Vedia fajčiari, prečo sú závislí a čo im naozaj škodí? V ďalšej časti nášho seriálu venovanému fajčiarskej závislosti sme sa rozhodli prevetrať vedomosti slovenských fajčiarov. A popri tom vyvrátime aj jeden z najčastejších mýtov, ktorý sa s fajčením spája po desaťročia.
Súčasťou našej ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako 21-tisíc čitateľov bola aj otázka: Čo podľa vás vyvoláva takú silnú závislosť na fajčení? V tomto bode obstáli slovenskí fajčiari veľmi dobre. Až 71 percent z nich správne uviedlo, že hlavnú úlohu pri vzniku závislosti zohráva nikotín. Nikotín je naozaj silne návykový, fajčiarska závislosť má sprvu psychické, neskôr aj silné fyzické prejavy. Často sa intenzita tejto závislosti dokonca prirovnáva k závislosti na tvrdých drogách.

Čo ale spôsobuje zákerné ochorenia, ktoré sa u fajčiarov prejavujú? Tu už odpovede také jednoznačné neboli. Až 44 percent fajčiarov označilo za pôvodcu ochorení nikotín, zatiaľ čo 48 percent respondentov vidí príčinu zdravotných problémov v cigaretovom dyme. Kto má teda pravdu? Vysvetlenie sme hľadali u renomovaných expertov, ktorí sa otázkami závislostí a ich dopadov zaoberajú dlhodobo a to aj na vedeckej úrovni.

Jasná odpoveď
A zatiaľ čo fajčiarov táto otázka rozdelila na takmer dva rovnako veľké tábory, experti v tom majú jasno.
„Ľudia síce užívajú cigarety kvôli nikotínu, na ktorom vzniká závislosť, ale zabíja ich cigaretový dym, nie nikotín. Nikotín nie je karcinogénny. Podľa najnovších dôkazov nie je ani taký toxický, ako sa tradične uvádzalo,“ konštatuje medzinárodne uznávaný odborník na oblasť závislostí a vedecký poradca Národného protidrogového koordinátora v ČR Viktor Mravčík.
„Nikotín je silne návyková látka a je zodpovedný za samotnú závislosť, no nie je primárnou príčinou vzniku ochorení súvisiacich s fajčením,“ súhlasí klinická psychologička a výkonná riaditeľka Občianskeho združenia Prima Barbora Kuchárová.

Vo vedeckých kruhoch existuje zhoda na tom, že príčinou ochorení súvisiacich s fajčením je doteraz prevažujúci spôsob konzumácie nikotínu, teda vdychovanie dymu z horiaceho tabaku. Pri spaľovaní tabaku sa uvoľňuje až približne 6-tisíc najrôznejších chemických látok. Asi stovka z týchto látok je preukázateľné škodlivá alebo potenciálne škodlivá, vrátane tých rakovinotvorných.
Pre lepšiu predstavu, dym z cigarety obsahuje nielen oxid uhoľnatý, ale aj arzén, benzén, ťažké kovy ako olovo a kadmium, kyanovodík a ďalšie chemikálie. Tieto látky sa vo forme dechtu usádzajú v tele, ako jedy útočia na organizmus a spôsobujú vážne a smrteľné ochorenia.
Takže nie je to nikotín, ale dym, ktorý je hlavným zdrojom ochorení. Nikotín sa nenachádza ani na zozname rakovinotvorných látok medzinárodnej agentúry na výskum rakoviny pri Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
Nezahrávajte sa s ohňom
Spaľovanie je v prípade fajčenia problémom podobne ako v mnohých iných oblastiach života. Práve preto sa štáty Únie dohodli na postupnom zákaze áut so spaľovacími motormi, či na uzatváraní uhoľných baní a náhrade dymiacich elektrární za obnoviteľné zdroje.
A rovnako tak aj v prípade fajčenia sa dostávajú stále viac do popredia inovácie, ktoré postupne nahrádzajú cigarety a umožňujú prijímanie nikotínu bez potreby spaľovania tabaku.
Inými slovami, tak ako nemusíme vdychovať škodliviny z výfukov, aby sme sa presunuli z bodu A do bodu B, alebo nemusíme jesť spálené mäso, aby sme sa nasýtili, nemusíme ani vdychovať dym s cigarety, ak chceme konzumovať nikotín.
V každom prípade odborníci odporúčajú skoncovať s tabakom i nikotínom úplne. „Samozrejme, najlepšie je nefajčiť. Ale ak už človek fajčí, nech zníži riziko pre seba aj pre svoje okolie. Takéto možnosti dnes existujú v podobe zariadení, ktoré uvoľňujú nikotín šetrnejším spôsobom a chránia aj ľudí v okolí fajčiara,“ dodáva B. Kuchárová.
Bradatý mýtus
Tvrdenie, že nikotín je hlavnou príčinou ochorení spojených s fajčením vrátane rakoviny, je podľa odborníkov jeden z najdlhšie pretrvávajúcich mýtov medzi fajčiarmi. Netýka sa pritom len Slovenska. Podobné výsledky ako ten náš ukazujú prieskumy po celom svete. Mylné predstavy o úlohe nikotínu pri vzniku ochorení však nie sú rozšírené len medzi samotnými fajčiarmi.
Výskumníci Rutgersovej univerzity napríklad zistili, že viac ako 80 percent amerických lekárov si myslí, že nikotín spôsobuje rakovinu i chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, teda ochorenia primárne spájané s fajčením.

Autor: Vladimír Tošovec