Bezhotovostné platby kartou či elektronickou peňaženkou vnímame ako bezpečné, využívame ich aj pri dovolenkách.
Ako zistil prieskum spoločnosti Visa, 76 percent Slovákov si dovolenky a dovolenkové služby kupuje online, prostredníctvom webstránok cestovných kancelárií alebo stránok združujúcich ponuky viacerých kancelárií. Tých je obrovské množstvo, len v máji tohto roka bolo založených viac ako 29-tisíc domén súvisiacich s dovolenkami.
Veľké spoločnosti masívne investujú do bezpečnosti v online priestore. Spoločnosť Visa, ktorá spracúva miliardy transakcií ročne, investovala za posledných päť rokov viac ako 10 miliárd dolárov zlepšenia zabezpečenia siete a celého ekosystému.
Aj vďaka umelej inteligencii kontroluje 100 percent transakcií v reálnom čase. Platby kartou, mobilom alebo digitálnou peňaženkou s jej systémom sú tak chránené pred podvodmi, stratou a krádežou. Vnímajú to aj Slováci - dve tretiny z nich platia na dovolenkách online za ubytovanie, štvrtina si online rezervuje dopravu a viac ako desatina aj ďalšie dovolenkové služby.
Vzhľadom na neobmedzený priestor internetu je dôležitá prevencia, ako ochrana pred hrozbou kybernetických podvodov. Má podobu zdravých návykov pri platbách online. Pred cestou do zahraničia je preto dobré nastaviť si na karte výšku dennej spotreby a najneskôr po návrate z dovolenky skontrolovať svoje výpisy.
V prípade, že nejaká transakcia Visa kartou prebehla bez vedomia klienta, má (v súlade s podmienkami svojej banky) možnosť získať svoje peniaze späť. V prípade podozrivej transakcie preto treba ihneď kontaktovať svoju banku.
Podvodníci sa totiž všemožne snažia získať čísla bankových kariet a prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva. Dodatočným zabezpečením týchto údajov je v tokenizácia, technológia šifrovania, ktorú Visa využíva pri transakciách mobilnou peňaženkou. Jej výhody využíva čoraz viac Slovákov a platia tak bezpečne na celom svete.