Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Úspešný startup valcuje internet. Ľudia chcú vedieť, či majú nábeh na rakovinu a aké potraviny im škodia

Aktuálnym bestsellerom sú testy na sexuálne prenosné ochorenia, hovorí Ľubomír Gallik z Unilabs Slovensko.

(Zdroj: Unilabs Slovensko)

Počas koronavírusovej pandémie vyhodnocovali denne desaťtisíce vzoriek. Postupne strach z dovtedy neznámeho ochorenia opadol, povinné testovanie, rovnako ako prísne opatrenia sú minulosťou.

To však neznamená, že v laboratóriách je menej skúmaviek. Na výsledky čakajú denne stovky pacientov z rôznych kútov Slovenska. Vďaka modernej technike už lekári vedia nasadiť správnu liečbu aj po pár hodinách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia, ktorí chcú vedieť, na aké choroby majú predispozície, aké potraviny im nerobia dobre, čo by im pomohlo upraviť hmotnosť či zvýšiť výkonnosť, už nemusia tráviť hodiny v čakárni. Stačí pár klikov na internete.

SkryťVypnúť reklamu

O postupoch a novinkách v laboratórnej diagnostike sme sa rozprávali s Ľubomírom Gallikom, obchodným riaditeľom spoločnosti Unilabs Slovensko, ktorá je v spomínanom segmente aktuálne najväčšou v rámci našej krajiny.

Pandémiu máme za sebou. Čo čaká segment diagnostiky tento rok?

Testovanie počas pandémie bolo pre nás niečo navyše, niečo, čo doba nečakane priniesla. Istého času sme robili 35 percent všetkých covidových vyšetrení. Vyšetrenia, ktoré sme robili pred pandémiou, však zostali a ich ponuku plánujeme rozširovať. Rovnako pracujeme na digitalizácii, automatizácii a ďalších inováciách, ktoré by pre pacientov, lekárov a nemocnice priniesli pozitívny efekt.

Spomenuli ste automatizáciu. Ako v praxi vplýva na diagnostické postupy v laboratóriách?

SkryťVypnúť reklamu

Laboratórna diagnostika je špecifickou časťou zdravotníctva, pretože pri nej nepotrebujeme osobnú účasť pacienta. Stačí nám odobratá vzorka. Automatizácia a centralizácia majú v praxi zrýchliť procesy tak, aby čo najrýchlejšie priniesli kvalitnú diagnostiku, pretože tá má v zásadný vplyv na ďalšiu liečbu pacienta.

Unilabs otvoril laboratórium aktuálne v najmodernejšej nemocnici Bory v Bratislave.

Áno, ide o nemocnice novej generácie a súčasťou projektu je aj naša spoločnosť. Sme hrdí na to, že tu budeme prevádzkovať laboratórnu diagnostiku za pomoci najmodernejších strojov, aké sú momentálne na trhu dostupné.

Hovoríme o Bratislave. Budú však najmodernejšie postupy diagnostiky prístupné aj v iných častiach Slovenska?

Určite. Súvisí to aj s tým, že máme nového, silného akcionára, konkrétne rodinnú firmu z Dánska, ktorá má ambíciu dlhodobo pôsobiť v tomto segmente, má k dispozícii kapitál a je ochotná investovať do spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pár rokmi sme inštalovali aktuálne najmodernejšiu linku na vyšetrovanie v Stopkove. Tento rok, niekedy koncom júna, by sme ju chceli nainštalovať aj v našom centrálnom laboratóriu Na Poliankach v Bratislave.

Podotýkam, že sa bavíme o linkách, ktoré sú schopné vyšetriť niekoľko tisíc vzoriek za hodinu. Keďže aj naša spoločnosť, rovnako ako celé zdravotníctvo, zápasí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, logicky tento problém riešime investovaním do automatizácie.

Pristavím sa ešte pri Stropkove. Znamená, že tam putujú vzorky aj z iných miest?

Áno. Ako jediná spoločnosť sme začali centralizovať aj vyšetrenia. Napríklad desať rokov dozadu sa na niektoré bežné vyšetrenia, akými sú napríklad pľúcne chlamýdie či sexuálne prenosné ochorenia, čakalo aj dva týždne. Ak chceli v laboratóriu fungovať efektívne, museli zozbierať väčší počet vzoriek z regiónu.

Teraz máme v Stropkove sústredenú celú sérologickú diagnostiku. Vzorky sem vozíme z celého Slovenska. To znamená, že v krátkom čase sa ich tu koncentruje veľmi veľa a tak je diagnostika efektívna a trvá výrazne kratšie. Výsledky sú k dispozícii v nasledujúci deň, v niektorých prípadoch za pár hodín.

Skrátenie času diagnostiky má značný vplyv na liečbu pacienta. Lekár totiž v krátkom čase môže naordinovať účinnú liečbu.

Modernizácia postupne odburáva manuálnu prácu. Znamená to, že kedysi v laboratóriách pracovalo veľa ľudí?

Samozrejme. Pribudli automatické linky, ktoré robia úkony, ako napríklad pipetovanie či zlievanie krvi. Tie predtým bežne vykonával laborant. Napríklad v nemenovanej veľkej univerzitnej nemocnici pracovalo na oddelení laboratórnej diagnostiky 200 ľudí, ktorí vyšetrili do tritisíc vzoriek.

My máme laboratórií viac a dovedna v nich pracuje zhruba 500 – 600 ľudí, pričom spracujú dvadsaťkrát viac vzoriek, ako v spomínanom prípade.

A nemôže sa stať, že stroje zamenia výsledky vzoriek?

Práve naopak, pri súčasnej technike je zámena údajov a pacienta nemožná. Sme inovátormi, ktorí už niekoľko rokov digitalizujú vyšetrovanie vzoriek v snahe odbúrať manuálne procesy. Pri nich je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že človek urobí chybu. Momentále všetko, počnúc vytvorenia žiadanky a označenia skúmavky ide po čiarovým kódom. Ten priradia vzorke už v ambulancii.

Takže s čiarovým kódom už vzorka putuje rovno na diagnostiku.

Áno, keď sa takto označené vzorky pozbierajú z ambulancií a odtiaľ nám pošlú aj potrebné informácie, na čo chcú konkrétnu vzorku vyšetriť, tak veľmi zjednodušene povedané, sa skúmavky vysypú do triediča. Linka si ich už automaticky berie a vyšetruje. Výsledky, ktoré z linky vyjdú, validuje náš pracovník. Lekár ich k dispozícii elektronicky aj do troch – štyroch minút.

Laboratórna diagnostika sa vraj dokáže pozrieť do každej bunky, častokrát sa tu hovorí o laserovom bombardovaní buniek. Čo to znamená?

Laser je v diagnostike priamo využívaný už pri samotnom sčítaní buniek a vyhodnocovaní, o akú bunku ide. Táto diagnostika tiež skracuje dobu kultivácie baktérií. Presne určí o aký ich typ ide a lekár o 24 hodín vie, aké antibiotikum má pacientovi nasadiť.

Zaujímavé je, že ponúkate laboratórnu diagnostiku aj e-shop. Zrejme je určená pre samoplatcov. Je o ňu záujem?

Áno a značný. Záujemca o laboratórnu diagnostiku sa môže sám objednať. V podstate obíde lekára. Avšak vždy mu pripomíname, že v konečnom dôsledku sa bez lekára aj tak nezaobíde. Síce všetko vybaví komfortne a rýchlo, avšak interpretácia výsledkov je už parketou odborníkov. Skrátka, pre laika je to zložité čítanie. Rovnako nasadenie liečby je v rukách lekárov.

Na aké vyšetrenia sa môžu záujemcovia objednať online?

Je ich veľmi veľa. Spomeniem napríklad BabyLab, kde ide o genetické testy, ktoré odhalia prípadný problém s pohybom aj stav imunity pred prvým očkovaním. Ďalej HeroLab - komplexnú diagnostiku zdravia mužov v každom veku. Je vhodná ako preventívka alebo odpoveď na akútny problém, vrátane prostaty. GeneticLab odhalí genetické predispozície na niektoré, aj vážne diagnózy. V podstate odpovie, čo vám hrozí.

BodyLab je diagnostickou službou pre ľudí, ktorých trápi hmotnosť alebo športový výkon. Je ideálna pre začínajúcich aj pokročilých bodybuilderov.

KidLab prináša okamžité výtery z oka, nosa, hrdla, tiež rozbory krvi a moču bez výmenného lístka. V prípade IntimLabu ide o komplexnú diagnostiku intímneho zdravia. Vzorky sa vyšetrujú na prenosné choroby, pohlavné choroby aj urologické problémy. Výmenný lístok tiež nie je potrebný.

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 653
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 394
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 111
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 193
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 097
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 538
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 592
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  3. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  4. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  5. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  6. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  7. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  8. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 651
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 768
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 301
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 971
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 12 650
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 596
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 020
  8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 5 876
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
  3. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
  4. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
  5. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
  6. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  7. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  8. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 651
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 768
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 301
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 13 971
  5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 12 650
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 7 596
  7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 020
  8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 5 876
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu