Ak sa nezmení prístup Slovákov k alkoholu, fajčeniu a cukru, zdravotný systém môže skolabovať

Podľa zdravotných expertov sa musíme vymaniť z prístupu nulovej tolerancie a zamerať sa znižovanie rizík plynúcich z nezdravého životného štýlu.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: depositphotos.com)

Alkohol, cigarety a cukor dusia Slovensko. Keď sa nezmení prístup Slovákov k týmto fenoménom, zdravotný systém môže skolabovať. Budú v ňom totiž chýbať peniaze na liečbu ochorení, ktorým je možné sa vyhnúť zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. Zhodli sa na tom zdravotnícki experti v rámci diskusie na pôde českého Zdravotníckeho denníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa expertov je potrebná zmena v myslení ľudí tak, aby sa sami vyhýbali rizikovému správaniu, ktoré nielenže ohrozuje ich zdravie, ale zaťažuje aj systém verejného zdravotného poistenia zbytočnými nákladmi. Tam, kde nie je možné radikálne zmeniť životný štýl, je pre individuálne i verejné zdravie prínosné znižovať riziká, teda minimalizovať škody.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu váhu má naše správanie

„Alkohol, cigarety a cukor sú tri fenomény, s ktorými, keď sa dobre nevysporiadame, tak budeme mať neudržateľný zdravotný systém. Nebudeme schopní ho ufinancovať,“ upozornil predseda Výboru pre zdravotníctvo NR SR Marek Krajčí ( OĽANO ) s tým, že preto treba tieto oblasti dobre regulovať.

Nadviazal tak na tieňového ministra zdravotníctva za SaS Tomáša Szalaya. Ten totiž pripomenul, čo v skutočnosti ovplyvňuje zdravie. „Zdravotníctvo tvorí sotva 15 až 20 percent. Najväčšiu váhu má naše vlastné správanie. Hlavné faktory sú alkohol, cigarety a sladkosti,“ uvádza Szalay, ktorý si vie predstaviť hamburgerové dane a dane zo sladených nápojov. Zasadil by sa aj o reguláciu „dia kútikov“, ktoré dnes ponúkajú horšie či nebezpečnejšie potraviny ako tie, ktoré ako dia označené nie sú.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fajčiari sú pre vládu ako bankomat Čítajte 

Podľa Andrei Letanovskej, podpredsedníčky strany Demokrati, je pre ľudí ťažké úplne sa zbaviť zlozvykov, preto existujú projekty harm reduction (znižovania škôd, pozn. red.) „Je to istým spôsobom prekrývanie zlozvyku iným. Avšak videla som štúdie, z ktorých vyplýva, že nielen nahradíte škodlivý návyk menej škodlivým, ale získate aj oveľa väčšiu kontrolu nad spotrebou nejakej škodlivej látky a nad spôsobom správania,“ hovorí.

Ako na fajčenie

Slovensko sa podľa expertov potrebuje posunúť od nulovej tolerancie k realistickej politike znižovania negatívnych dopadov na zdravie. V klasických cigaretách nastáva proces spaľovania a ten je zodpovedný za veľmi negatívne dopady na zdravie, splodiny horenia napríklad vedú až k rakovine pľúc. Alternatívne produkty, ako sú elektronické cigarety či zahrievaný tabak, majú riziká drasticky nižšie.

SkryťVypnúť reklamu

„Na Slovensku je veľmi ťažké chcieť od ľudí prestať fajčiť,“ opisuje A. Letanovská na príklade svojej matky. „V 15 rokoch fajčila jednu, dve krabičky a celý život to postupne znižovala. Keby som jej povedala, že nesmie, asi radšej bude chorá alebo zomrie. Nebola schopná prestať ale dnes je na zahrievanom tabaku a ja ju považujem za nefajčiarku. Je ľahká astmatička, ale cvičí,

je veľmi aktívna. Takto sa udržuje, zvládne cvičiť, vôbec ju to nelimituje, nemá žiadne astmatické ťažkosti,“ popisuje rodinnú skúsenosť. „Je to komplexná téma a keď sa na ňu nepozrieme detailne a s porozumením celého kontextu, môžeme skôr uškodiť povrchnými rýchlymi opatreniami,“ pokračuje Letanovská.

Na predpis?

Ak nižšie riziko alternatívnych produktov preukážu vedecké štúdie, mali by mať podľa diskutujúcich lekári možnosť predpisovať fajčiarom takéto alternatívy. Cesta k takejto praxi ale bude ešte zdĺhavá, pretože vyžaduje zmenu prístupu k závislostiam a vytvorenie priestoru pre zdravotné poisťovne.

„Slováci si najprv museli prejsť filozofiou tzv. nulovej tolerancie, ktorá sa u nás teraz tak trošku udomácňuje v zmysle všetko alebo nič,“ mieni Monika Kolejáková, členka predsedníctva KDH – strany, ktorej mottom programu je „dlhší zdravý život“. „Je to taká necitlivosť. Potrebovali by sme sa dostať z vulgárnej polohy všetko alebo nič, do pozície, že pre každého je určené niečo iné.“

Súvisiaci článok Možnosti tradičného boja s fajčením sa vyčerpávajú, pomôcť môže nový prístup zameraný na znižovanie rizika Čítajte 

Pokiaľ podľa nej štúdie ukážu, že napríklad bezdymové tabakové produkty majú potenciál ušetriť výdavky verejného zdravotného poistenia, pretože ľudia predídu rakovine alebo iným komplikáciám, malo by význam zaradiť ich do rovnakého systému posudzovania ako poznáme pri liekoch.

Podľa Mareka Krajčího sú bezdymové tabakové výrobky dvojsečná zbraň. „Na jednej strane je to výhodné pre tých, ktorí fajčia dymové varianty a majú možnosť prejsť na nedymové formy a teda tú závislosť na nikotíne presunúť do menej škodlivého variantu. Avšak problém je, že žiaľ súčasná mládež, keďže to nebolo regulované, masívne prechádza na alternatívne formy nikotínovej závislosti – žuvací tabak a iné výrobky. Preto aj Európska komisia navrhuje reguláciu a zákaz príchutí,“ pripomína Krajči. Aj v Národnej rade je teraz návrh poslankyne Zuzany Šebovej (Sme rodina) na reguláciu, ktorá zamedzí voľnému prístupu k nedymovým formám nikotínu, ktoré následne vyvolávajú závislosť.

Znižovaniu rizík je naklonená aj Zuzana Dolinková, podpredsedníčka a expertka na zdravotníctvo strany HLAS – SD. „Ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie, sú zodpovední, navštevujú pravidelne preventívne prehliadky, by mali byť nejakým spôsobom odmeňovaní, pretože tak znižujú do budúcna výdavky na zdravotnú starostlivosť za seba ako osobu. Musíme k tomuto viesť deti od malička,“ dopĺňa. Niektorí ľudia sa podľa Dolinkovej ale snažia oklamať sami seba aj systém, napríklad tým, že pred preventívnou lekárskou prehliadkou istý čas nefajčia alebo zdravšie jedia, ale po návšteve lekára sa zase vracajú do starých koľají. Tomáš Szalay uvádza užitočný „zlepšovák“ z Južnej Afriky, kde zdravotná poisťovňa ponúka

Súvisiaci článok Nikotín verzus dym. Čo spôsobuje ochorenia fajčiarov? Čítajte 

chytré hodinky za mesačné splátky. „Každú jednu splátku poistencovi odpustia v prípade, že hodinky zaznamenajú aktivitu, napríklad že človek cvičil 4 dni v týždni a odrobil si tak svoju splátku. „Brutálnym spôsobom zvýšili zapojenie pacientov, ktorí, keď už majú hodinky, nechcú o ne prísť. Ľudia sa strašne neradi vzdávajú toho, čo už majú,“ usmieva sa Szalay.

Chýbajú dáta

Podľa A. Letanovskej sa prínos projektov na znižovanie škôd v našich podmienkach zatiaľ nedá zhodnotiť pre chýbajúce dáta. „Zber dát o tom, ako sa ľudia správajú, je veľmi cenný na to, aby sme problémy vedeli riešiť cielene. Treba na to kvalitnú telemedicínu a spracovanie dát, aby sme videli, či to má efekt nielen na zdravie, ale aj na dlhodobé financovanie. Umelá inteligencia by vedela zhodnotiť zdravotné a ekonomické efekty, ale ešte tam nie sme, pretože to vyžaduje investície a ich osoh by bol viditeľný za veľmi dlhý čas,“ podotkla.

Autor: Vladimír Tošovec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 070
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 449
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 035
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 827
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY regióny - správy

V Mestskom divadle Žilina uviedli premiéru autorskej inscenácie.


Zuzana Palenčíková
Najväčšou vzácnosťou je podľa ochranárov nedávny nález muchárky pralesnej.

Ochranári podali podnet na lesnícko-drevársku inšpekciu.


TASR
Zo zápasu Istebné - Lokca.

Takto dopadlo päť futbalových zápasov v sobotu.


Na snímke ľadová plocha a hľadisko v budove Regionálnej hokejovej akadémie počas slávnostného otvorenia v Trenčíne v sobotu 5. apríla 2025.

Výstavba spolu s vyvolanými investíciami stála vyše 23 miliónov eur.


TASR 1
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 051
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 589
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 221
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 906
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 047
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 148
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 679
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 595
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 051
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 589
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 221
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 906
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 047
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 148
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 679
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 595
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu