Kryptomenový biznis sa posúva dopredu a tie časy, keď hlavné využitie bitcoinu bola platba na darkwebe, sú už dávno preč. V tomto biznise sa točia miliardy a dávno do kryptomien neinvestujú len geekovia, ba naopak, do kryptomien investujú banky, finančné skupiny, veľké firmy, multimiliardári a veľké množstvo obyvateľstva.
Už dávno nejde len o špekulácie, ale o vieru v to, že bitcoin je tou tvrdou menou, ktorá pri dnešnej inflácii chýba. Bitcoin je pre mnohých uchovávateľ hodnoty (store of value), v ktorom si ľudia sporia napr. na dôchodok, aj napriek tomu, že je táto mena volatilná.
Kryptomenové firmy môžeme rozdeliť na niekoľkých odvetví:
a: Výrobcovia hardwaru - akými sú napr. výrobcovia ťažobných zariadení či hardwarových peňaženiek
b: Vývojári softváru - od firmwarov ťažobných zariadení, cez software k hardwarovým peňaženkám, softwarové peňaženky samotné, platformy búrz, zmenární, bitcoin ATM, rôznych aplikácií do mobilu…
c: Firmy zaoberajúce sa obchodovaním, kúpou a predajom kryptomien,či investovaním - burzy, zmenárne, prevádzkovatelia bitcoin ATM…
Mnohé firmy sú priekopníkmi v tom, čo robia, napr. prvú hardwarovú peňaženku, alebo prvý bitcoinový ťažobný pool má na svedomí česká spoločnosť. Mnohé zahraničné krypto spoločnosti sú zalistované a obchodované na akciových trhoch, medzi ktoré patrí aj jedna z najväčších krypto búrz Coinbase, bitcoinová ťažobná firma Core Scientific či suverénne najväčšieho držiteľa Bitcoinu - Microstrategy.
Zmenila sa legislatíva a napr. firmy zaoberajúce sa kúpou a predajom sú povinné dodržiavať nariadenia AML (Anti money laundering), alebo pre našincov v skratke nariadenie proti praniu špinavých peňazí. V blízkej budúcnosti chystá Európska únia nariadenie MICA (Markets in Crypto-Assets), ktoré reguluje vydávanie kryptomien a obchodovanie s nimi, ich cieľom má byť ochrana spotrebiteľa.
Napriek všetkému, čo sa udialo od prvého vyťaženého bitcoinového bloku 3. januára 2009, a kam sa krypto biznis posunul, má tento priemysel obrovský problém v podobe bánk!
Československé krypto firmy majú problém nájsť bankového partnera. Dlhodobo a bezdôvodne banky zatvárajú bankové účty úspešným firmám, ktoré podnikajú v tomto odvetví už roky. Z jednej strany je povinnosť mať bankový účet, zo strany druhej neexistuje banka, ktorá by vám účet otvorila.
Slovenské a české spoločnosti sa snažia v tomto obore preraziť a reprezentovať tak naše krajiny, no neustále sa potýkajú s veľkým NIE a banky vnímajú tieto firmy ako hrozbu aj napriek záujmu firiem dodržiavať pravidlá a chrániť spotrebiteľov.
Pýtame sa, naozaj MICA pomôže vyriešiť tento problém týmto firmám, alebo je to len ďalšia z povinností a bez možnosti slobody podnikania?
Môže sa s veľkou pravdepodobnosťou stať, že na Slovensku nebudú fungovať renomované spoločnosti s históriou, ale budú tu neseriózni obchodníci, veksláci, pyramídové spoločnosti a iné.
Aktuálne má problém s bankami Bitcoinmat.sk, firma, ktorá zastrešuje v Česku a na Slovensku cez 50 Bitcoinmatov a je v krypto biznise už viac ako 5 rokov. Už v minulosti mali problémy, podrobnejšie o tom sa môžete dozvedieť v rozhovore s jej CEO Janom Krajčom.
Ako uvádza v rozhovore z tohtoročného CEO Fórum 2022: “Bol som jeden z prvých, komu zároveň zavreli účet, zrušili internet banking / prístup k účtom a dali tzv. doživotný zákaz a to všetko bez udania dôvodu.”
Ako sa rozrozprával ďalej, v roku 2020 obišiel takmer všetky banky v Čechách aj na Slovensku a zistil, že otvorenie účtu je naozaj veľký problém pre tieto spoločnosti.
Pritom na Slovensku je potrebné, aby mala firma účet, z ktorého bude platiť dane, odvody a iné záväzky, avšak neexistuje žiadna legislatívna možnosť, ktorá by umožnila firmám viesť účet v komerčnej banke alebo Národnej banke Slovenska prikázať niektorej komerčnej banke, aby tento účet firme otvorila.
Hrozí tak, že na Slovensku a v Čechách postupne ubudnú seriózne spoločnosti, talentovaní ľudia a stratíme tak šancu prezentovať sa vo svete ako priekopníci v tomto krypto a blockchain odvetví.
Tento článok prináša firma ADECO, redakcia nenesie zodpovednosť za jeho obsah