Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Pacienti sa obávajú výpadkov liekov. Ide o celosvetový problém, tvrdí výkonný riaditeľ Unipharmy

Globálny dopyt zvýšila pandémia.

Nelegálne obchodovanie s liekmi je veľmi výhodný biznis. Nelegálne obchodovanie s liekmi je veľmi výhodný biznis. (Zdroj: unipharma.sk)

Žiaľ, nemáme. Momentálne na trhu chýbajú. Nevieme, kedy budú k dispozícii. Také boli veľakrát odpovede lekárnikov pri pohľade na recepty pacientov. Už vlani na jeseň bol výpadok liekov citeľný.

Situácia sa zopakovala aj začiatkom tohto roka, kedy úradovala chrípka. V lekárňach bol nedostatok liekov proti horúčke, kašľu, chýbali aj niektoré antibiotiká či lieky na vysoký krvný tlak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nezávideniahodnej situácii sa ocitli aj pacienti, ktorých špecialisti nastavili na dlhodobú liečbu. Nelichotivú situáciu potvrdili aj rezort zdravotníctva a Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

SkryťVypnúť reklamu

„V posledných mesiacoch sa na nás čoraz častejšie obracajú pacienti aj odborná verejnosť s otázkami o prerušení či zrušení dodávok liekov. Ide o stále naliehavejšiu výzvu pre zdravotnícke systémy v celej Európske únii i vo svete,“ informovalo na sklonku uplynulého roka ministerstvo zdravotníctva s tým, že dôvody nedostupnosti liekov sú mnohokrát objektívne a nepredvídateľné.

V tejto súvislosti sme sa rozprávali s Marcelom Šulom, výkonným riaditeľom spoločnosti UNIPHARMA, ktorá patrí medzi najväčších slovenských distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok, a ktorá združuje vyše 530 súkromných verejných lekární vo virtuálnom zoskupení PLUS LEKÁREŇ.

Už vlani pacienti pocítili značné výpadky niektorých liekov. Išlo najmä o lieky určené na úpravu krvného tlaku. Tento rok s nedostatkom liekov bojovali lekárne najmä počas chrípkového obdobia, kedy neboli dostupné aj celkom bežné lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu. Zaregistrovali ste tento problém? Pri ktorých liekoch bol najciteľnejší?

SkryťVypnúť reklamu

Situáciu s výpadkami liekov na strane výrobcov sme evidovali, boli pomerne časté. Nemali však dramatický vplyv na dostupnosť liekov pre pacientov. Karty určite zamiešala pandémia COVID-19. Pred ňou sme sa s tak veľkými výpadkami nestretli, no treba povedať, že ide o celosvetový problém.

Výrobcovia sa snažia zásobovať trh, avšak dopyt zo strany pacientov kontinuálne prevyšuje možnosti zásobovania zo strany výrobcov. Stáva sa, že aj keď k nám prídu určité zásoby liekov, pre veľký dopyt sa rýchlo vypredajú.

Spoločnosť UNIPHARMA, ako veľkodistribútor liekov a zdravotníckych pomôcok, situáciu s výpadkami liekov, bohužiaľ, nevie ovplyvniť. Môžeme zmierniť jej dôsledky, čo sa aj v konečnom dôsledku stalo napríklad rezervnými nákupmi a hľadaním nových alternatívnych dodávateľov generických liekov pokiaľ existujú a sú schválené regulačnými autoritami.

SkryťVypnúť reklamu

Najciteľnejšie výpadky sme zaznamenali pri liekoch na respiračné problémy, pri antibiotikách, antipyretikách, detských sirupoch, či liekoch proti bolesti.

Spomínanú nelichotivú situáciu si zrejme ako prví „odnesú“ lekárnici, ku ktorým prichádzajú pacienti väčšinou vždy po návšteve lekára. Majú vôbec nejakú možnosť ovplyvniť výpadky liekov?

Riešenie tejto situácie s výrobcami je predovšetkým na pleciach distribútorov liekov, cez ktorých si lekárnici lieky objednávajú.

Lekárnikom sa snažíme čo najviac vyjsť v ústrety, pretože oni sú vo vzťahu k pacientom osobami prvého kontaktu. Čiže všetky emócie, ktoré z nedostatku niektorých liekov môžu vzniknúť musia riešiť práve oni.

Samozrejme, sme v úzkom kontakte so slovenskými regulačnými orgánmi, ktoré sa situáciou zaoberajú. Máme informácie, že výpadky u výrobcov riešia aj európske a svetové regulačné orgány, pretože tento problém je naozaj globálny.

Pre nikoho z dodávateľského reťazca to nie je príjemná situácia. Treba však otvorene povedať, že mnohí lekárnici ju zvládajú výborne. Napríklad aj tým, že výpadky riešia aj individuálnou prípravou liekov ako sú ibuprofenové čapíky, paracetamolové tablety alebo ďalšie lieky, ktoré sa dajú zhotoviť v laboratóriách lekární. Je to síce časovo aj finančne náročnejšie, ale účinné riešenie.

Čo sa týka dostupnosti niektorých liekov, zaznamenali ste regionálne rozdiely?

Nie, keďže naša spoločnosť má tri pobočky – v Bratislave, Prešove a centrálu v Bojniciach. Ak je po niektorých liekoch väčší dopyt na východe Slovenska, vieme situáciu rýchlo vyriešiť presunutím liekov. Vďaka tomuto geostrategickému riešeniu sa regionálnych výpadkov v rámci Slovenska vôbec nemusíme obávať.

Pacienti sa bežne stretávajú s tým, že pri výpadku lieku im ponúknu generický liek, teda terapeutickú alternatívu originálneho lieku s rovnakou účinnou látkou. Ako generiká prispievajú k celkovej dostupnosti liekov u nás?

Generické a biosimilárne lieky sú neoddeliteľnou zložkou farmaceutického trhu s liekmi. Okrem ekonomického prínosu pre zdravotný systém zabezpečujú širšiu dostupnosť danej účinnej látky na trhu. Takéto lieky sa potom stávajú dostupnejšie pre širšie spektrum pacientov. Samozrejme, môžu zohrávať aj dôležitú úlohu v prípade nedostupnosti, či už originálneho alebo iného generického lieku, keďže trh s daným liečivom je vďaka nim širší.

Rozsiahlejšie výpadky však môžu súvisieť napríklad aj s nedostatkom niektorej zložky lieku. A v prípade, že pochádza z jedného zdroja, ktorý využívajú všetci výrobcovia daného druhu liekov, môže nastať problém. Ale to je čisto špekulatívna úvaha a ani tej by sme sa nemuseli obávať, pretože globálny výrobno-distribučný trh s liekmi má dnes sofistikovane nastavenú logistiku.

Ako môže individuálna výroba liekov zmierniť, prípadne aj odstrániť ich výpadky?

Pokiaľ má lekáreň dostatočné personálne, technické, materiálne a priestorové vybavenie a prístup k potrebným liečivám, dokáže pripraviť takmer všetky požadované lieky v rôznych liekových formách. Najčastejšími individuálne predpisovanými liekmi sú maste, krémy, čapíky, roztoky, prášky a kapsule. Farmaceuti pomohli napríklad aj v pandemických začiatkoch s výrobou dezinfekčných prípravkov, alebo vyrábali lieky s obsahom paracetamolu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 375
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 931
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 951
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 698
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 461
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 132
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 001
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 772
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Marta Karchňáková: Tomorrow morning
  2. Marek Mačuha: Beznádejné Slovensko
  3. Rado Surovka: Otvorený list vám, všetkým.
  4. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
  5. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  6. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  7. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  8. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 715
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 464
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 857
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 704
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 473
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 19 326
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 543
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 105
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Blogy SME

  1. Marta Karchňáková: Tomorrow morning
  2. Marek Mačuha: Beznádejné Slovensko
  3. Rado Surovka: Otvorený list vám, všetkým.
  4. Rado Surovka: Predvolebný cirkus vrcholí, aj u nás na dedine.
  5. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  6. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  7. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  8. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 715
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 464
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 857
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 704
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 473
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 19 326
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 543
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 105
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu