„Náš syn Marek bol toto leto na dovolenke prvýkrát bez nás. Zmaturoval a s bývalými spolužiakmi išli na dva týždne do Chorvátska, brali si aj bicykle. Všetko si vybavili sami a prakticky všetky transakcie robili online z domu – od poistenia, kúpy lístkov na vlak, rezerváciu ubytovania cez ubytovacie portály“, hovorí Bratislavčanka Soňa Barancová.
Rodičia riešili, ako ho zabezpečiť finančne tak, aby nestrádal, príliš nemíňal ale mal aj rezervu na nečakané výdaje a najmä, aby o peniaze neprišiel. „Syn má platobnú kartu aj digitálnu peňaženku v mobile. Hotovosť si nebral,“ hovorí Marekova mama. Nakoniec si chlapci mohli dovoliť ostať ešte o niekoľko dní dlhšie. „S platbami mobilom nemal žiadne problémy, robil aj nejaké výbery z bankomatu. Všetko fungovalo ako keď platí doma,“ hovorí. „Samozrejme, pred cestou sme mu nastavili denný limit, a odfotil si kartu, aj potrebné kontakty, keby ju náhodou stratil alebo mu ju ukradli. Večer sme doma kontrolovali transakcie a mali sme tak prehľad o jeho výdajoch,“ dodáva Bratislavčanka.
Ako ukázali výsledky stredoeurópskeho prieskumu Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023 viac ako 80 percent Slovákov si kupuje nejaké služby spojené s dovolenkami online, najmä ubytovanie a dopravu. Marek tak patrí medzi 75 percent Slovákov, ktorí si kúpili nejakú dovolenkovú službu online a dve tretiny cestovateľov, ktorí si takto rezervovali ubytovanie či dopravu.
Patrí zároveň medzi rastúci počet tých, ktorí využívajú jeden z najpopulárnejších spôsobov platby – platbu mobilom. Ide o dodatočne zabezpečený spôsob platby, tzv. tokenom. Visa v mobilnej peňaženke totiž nahrádza identifikačné údaje karty náhodným reťazcom číslic a údaje o karte tak nemožno napadnúť a zneužiť, a to ani pri strate smartfónu. Visa karta je akceptovaná na viac ako 100 miliónoch obchodných miest vo viac ako 200 krajinách po celom svete.