Aj do detailov naplánovaná dovolenka v bezpečnej krajine a overenom hoteli sa môže razom zvrtnúť, pokiaľ sa náhle objaví nečakané ochorenie alebo úraz.
Komplikácie, ktoré spôsobí nutné ošetrenie alebo hospitalizácia, nielenže pokazia plány, ale môžu dovolenkárov vyjsť poriadne draho.
V článku sa dočítate:
- august je najrizikovejší mesiac v počte dovolenkových poistných udalostí,
- na aké úkony vám stačí Európsky zdravotný preukaz a aké už nepokrýva,
- koľko peňazí dokáže ušetriť cestovné poistenie pri ochoreniach či úrazoch,
- pohryznutie papagájom, salmonela či hospitalizácia môžu stáť tisíce,
- ako predchádzať najčastejším zdravotným komplikáciám na dovolenke.
Obozretní by mali byť najmä rodičia malých detí a seniori, ktorí sú náchylnejší na neočakávané zdravotné komplikácie. Pred každou dovolenkou je preto potrebné pripraviť si nielen lekárničku prvej pomoci, ale myslieť aj na to, že za lekársku pomoc v zahraničí sa platí. A nie málo.
Prvotné vyšetrenie dieťaťa s angínou na Malorke stálo 150 eur, niekoľkodňová hospitalizácia pri podozrení na salmonelózu sa v Chorvátsku vyšplhala na 5600 eur. Stávajú sa však aj úrazy, ktoré by len ťažko niekto predpokladal. Operácia dieťaťa, ktorému počas fotenia v Turecku papagáj takmer odhryzol prst, vyšla na 1600 eur.
Zradné horúčavy
Slovenka Mária Tuncer žije v Turecku, kde pracuje na klinike ako zdravotná sestra. Slovenským dovolenkárom pomáha dostať sa v prípade potreby k zdravotnej starostlivosti. Počas leta je podľa jej slov pacientov veľa.
„Ľudia najčastejšie trpia zažívacími ťažkosťami zo zlej kombinácie jedál alebo po tom, ako sa napijú vody v bazéne, prípadne pri prehriatí, keď sa následne napijú studenej vody. Lekársku pomoc často potrebujú najmä deti, ktoré sú náchylnejšie na dehydratáciu a rýchlejšie sa im zhoršuje stav,“ vysvetlila zdravotníčka.

Slováci sa na ňu obracajú s prosbami o pomoc pri rôznych komplikáciách, žiadajú radu, aké lieky si majú zaobstarať na rôzne typy alergií, proti hnačke a podobne.
„V prípade, že si stav vyžaduje návštevu lekára, pomôžem im zabezpečiť transport na kliniku či do nemocnice, vyšetrenie, či prekonať jazykovú bariéru,“ vysvetlila Tuncer.
Upozorňuje, že tento rok je mimoriadne horúco, teploty v Turecku sa šplhajú k 50 stupňom Celzia. Preto je potrebné dať si pozor na prehriatie a úpal.
„Vo vode ľudia horúčavy až tak nepociťujú, neznamená to ale, že na nich nepôsobia. A po vyjdení z bazéna či mora už môže byť neskoro,“ doplnila.
Rizikový august
Dovolenkárov počas letných mesiacov najčastejšie trápia tráviace ťažkosti ako hnačky, vracanie či brušné zápaly, alergie a dermatitídy, infekcie dýchacích ciest, napríklad zápal priedušiek, zápal ucha či angína a v neposlednom rade zlomeniny a rôzne poranenia.