Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Demänovská ľadová jaskyňa bez ľadu, skaza v Banskej Štiavnici, pokuty za zber medvedieho cesnaku

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.

MY | TOP správy z regiónov MY | TOP správy z regiónov

Newsletter TOP správy z regiónov vám každý týždeň prináša tie najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy z našich regionálnych webov MY o aktuálnom dianí v regiónoch celého Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Banská Štiavnica ráta škody. Prečítajte si sériu článkov o tejto tragédii

Jeden zo zhorených objektov v Banskej Štiavnici. Jeden zo zhorených objektov v Banskej Štiavnici. (zdroj: TASR)

Historické budovy sú po sobotňajšom požiari v Banskej Štiavnici zdevastované, ale nebude potrebná ich celková asanácia. Hoci sa podarilo zachrániť vzácne zbierky, reštaurátori budú mať pri obnove plné ruky práce. Požiar ohrozoval aj okolité domy, ľudia si pri hasení pomáhali svojpomocne.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky podstatné informácie o tejto udalost nájdete v tejto sérii článkov:

 1. Obrovský požiar v Banskej Štiavnici zasiahol sedem budov, zhorelo niekoľko striech, niekde aj celé poschodia.
 2. Boli v epicentre, plamene im skoro zobrali domy. Ľudia z Banskej Štiavnice ďakujú dobrovoľníkom
 3. Banská Štiavnica ráta škody. Zadymené predmety sa dajú ešte zachrániť, hovorí reštaurátorka
 4. Milovali ju herci a nadšenci umenia. Štiavnická Eleuzína sa po požiari ponorila do tmy
 5. Pri požiari v Banskej Štiavnici bol v ohrození aj najlepší antikvariát na Slovensku

Demänovská ľadová jaskyňa mení svoju tvár. Odborníci diskutujú o novom mene

Takto vyzerá jaskyňa v roku 2023, ide o najznámejšiu sieň, ktorú zdobil v minulosti ľad. Takto vyzerá jaskyňa v roku 2023, ide o najznámejšiu sieň, ktorú zdobil v minulosti ľad. (zdroj: M. Oravec)

Volá sa ľadová, ale ľad v nej ľudia už nenájdu. Demänovská ľadová jaskyňa oň tento rok definitívne príde. Jaskyniari medzi sebou seriózne diskutujú o tom, či je preto potrebné zmeniť názov.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/23149894/demanovska-ladova-jaskyna-meni-svoju-tvar-odbornici-diskutuju-o-novom-mene.html


V trnavskej automobilke sa opäť črtá konflikt. Zamestnanci sú tu druhoradí, hovorí šéf odborárov

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (zdroj: TASR)

Aktuálna situácia v trnavskej automobilke? „Jedným slovom katastrofa, zamestnanci sú tu druhoradí,“ hovorí šéf odborárov Milan Minárech. Zásadné zmeny vo výrobe spôsobia prepúšťanie, v závode sa aj preto opäť črtá konflikt.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/23149074/v-trnavskej-automobilke-sa-opat-crta-konflikt-zamestnanci-su-tu-druhoradi-hovori-sef-odborarov-minarech.html


V apríli úplne uzavrú panelku pri Trenčíne. Obmedzenie bude trvať niekoľko mesiacov

Slovenská správa ciest naplánovala pre šoférov v čase úplnej uzávery panelky štyri obchádzkové trasy. Slovenská správa ciest naplánovala pre šoférov v čase úplnej uzávery panelky štyri obchádzkové trasy. (zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

Vyťaženú cestu I. triedy pri Trenčíne na niekoľko mesiacov uzatvoria. Dôvodom je kompletná oprava dvoch mostov na dotknutom úseku. Vodiči sa musia pripraviť na obmedzenia, cestovať verejnou dopravou a bicyklami vyzýva aj župan.

Čítajte viac: https://mytrencin.sme.sk/c/23149581/v-aprili-uplne-uzavru-panelku-pri-trencine-obmedzenie-bude-trvat-niekolko-mesiacov.html

SkryťVypnúť reklamu

Obce a mestá dostanú za pomoc odídencom z Ukrajiny milióny eur

Rad ukrajinských žien a detí, ktoré čakajú v rade na materiálnu pomoc v Námestove. Rad ukrajinských žien a detí, ktoré čakajú v rade na materiálnu pomoc v Námestove. (zdroj: Martin Pavelek)

Obce a mestá dostanú milióny eur za pomoc ukrajinským odídencom, použiť ich môžu na čokoľvek. Oravské samosprávy si rozdelia vyše štyroch miliónov. Námestovo dostane 660-tisíc, Vitanová 462-tisíc, čo je tretina rozpočtu obce s 1321 obyvateľmi.

Čítajte viac: https://myorava.sme.sk/c/23149821/obce-a-mesta-dostanu-za-odidencov-z-ukrajiny-miliony-eur.html


Dohovor nestačil. Za zber medvedieho cesnaku v chránených územiach ukladajú pokuty

Na zberačov medvedieho cesnaku v Chynorianskom luhu číhajú policajti aj stráž prírody. Na zberačov medvedieho cesnaku v Chynorianskom luhu číhajú policajti aj stráž prírody. (zdroj: (KN))

Stráž prírody upozorňuje na zákaz zberu medvedieho cesnaku v chránených lokalitách. V minulosti priestupky riešili najmä dohovorom, pokuta do výšky 3 300 eur hrozí aj zberačom vo vybraných lokalitách v okolí Chynorian.

Čítajte viac: https://mytopolcany.sme.sk/c/23149934/dohovor-nestacil-za-zber-medvedieho-cesnaku-v-chranenych-uzemiach-ukladaju-pokuty.htmlPozerá sa smrti do očí. Musím si vyberať, ku ktorému telu pôjdem skôr, hovorí obhliadajúci lekár

Obhliadajúcim lekárom je približne päť rokov. Obhliadajúcim lekárom je približne päť rokov. (zdroj: Jozef Mičák)

V Žiline na ulici nedávno ležalo prikryté telo niekoľko hodín. „Keď je viac úmrtí naraz, musíme si vyberať, kam pôjdeme skôr,“ hovorí obhliadajúci lekár Jozef Mičák. V rozhovore povedal viac o svojej psychicky náročnej práci.

Čítajte viac: https://myzilina.sme.sk/c/23148221/pozera-sa-smrti-do-oci-musim-si-vyberat-ku-ktoremu-telu-pojdem-skor-hovori-obhliadajuci-lekar.html


Uhnali ho ako zviera a zapálili. Bol prvou obeťou rasovej neznášanlivosti po roku 1992

Matka Mária Gorala pohreb svojho syna takmer neuniesla. Matka Mária Gorala pohreb svojho syna takmer neuniesla. (zdroj: Ján Krošlák)

V Žiari nad Hronom v roku 1995 skíni upálili 17-ročného Róma. Bola to prvá rasovo motivovaná vražda po roku 1992. Väčšina páchateľov dostala podmienečné tresty. 21. marca sme si pripomenuli Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii.

Čítajte viac: https://myziar.sme.sk/c/23148579/uhnali-ho-ako-zviera-a-zapalili-priamo-na-ulici-bol-prvou-obetou-rasovej-neznasanlivosti-po-roku-1992.html


Novú železničnú trať medzi Nitrou a Bratislavou najskôr odmietli, teraz ju ministerstvo prehodnocuje

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (zdroj: Erika Ďurčová/TASR)

Priame vlakové spojenie z Nitry do Bratislavy možno predsa len pôjde cez Trnovec nad Váhom. Hoci ministerstvo financií hodnotilo štúdiu na výstavbu novej trate kriticky, ministerstvo dopravy má iný názor.

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/23147900/novu-zeleznicnu-trat-z-nitry-rezort-najskor-odmietol-teraz-to-prehodnocuje.html


V Trenčíne vyvíjajú metódy na detekciu malých dronov

(zdroj: tnuni.sk)

Na Trenčianskej univerzite vyvíjajú metódy, ktorých cieľom je detekovať malé drony. V testovacej verzií na to využívajú GSM siete operátorov. Systém by mohla využívať ako armáda, tak napríklad aj poľnohospodári.

Čítajte viac: https://mytrencin.sme.sk/c/23149432/v-trencine-vyvijaju-metody-na-detekciu-malych-dronov.html


Areál prepravnej spoločnosti v Nových Zámkoch zachvátil rozsiahly požiar

Areál prepravnej spoločnosti v Nových Zámkoch zachvátil rozsiahly požiar. Areál prepravnej spoločnosti v Nových Zámkoch zachvátil rozsiahly požiar. (zdroj: Hasičský a záchranný zbor)

Areál jednej z prepravných spoločností v Nových Zámkoch zachvátil rozsiahly požiar. Svedkovia neskoro večer výbuch. V areáli je v podnájme aj firma Packeta, ktorej budova horela. Škody vyčíslili predbežne na milión eur.

Čítajte viac: https://mynovezamky.sme.sk/c/23148489/nove-zamky-areal-prepravnej-spolocnosti-zachvatil-velky-poziar.html


Archeológov je málo, nevedia predbehnúť nelegálnych vykrádačov

(zdroj: Rosenfeldov palác / Marek Jančúch)

Pri cielenom hľadaní nálezov môže ľudí čakať trest, pri náhodnom objave štedrá odmena. O archeologickom dedičstve vrátane súčasného nálezu v okrese Žilina porozprával pracovník pamiatkového úradu Martin Furman.

Čítajte viac: https://myzilina.sme.sk/c/23149903/chcem-predbehnut-nelegalnych-vykradacov-hovori-archeolog-zo-ziliny.html


Šoféri si kolóny na Kysuciach krátia cez Oškerdu, cez obec jazdia aj stovkou

Ľudia z Oškerdy trpia pre kolóny na Kysuciach, šoféri tadiaľ jazdia vyše stovkou Ľudia z Oškerdy trpia pre kolóny na Kysuciach, šoféri tadiaľ jazdia vyše stovkou (zdroj: Milan Gazdík )

Šoféri si kolóny na Kysuciach krátia cez Oškerdu. Jazdia stovkou, ohrozujú aj deti. Nepomohli ani merače rýchlosti. V obci okolo cesty navyše nevedie chodník. „Tragická nehoda je len otázkou času,“ hovorí miestny poslanec Milan Gazdík.

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/23149098/kratia-si-kolony-cez-obec-jazdia-aj-stovkou-tragedia-je-len-otazkou-casu-hovori-miestny-poslanec.html


Nie je nás veľa, ale nech nás počujú aj v Bratislave, znelo od protestujúcich

Blokáda dopravy na Vranovskej v Prešove. Blokáda dopravy na Vranovskej v Prešove. (zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

Žiadajú, aby sa procesom v otázke druhej etapy výstavby severného obchvatu Prešova venovala náležitá pozornosť. Prešovčania opäť zablokovali jeden z hlavných dopravných ťahov v meste. Vodičov paralyzovali na desiatky minút.

Čítajte viac: https://vychod.sme.sk/c/23150194/nie-je-nas-vela-ale-nech-nas-pocuju-aj-v-bratislave-znelo-od-protestujucich.html


Vzorka stolice napovie veľa. Odhaliť môže onkologické ochorenie, na ktoré denne zomrú ôsmi Slováci

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Vzorka stolice napovie veľa. Odhaliť môže onkologické ochorenie, na ktoré denne zomrú ôsmi Slováci. V Európe sme v úmrtnosti na druhom mieste. „Začiatočné štádiá sú bez príznakov," hovorí onkologička Lyudmila Rudenko.

Čítajte viac: https://mylevice.sme.sk/c/23149560/vzorka-stolice-napovie-vela-odhalit-moze-onkologicke-ochorenie-na-ktore-denne-zomru-osmi-slovaci.htmlZákladná škola v Demänovej nebude dávať deťom domáce úlohy

(zdroj: Ilustračné foto: TASR)

Liptovskomikulášska základná škola je prvá štátna škola v regióne, kde prváci nebudú mať domáce úlohy. Tie budú dobrovoľné. Inšpiráciu našli vo Fínsku. U detí predpokladajú nižšiu dávku stresu

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/23149855/zakladna-skola-v-demanovej-nebude-davat-detom-domace-ulohy.html


Záškoláctvo sa od januára prísne trestá, dieťa môže dostať do diagnostického centra

(zdroj: Ilustračné foto: TASR)

Poznať školský poriadok je dôležité, záškoláctvo školy po novom musia riešiť radikálne. Zmenil sa totiž školský zákon s platnosťou od januára. Rodičom hrozí pokuta a deťom v krajnom prípade pobyt v diagnostickom ústave.

Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/23150069/zaskolactvo-sa-od-januara-prisne-tresta-dieta-moze-dostat-do-diagnostickeho-centra.html


Na bankomat nedočiahnu a vysoko sú aj pisoáre. Ľudia s nízkym vzrastom to majú na Slovensku ťažké

Mnohé bankomaty sú pre ľudí s nízkym vzrastom privysoké. S Jurajom Polákom sme išli k najbližšiemu bankomatu, kde sa problém potvrdil. Mnohé bankomaty sú pre ľudí s nízkym vzrastom privysoké. S Jurajom Polákom sme išli k najbližšiemu bankomatu, kde sa problém potvrdil. (zdroj: Igor Roško)

Ľudia s nízkym vzrastom, no veľkým srdcom. Takto o sebe hovoria Palčekovia, ľudia s achondropláziou. S hendikepom sa zmierili, no každý deň narážajú na bariéry, ktorých prekonávanie ich vyčerpáva. Problémom bývajú aj schody.

Čítajte viac: https://myhornanitra.sme.sk/c/23149823/na-bankomat-nedociahnu-a-vysoko-su-aj-pisoare-ludia-s-nizkym-vzrastom-to-maju-na-slovensku-tazke.html


Trdelník? Pečú ho v rôznych častiach Európy, ochrannú známku má len Skalica a Švédsko

Ľudovít Bránecký zdedil nádherné generačné dedičstvo, recept na Skalický trdelník. Fotografia je z jeho výrobne. Ľudovít Bránecký zdedil nádherné generačné dedičstvo, recept na Skalický trdelník. Fotografia je z jeho výrobne. (zdroj: Ľudovít Bránecký)

Trdelník je svetovo známy, no iba Slovensko a Švédsko majú svoju značku naozaj registrovanú. Ako prvý pokrm na Slovensku získal ochranné zemepisné označenie. Expert vysvetlil, čím je ten skalický unikátny a nenapodobiteľný

Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/23149555/trdelnik-pecu-ho-v-roznych-castiach-europy-ochrannu-znamku-ma-len-skalica-a-svedsko.html


Počas obnovy námestia objavili päťstoročný most, Trnavčania na ňom nešetrili

Zvyšky múrov, ktoré boli až do 19. storočia súčasťou obranného systému. Zvyšky múrov, ktoré boli až do 19. storočia súčasťou obranného systému. (zdroj: TASR)

Pri obnove Námestia SNP v centre Trnavy objavili základy päťstoročného mosta i ďalšie múry barbakanu. Bol podstatne väčší než odborníci doteraz odhadovali. Archeologický výskum stále prebieha, renováciu námestia ale nebrzdí.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/23148520/pocas-obnovy-namestia-objavili-patstorocny-most-trnavcania-na-nom-nesetrili.html

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 653
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 342
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 111
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 180
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 096
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 589
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 635
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 2. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
 3. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
 4. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
 5. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
 6. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
 7. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
 8. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 614
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 762
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 300
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 14 259
 5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 13 950
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 8 028
 7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 018
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 129
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 2. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ?
 3. Dušan Vršanský: Informatizácia v slovenskom vydaní
 4. Oliver Kríž: JE SUIS PLUTON!
 5. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
 6. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
 7. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
 8. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 614
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 762
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 300
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 14 259
 5. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 13 950
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 8 028
 7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 018
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 6 129
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
SkryťZatvoriť reklamu