväť kilowattpeakov výkonu. Ročne vyrobí približne 10 až 11 megawattov elektriny. To znamená, že dvadsiatimi percentami pokrýva spotrebu elektriny tejto školy. Znamená to, že ušetrí rozsah oxidu uhličitého, na ktorý by bolo potrebné vysadiť približne 66 stromov ročne,“ vysvetlil Tomeš.
Primátor Partizánskeho Jozef Božik vyzdvihol, že škola v spolupráci so samosprávou v uplynulých rokoch urobili veľa v oblasti zníženia jej energetickej náročnosti. „Teší ma, že práve táto aktivita v Partizánskom akoby odštartovala ďalšie, ktoré budú v meste nadväzovať,“ uviedol Božik.
Načrtol, že samospráva v tomto období rozbieha dva veľké projekty, kde sa im podarilo získať mimorozpočtové zdroje na zelené projekty. V rámci rekonštrukcie materskej školy Malá Okružná budú nainštalované fotovoltické panely. Partizánske tiež začína budovať novú telocvičňu, ktorej súčasťou bude fotovoltický zdroj.

Celý projekt Slnečné strechy odštartoval pilotnou inštaláciou v Svätom Jure a následne pokračovali inštalácie na školách v Hamuliakove, Dvoroch nad Žitavou, Nižnej, Sološnici, v Nových Zámkoch a ďalších lokalitách. Potom Nadácia ZSE vyhlásila prvý ročník projektu, v ktorom podporila jedenásť projektov. Okrem škôl to boli aj domovy sociálnej starostlivosti. Podporia ďalšie školy a domovy.
Projekt však nekončí a nadácia v týchto dňoch vyhlásila ďalší ročník programu, v ktorom sa môžu školy a sociálne zariadenia opäť uchádzať o bezplatnú inštaláciu fotovoltických panelov a využívať tak elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. V rámci druhého ročníka programu je na podporu vyčlenená suma 150-tisíc eur.
Žiadatelia musia myslieť na to, že ich budova musí spĺňať určité technické podmienky. „Musí ísť o rovnú alebo šikmú strechu s minimálnou plochou päťdesiat metrov štvorcových. Pri školách je ideálna orientácia na juh. Technická podmienka je aj to, aby mal subjekt minimálnu ročnú spotrebu 10-tisíc kWh a maximálnu spotrebu do 100-tisíc kWh. Inak už nevieme zaručiť inštaláciu optimálnej veľkosti fotovoltického zdroja,“ uviedla Škultétyová.
Rovnako strecha musí byť v technicky dobrom stave, ktorý by si v nasledujúcich pätnástich rokoch nevyžadoval rekonštrukciu. Nadácia tiež prihliada na to, či sa subjekt aktívne zapája do enviro projektov. Žiadatelia o fotovoltiku môžu svoje projekty predkladať do 29. novembra 2023.
Igor Roško