Každý hrad a zámok má svoju zbierku historických predmetov, viac či menej známych. Vedeli ste však, že mnohé z nich sa môžu pochváliť jedinečnými a výnimočnými exponátmi?
Mnohé z nich sú mimoriadne vzácne, niektoré majú za sebou zaujímavý príbeh. Všetky sú však skutočnými klenotmi, ktoré sa oplatí vidieť.
Kachľová pec na Lietavskom hrade
Pôvodne mala secesná kachľová pec skončiť na skládke odpadu. Dnes je jedinou hmotnou pamiatkou, ktorú dobrovoľníci náhodne zachránili z fary v centre Žiliny.
Tá padla pred pätnástimi rokmi za obeť výstavbe obchodného centra. Deň predtým, ako budovu zrovnali so zemou, z nej vyniesli historickú kachľovú pec. Desať rokov čakala uschovaná v depozite. Dnes opäť stojí zreštaurovaná na Lietavskom hrade.
Zásnubný prsteň Thurzovcov na Oravskom hrade
Uhorský Palatín Juraj Thurzo zomrel v roku 1616, jeho telo skončilo v krypte Oravského hradu s manželkou a synom. Aj keď kryptu vykradli, ukrývala poklad, ktorý objavili až po takmer štyristo rokoch.

Stavebná sutina ukrývala zlatý zásnubný prsteň s diamantom. Na spodnej strane je motív spojených rúk. Povrch aj korunky sú zdobené rôznofarebným smaltom. Vraj patril Thurzovej manželke, ale dôkazy o tom neexistujú.
Repliku si môžete kúpiť na internete, cena je tritisíc eur. Ten pravý z hradu je mnohonásobne drahší.
Veľký gobelín na Bojnickom zámku
Perla hornej Nitry, Bojnický zámok, je plný zaujímavých zbierkových predmetov. Okrem notoricky známych, ako Bojnický oltár, však skrýva i menej známe, no rovnako zaujímavé predmety. Jedným z nich je napríklad Veľký gobelín ´Jozef a jeho bratia´.
Ako priblížila Katarína Malečková, historička umenia a kurátorka Slovenského národného múzea - Múzea Bojnice, utkaný bol v Bruseli okolo roku 1625.
„Patrí k pôvodným zbierkam grófa Jána Pálffyho. Námetom je príbeh zo Starého zákona o Jozefovi a jeho desiatich nevlastných bratoch, ktorý sa odohráva v krajine. Bordúra gobelínu je veľmi široká a zdobená rastlinami, ovocím, papagájmi a bájnymi bytosťami – amoretmi, faunami a harpyami. Vpravo v spodnej časti je mestská bruselská značka,“ opísala Malečková.
Unikátna výzdoba na Červenom Kameni
Hrad Červený Kameň v Malých Karpatoch patrí medzi naše skvosty, málokto však vie, že je navyše v niečom jedinečný. Ukrýva diela talianskeho umelca Carpofora Tencallu.

Ten tu zanechal unikátnu výzdobu. V hlavnom obytnom a reprezentačnom krídle hradu vyhotovil tri fresky biblickej tematiky a štyri výjavy z Metamorfóz od Ovídia a rovnako vytvoril freskovú výzdobu v hradnej kaplnke.
Meno tohto umelca v našich končinách nie je príliš známe, jeho dial nájdete iba na Hrade Červený Kameň. Hrad v Malých Karpatoch bol prvou Tencallovou zákazkou realizovanou za Alpami. Zavolal ho sem vtedajší majiteľ hradu Mikuláš IV. Pálffy.