Aká nás čaká zima? Prečo v zimnom období mierne počasie striedajú extrémne mrazy? V ktorých častiach Slovenska budú zasnežené zimy minulosťou? Na tieto aj ďalšie otázky v rozhovore odpovedá PAVOL FAŠKO, klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
V médiách sa už od septembra objavujú predpovede, ako bude vyzerať tohtoročná zima. Dá sa mesiace dopredu spoľahlivo predpovedať počasie?
Ak uvažujeme, že v predpovedi počasia budú uvádzané očakávané hodnoty meteorologických prvkov v jednotlivých dňoch predpovedaného obdobia, tak takáto predpoveď na 2 alebo 3 mesiace dopredu je nereálna. Prijateľnejšie sú výstupy predpovedných modelov, v ktorých sa uvádza, s akou pravdepodobnosťou bude blížiace sa ročné obdobie teplotne normálne prípadne podnormálne alebo nadnormálne.
Keď sa vás teda niekto spýta, aká bude nadchádzajúca zima, čo mu môžete v tomto momente odpovedať?
Môžem využiť výstupy modelov, v ktorých sa hodnotia mesiace a ročné obdobia ako celok. Okrem toho sa dajú využiť skúsenosti s charakterom zím v predchádzajúcich rokoch, z ktorých vyplýva, že zimy začínajú byť u nás viac teplotne nestabilné, ako to bolo v minulosti. Takže, aj keď by zima ako celok mohla byť teplotne nadnormálna, môžu sa v jej jednotlivých etapách vyskytnúť kratšie mrazivé obdobia. Nedá sa však, s takýmto výrazným časovým predstihom, určiť konkrétny čas určitých vĺn mrazov.
Na aké obdobie dopredu sa dá spoľahlivo predpovedať počasie?
Podrobná a pomerne presná predpoveď počasia, z ktorej je jasné, ako v danej časti územia počas noci a dňa bude, sa za ideálnych okolností dá v letnom období urobiť na maximálne sedem až desať dní vopred. Vtedy sa nad nami nachádza tlaková výš a na uvedené obdobie vopred sa v predpovede očakáva len minimálna miera neistoty. Je to však ideálna, takmer teoretická situácia, ktorá nastáva len výnimočne.
Ak je počasie premenlivé a máme napríklad zimné obdobie, tak pomerne presne predpovedať na danú lokalitu je problém aj na tri dni vopred. Dokonca, ak sa na 24 hodín vopred očakáva, že práve nad naším územím sa bude nachádzať málo pohyblivé frontálne rozhranie oddeľujúce dva úplne iné typy počasia, vtedy je problém predpovedať aj na jeden deň vopred.
Stačí totiž posun rozhrania v smere západ alebo východ o 50 kilometrov a v danom bode môže byť počasie úplne odlišné, ako sa predpokladalo.
Pavol Beránek, meteorológ SHMÚ
Existuje kolobeh silných a miernych alebo je to mýtus?