BRATISLAVA. Organizácia Humánny pokrok bojujúca za práva zvierat na Slovensku zverejnila prvé investigatívne zábery odhaľujúce životné podmienky sliepok v klietkových chovoch na Slovensku.
Pozrite si VIDEO
Upozorňujeme, že zábery vo videu nie sú vhodné pre slabšie povahy a maloletých.
Zábery pochádzajú z troch rôznych fariem na Slovensku a ukazujú sliepky s vytrhaným a polámaným perím, parazity, mŕtve sliepky v klietkach či pochovanie živej sliepky pod telami mŕtvych sliepok v kontajneri.
Humánny pokrok preto opakovane volá po zákaze klietkového chovu sliepok.
Ministerstvo pôdohospodárstva priznalo, že v tejto chvíli neexistuje národná, ani európska legislatíva, ktorá by zakazovala chovateľom nosníc chovať nosnice v klietkach.
Prvý raz v histórii
Zábery zverejnené organizáciou Humánny pokrok sú prvé, ktoré prenikli na verejnosť a ukázali podmienky klietkových chovov na Slovensku.
Pochádzajú z farmy spoločnosti Janek pri Trenčíne, z farmy spoločnosti Hybrav pri Nitre a z farmy Novogalu pri Leviciach. Časť záberov dokonca zverejnila jedna z komerčných televízii. Spoločnosť Janek, ktorá má farmu vo Veľkých Bierovciach (okres Trenčín) sme sa snažili kontaktovať, do uzávierky sme však nedostali odpoveď.
„Slováci a Slovenky môžu konečne na vlastné oči presvedčiť, z akých hororových podmienok pochádzajú vajcia z klietkových chovov, a čo sa im hydinári pokúšajú predať ako údajne najlepšiu možnosť pre sliepky,” povedal riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.
Skonštatoval, že Slovensko odteraz nemôže ďalej zatvárať oči pred hrôzami klietkového chovu.

"Je čas postaviť sa krutosti voči sliepkam čelom a klietkové chovy konečne zakázať,” dopĺňa.
V článku sa dozviete:
- O investigatívnych záberoch hororových podmienok klietkového chovu sliepok,
- čo zábery odhalili,
- ako sa snažia aktivisti proti tomuto chovu bojovať,
- čo hovorí legislatíva,
- a či pomáha rezort pôdohospodárstva.
Zábery poukázali hneď na niekoľko problematických častí. Je na nich opakovane vidieť sliepky s holými a ošklbanými krkmi, ktorým na tele chýba väčšina peria, a jeho zbytky sú polámané či inak poškodené. Viaceré majú viditeľné zranenia, ktoré ostávajú neošetrené.
Taktiež vidno veľké množstvá uhynutých a rozkladajúcich sa sliepok priamo v klietkach, kde sú v priamom kontakte s vajcami.