Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Fajčiari sú pre vládu ako bankomat

Daň z tabaku je pri hľadaní zdrojov do štátneho rozpočtu vždy prvá na rane, podľa ekonómov ju však štát nevyužíva správne.

Fajčiarov čakajú krušné časy. Potom čo sa ceny cigariet a bezdymových tabakových výrobkov zvyšovali tri roky po sebe, pripravuje sa ďalšie zdražovanie. Vláda totiž hľadá možnosti na krytie dier v štátnom rozpočte a ako jedno z hlavných riešení navrhuje práve zvyšovanie spotrebnej dane z tabaku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O koľko by ceny mali vzrásť tento krát, zatiaľ vláda neinformovala, no dá sa očakávať, že znova nepôjde len o jednorazový krok a ceny porastú viac rokov po sebe.

Maskované úmysly

Daň uvalená na spotrebu tabaku by mala slúžiť na odrádzanie od fajčenia a tiež napomáhať riešeniu zdravotných dopadov tohto zlozvyku. Ibaže tak to nie, vlády začali tabak zdaňovať dávno predtým, ako boli známe jeho škodlivé účinky. V praxi tak táto daň, podobne ako aj ostatné spotrebné dane slúži najmä na krytie vládnych výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Skutočným cieľom zvyšovania spotrebných daní je zvyšovanie všeobecných príjmov štátnych pokladníc Výnos sa nepoužíva na sanáciu problému kvôli ktorému sa vyberajú - napr. liečenie zdravotných problémov,“ upozorňujú analytici z Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Súvisiaci článok Možnosti tradičného boja s fajčením sa vyčerpávajú, pomôcť môže nový prístup zameraný na znižovanie rizika Čítajte 

Zvyšovanie daní z tabaku je bežnou praxou naprieč celou EÚ. Vo väčšine krajín už ich miera dosiahla 70-80 % z ceny krabičky a podľa nastavených daňových kalendárov budú rásť aj v najbližších rokoch. Miera fajčenia v EÚ však stále dosahuje viac ako 20 % a situácia nie iná ani na Slovensku.

Istý príjem

Fajčiari predstavujú pre štátny rozpočet istotu príjmu, preto pri snahe zakryť diery v rozpočte sú vždy prví na rane. Podľa prognóz rezortu financií by mal štát len tento rok na spotrebnej dani z tabaku vybrať približne 960 miliónov eur. Vyzbierať peniaze od fajčiarov je ľahšie, ako napríklad hľadať úspory na platoch štátnych zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Len máloktorý fajčiar totiž dokáže prestať. Potvrdzujú to aj výsledky nášho prieskumu na vzorke viac ako 21 000 čitateľov v rámci projektu Závislí na zdraví. Až dve tretiny súčasných fajčiarov zapojených do ankety uviedlo, že sa už pokúšalo prestať, no neuspeli ani opakovane.

A to aj napriek tomu, že sú si vedomí zdravotných rizík, ktoré fajčenie prináša. Z ďalších údajov, vyplýva, že takmer 60 % slovenských fajčiarov holduje svojmu zlozvyku už viac ako desať rokov a tretina dokonca dlhšie ako 20 rokov.

Nízku úspešnosť snahy fajčiarov o abstinenciu potvrdzujú aj skúsenosti z praxe s odvykaním. „Z vlastnej vôle dokážu prestať len asi 3-4 percentá fajčiarov. S odbornou pomocou sa úspešnosť zvyšuje na približne 35 %, ale to je vzhľadom na negatívne dopady fajčenia stále málo," hovorí odborníčka na závislosti, klinická psychologička, Barbora Kuchárová.

SkryťVypnúť reklamu

Dopady na ľudí z nízkym príjmom

Zatiaľ čo s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou príjmy vlády z tabaku čoskoro presiahnu miliardu eur, zhruba milión fajčiarov na Slovensku musí počítať, s tým, že ich príjmy výrazne klesnú.

Slovensko malo v júni najvyššiu infláciu v celej eurozóne, obchodníci hovoria o to, že ľudia v snahe ušetriť obmedzujú svoje nákupy, no pre fajčiarov sú cigarety tovarom dennej spotreby. V priemere, podľa nášho prieskumu minú na svoj zlozvyk takmer 100 eur mesačne.

Fajčenie je pritom doménou predovšetkým ľudí s nižším príjmom, Zdražovanie tak pocítia najmä obyvatelia v regiónoch, kde príjmy zďaleka nedosahujú takú výšku, ako vo veľkých mestách a najmä v Bratislave, kde ministerstvo financií kreslí svoje daňové plány.

Súvisiaci článok Nikotín verzus dym. Čo spôsobuje ochorenia fajčiarov? Čítajte 

„U nás, žiaľ, máme veľké pásmo chudoby a nezamýšľame sa nad tým, čo sa deje na malých zastrčených dedinkách, kde je jediným spôsobom ventilácie vypiť si alebo si pofajčiť na záhrade. Lebo všetky ostatné veci, ktoré robia život radostným, sú nedostupné. Kvôli zlej infraštruktúre, hypotéke, mnohodetnej rodine či nedostupnému cestovaniu,“ konštatuje B. Kuchárová.

Diskusia beží

Ministerstvo financií zvyšovanie spotrebnej dane z tabaku obhajuje tým, že táto daň nezasahuje prácu a neznižuje ekonomickú aktivitu. Podľa analytikov je však spôsob jej nastavenia a výberu nespravodlivý, pretože štát neustále počíta s rastom príjmov od vybranej skupiny spotrebiteľov a prenáša tak na ňu stále vyššiu záťaž.

„Myslíme si, že selektívny prístup k daňovej politike je nespravodlivý a dominovať by mala naopak zdravotná stránka zdaňovania. Na to, by ale najprv museli byť dostupné analýzy vývoja spotreby tabakových výrobkov. Takáto analýza by mala rozlišovať škodlivosť jednotlivých produktov,“ konštatuje INESS v rámci verejnej diskusie k návrhu.

INESS napríklad upozorňuje, že kvôli absencii spaľovania v bezdymových tabakových produktoch, či elektronických cigaretách sa pri ich spotrebe znižuje vystavenie škodlivým účinkom a tiež prakticky zaniká pasívne fajčenie.

„V súčasnom daňovom nastavení je výrazná disproporcia zdaňovania menej škodlivých bezdymových výrobkov. Z tohto dôvodu by mala sadzba dane na bezdymové výrobky klesnúť v súlade s princípom 'harm reduction' (znižovanie rizika, pozn. red.),“ dodáva INESS, ktorý tiež navrhuje naviazanie výnosov dane z tabaku na financovanie zdravotníctva.

Jednoduché „presťaň“ nestačí

Inštitút moderného spotrebiteľa (IMS) zasa upozorňuje, že hoci by to bolo ideálne, veľa ľudí neprestane fajčiť ani pri vytrvalom zvyšovaní spotrebnej dane. „Nemôžeme ignorovať, že niektorí ľudia s konzumáciou nikotínu nevedia či nechcú prestať. Ak fajčiarovi povieme, že jediný spôsob, ako si zlepšiť svoje zdravie je prestať, nepresvedčíme všetkých.“

Preto je aj podľa IMS dôležité opatrenia na obmedzovanie fajčenia kombinovať so znižovaním rizika, čo v praxi znamená odporúčať fajčiarom, aby prešli na menej škodlivé výrobky. Nastavenie dani pritom podľa IMS môže zohrávať dôležitú úlohu.

Vládny analytik: Je potrebné to vyčistiť

Nastavenie daní by mohlo odrážať rozdiely v škodlivosti rôznych výrobkov aj podľa analytika Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií, Juraja Šuchtu.

„Je dôležité pri zdaňovaní cigariet skúsiť trošku vyčistiť štartovaciu čiaru a zohľadniť, akým spôsobom škodia zdraviu. Toto ešte dnes nemáme, ale ak existujú informácie o tom, ako jednotlivé tabakové výrobky škodia zdraviu, tak je dobre tú štartovaciu úroveň zdanenia nastaviť,“ uviedol J. Šuchta v diskusii o ozdravovaní verených financií na TA3.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 255
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 886
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 947
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 886
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 364
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 279
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 001
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY regióny - správy

Mária Čarnogurská (vľavo) so sestrou Luciou Čarnogurskou Pätoprstou (vpravo) pred volebnou miestnosťou v Tesároch.

Návrat na Slovensko nevylučuje.


1 h
Volebná miestnosť v obci Čierne.

Starosta Peter Staňo verí vo vysokú účasť.


TASR 2 h
Volebná miestnosť na železničnej stanici v Krásne nad Kysucou.

O zložení Národnej rady SR rozhodujú voliči v netradičných priestoroch.


2 h
Voľby v Poluvsí.

Komisie v oboch obciach tvrdia, že voliť prichádza viac ľudí.


3 h

Blogy SME

  1. Marek Mačuha: Beznádejné Slovensko
  2. Rado Surovka: Otvorený list vám, všetkým.
  3. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
  4. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  5. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  6. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  7. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  8. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 668
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 677
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 829
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 765
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 469
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 20 026
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 538
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 209
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Blogy SME

  1. Marek Mačuha: Beznádejné Slovensko
  2. Rado Surovka: Otvorený list vám, všetkým.
  3. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
  4. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  5. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  6. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  7. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  8. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 668
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 677
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 829
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 765
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 469
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 20 026
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 538
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 209
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu