V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Sme traja súrodenci, naši rodičia už umreli. Dedičské konanie ešte neprebehlo pre komplikovanú situáciu v rodine. Ja nechcem vôbec dediť kvôli vyostreným vzťahom so súrodencami. Nemám záujem sa ani starať o majetok po rodičoch, pretože bývam ďaleko a nemôžem tam chodiť. Neuplatním si ani žiadne vyrovnanie od súrodencov, jednoducho s dedičstvom nechcem mať nič spoločné. Nesúhlasím ani, aby ani moje deti (19 a 16 rokov) v prípade môjho odmietnutia figurovali v dedičskom konaní. Ako mám postupovať? Odmietnuť dedičstvo alebo vzdať sa v prospech súrodencov bezodplatne?
Podľa Občianskeho zákonníka môže dedič dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
Vvyhlásenie o odmietnutí dedičstva je možné urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, kedy ste boli súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Výlučne z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
Odmietnutie dedičstva musí byť vždy bezpodmienečné a bezvýhradné. V prípade, že dedičstvo naozaj chcete odmietnuť, nemôže z vášho konania vyplývať, že dedičstvo nadobudnúť chcete (napr. začnete sa starať o majetok po rodičoch). Odmietnutie dedičstva je potrebné vždy dobre zvážiť, nakoľko vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno dodatočne odvolať.

Ohľadne dedenia vašich detí v prípade vášho odmietnutia dedičstva je potrebné upozorniť na princíp reprezentácie. Jeho podstatou je, že v prípade ak jeden z dedičov nededí (zomrie, odmietne dediť...) nastupujú namiesto neho ako dedičia jeho potomkovia.
Ak nededia poručiteľove deti, dedia poručiteľove vnučky/ vnuci, t. j. vaše deti. Keďže jedno z vašich detí je plnoleté, je potrebné, aby dospelé dieťa samo urobilo rovnaké vyhlásenie o odmietnutí dedičstva ako vy. Čo sa týka vášho druhého dieťaťa, ktoré je maloleté, bude potrebné zabezpečiť pre právny úkon realizovaný maloletým schválenie súdom.
Za predpokladu, že teda naozaj chcete nenávratne odmietnuť dedičstvo, je potrebné zrealizovať vyššie špecifikovaný právny úkon. Za svoje plnoleté dieťa však nemôžete sama právny úkon realizovať a je potrebné nechať rozhodnutie o dedičstve na jeho slobodnej vôli. V prípade maloletého je zase potrebné zabezpečiť schválenie právneho úkonu o odmietnutí dedičstva súdom pre riadne odmietnutie dedičstva.

Praktické riešenie v danej veci vám navrhujeme tak, aby ste sa dedičského konania vy osobne, alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu zúčastnili, dedičstvo neodmietli, ale uzatvorili dohodu dedičov.
Táto dohoda by mala smerovať k tomu, čo chcete dosiahnuť, teda zostávajúci dedičia nadobudnú dedičstvo po poručiteľovi, bez povinnosti vyplatenia vás. Uzavretím takejto dohody v podstate žiaden majetok po poručiteľovi nezdedíte, nemusíte robiť žiadne vyhlásenia o odmietnutí, ani vaše deti, ale ak zostávajúci dedičia budú uvedené akceptovať, notár takto uzavretú dohodu zakomponuje do uznesenia.

Pred nedávnom som nadobudol pozemok po starej mame, sú na ňom postavené budovy, ktoré od bývalého družstva kúpila súkromná osoba. Tá ich následne predala dnešným vlastníkom. S mojou starou mamou nemali uzatvorený žiadny vzťah o užívaní pozemku. Akým spôsobom mám postupovať pri predaji alebo prenájme môjho pozemku majiteľovi týchto budov? Mám nárok na žiadanie nájmu, resp. finančného vyrovnania za užívanie pozemku aj spätne za obdobie, kedy sme nemali uzatvorenú žiadnu zmluvu?