Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často nedokážeme zaujať jednoznačný postoj. A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších. Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka:
Internet nás svojou rýchlosťou a všestrannosťou rýchlo pohltil. Ale, myslíme pritom aj na opatrnosť a rôzne neviditeľné hrozby sietí a online sveta? Aké pravidlá potrebuje internet?
Odpoveď:
Na nesporné výhody internetu sme si zvykli. Vie nám pohotovo odpovedať na to, čo potrebujeme vedieť, vieme sa cezeň spojiť s rodinou v každom kúte Slovenska či sveta, alebo si objednať tovar až domov. Môžeme diskutovať, vzdelávať sa. Internet sa stal takou neodmysliteľnou súčasťou nášho života, že ju odzrkadľuje aj veta: Ak nie sme online, akoby sme ani neexistovali.
Niekedy sa však z nevedomosti či ľahkovážnosti zabúda pri jeho využívaní aj na opatrnosť. V online svete trávime nespočetne veľa času - pracovne či súkromne. A stále viac sa to odráža na našom konaní a duševnom zdraví. Aké sú dôsledky?
Naša činnosť na internete za sebou zanecháva nezmazateľnú dátovú stopu. Sme lepšie „zasiahnuteľní" cielenou reklamou, článkami a rôznymi odporúčaniami. Zahlcujú nás nepotrebné informácie, virálne videá či hoaxy. Ďalším dôsledkom je krehkosť anonymity, ktorú v sebe tento svet nesie. Najmä mladí svojou dôverčivosťou vpadnú do siete internetových "predátorov", zdieľajú svoje fotky či citlivé dáta. Mnohí sa stanú obeťami kyberšikany, vyhrážok či výsmechu, čo môže mať tragický koniec
Preto potrebujeme bezpečnejší online priestor. A ten sa konečne začína meniť, a to aj vďaka Európskej únii a novému zákonu o digitálnych službách (DSA), ktorý sa začal pred pár dňami vykonávať . Podľa tohto zákona platformy ako Google, Facebook, TikTok, Apple, YouTube či iné nesmú v EÚ bez nášho povolenia využívať reklamu na základe citlivých údajov, ktoré z nášho online správania vypozorovali. Oveľa prísnejšie musia posudzovať nezákonný obsah, vrátane sexuálneho násilia, dezinformácií alebo šikanovania a tento obsah musia zo svojich stránok sťahovať. Zároveň musia brániť šíreniu dezinformácií či kybernetickému obťažovaniu. Novinkou sú tiež posilnené podmienky pre transparentnosť, a to najmä vo využívaní údajov a zobrazovaní reklám.
Na všetko budú dohliadať zodpovedné orgány. Závratná je aj pokuta za nedodržiavanie pravidiel, a to vo výške 6% ročného obratu spoločnosti. Veľmi sa teším, že tento zákon vznikol, a že som k jeho vzniku prispela návrhmi, ktoré smerujú najmä k väčšej ochrane a bezpečnosti na internete.