Stres nie je vždy naším nepriateľom. Často nás poháňa vpred a pomáha prekonávať prekážky. Pokiaľ však prekročí určitú mieru a stáva sa chronickým, môže na človeka pôsobiť deštruktívne. Vtedy je spúšťačom rôznych ochorení, psychických nevynímajúc.
Klinická psychologička a terapeutka ZUZANA ŠOFRANEKOVÁ vysvetľuje, že rady lekárov, aby pacient obmedzil stres, znejú síce dobre, ale nie vždy sa to dá. Stres je súčasťou našich životov a musíme sa s ním naučiť pracovať.
Akú úlohu v našom živote zohráva stres?
Stres je prirodzenou súčasťou života a netreba sa naň pozerať vyslovene ako na nepriateľa. Istá hladina stresu je pre náš život žiadúca a poháňa nás dopredu. Pomáha nášmu telu byť v pohotovosti a pripraviť sa na zvládnutie náročnej situácie.
Nie je to len doména nepríjemných udalostí, dokonca aj pozitívne zážitky ako svadba, sťahovanie či narodenie dieťaťa sú stresujúce.
Niektorých ľudí desí to, že majú stres. No výskumy tiež ukazujú, že ak stres vnímame ako niečo, čo nám škodí, tak nám škodí viac, ako keď ho vnímame ako niečo, s čím sa dá žiť.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Ako na náš život vplýva chronický stres,
- či a prečo sa stresujeme viac ako naši predkovia,
- ako splniť odporúčania lekárov, aby sme obmedzili stres,
- osvedčené techniky na zvládnutie stresu,
- či existuje účinná prevencia pred stresom,
- ako si nájsť správneho terapeuta.
Ako rozoznáme hranicu medzi stresom, ktorý nás poháňa vpred a tým, čo nám už ubližuje?
Keď už cítime, že náš výkon, pozornosť a schopnosť reagovať klesá, je to prvá známka toho, že stres už prekračuje tú správnu hranicu. Môžeme pociťovať preťaženosť a podráždenosť, cítime nepokoj a problém uvoľniť sa.

Aký vplyv môže mať na život a fungovanie človeka chronický stres?
Ide o príznaky ako zhoršený spánok, strata chuti do jedla, nervozita a podráždenosť, čo negatívne ovplyvňuje aj naše vzťahy, problémy so sústredením a zvládaním povinností, neschopnosť oddýchnuť si, bolesti hlavy, svalov, ťažkosti s trávením, problémy v sexuálnej oblasti či rizikové správanie a náchylnosť k závislosti.
Môže dlhodobý stres spôsobiť aj psychické problémy?
Áno, môže. Dlhodobý stres môže vyústiť do rôznych psychických ťažkosti, najčastejšie ide o depresiu či rôzne úzkostné poruchy.
Aký typ ľudí najviac trpí stresom?