Vrátiť sa do práce po niekoľkých rokoch strávených doma s deťmi predstavuje pre mnohé ženy neustávajúci kolobeh nepríjemných situácií a problémov. Dôvodom je slabá ponuka pozícií, ktoré by vedeli zosúladiť s rodinou, ale často aj nedostatočná sebadôvera samotných žien.
Nepomáhajú ani zaužívané stereotypy v roliach mužov a žien v súvislosti so starostlivosťou o deti. „Muža sa na pohovore nikto nespýta, ako ma zabezpečenú opateru detí v prípade choroby. Naopak žena je s touto otázkou konfrontovaná často,“ hovorí kariérová poradkyňa, koučka a lektorka Ľubica Reháková Vajsová.

S akými problémami sa ženy najčastejšie stretávajú pri uplatňovaní sa na trhu práce?
Niektoré firmy uprednostňujú ženy, ktoré už deti majú, pred tými, ktoré ešte len rodinu plánujú. Problémom je nedostatok predškolských zariadení a ich finančná dostupnosť. V poslednej dobe je vysoká chorobnosť detí a ženy sú frustrované z toho, že často v práci absentujú.
Sťažujú sa aj na to, že zamestnávateľ im na pohovore nepovie, že si práca vyžaduje neplatené nadčasy a pracovný pomer sa preto skončí už v skúšobnej dobe. Či už zo strany zamestnávateľa alebo ženy, ktorá nevie situáciu vyriešiť inak. Známym problémom je aj nedostatok pracovných príležitostí v malých mestách a problém s dochádzaním na veľké vzdialenosti.
Bremeno bezplatnej starostlivosti leží na ženách
Pred pandémiou koronavírusu venovali ženy neplatenej starostlivosti o deti podľa prieskumu OSN každý týždeň v priemere o šesť hodín viac ako muži. Počas pandémie ženy vzali na seba ešte viac a teraz sa venujú neplatenej starostlivosti o deti o 7,7 hodiny týždenne viac ako muži. Táto „druhá zmena“ tvorí 31,5 hodiny týždenne, čo je takmer toľko práce ako na plný úväzok.
Toto zvýšenie neplatenej práce znížilo zapojenie žien do ekonomiky. Spôsobilo to, že viac žien natrvalo opustilo trh práce viac žien ako mužov, čo zvrátilo pokrok smerom k rodovej rovnosti a znížilo produktivitu v ekonomike.
Výskum ukazuje, že prerušenie kariéry má dlhodobý vplyv na vyhliadky žien na trhu práce, ženy sa následne vrátia k horšie plateným a menej kvalifikovaným pozíciám.
Zdroj: www.pwc.com
Do akej pozície stavia ženy fakt, že väčšinou ostávajú na rodičovskej dovolenke a starajú sa o deti?
Ženy po dlhšej rodičovskej dovolenke majú štart trochu ťažší. Mnohé sa do pôvodného zamestnania nevrátia, hľadajú si novú prácu, často aj v inom sektore. Na rodičovskej sa niekedy vrátia k starým záľubám, alebo vymyslia nejaký produkt pre deti a snažia sa s ním podnikať.