Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Experiment s vodou predlžuje život, paneláky sú pred koncom životnosti, ďalší akvapark v problémoch

Prinášame výber TOP správ z regiónov.

MY | TOP správy z regiónov MY | TOP správy z regiónov

Regionálne noviny MY vám každý týždeň prinášajú najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy z našich webov o aktuálnom dianí v regiónoch celého Slovenska.

Cez dedinu utekal medveď, obec vyzýva na opatrnosť

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (zdroj: Vierka Balážová Duchoňová)

V podhorskej dedine Trstené, v blízkosti Liptovského Mikuláša, sa po obci pohyboval medveď. Zachytili ho na video, ako uteká pred autom po hlavnej ceste vedúcej dedinou. Obec vydala upozornenie, domácich vyzýva k opatrnosti.

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/23012156/cez-dedinu-utekal-medved-obec-vyzyva-na-opatrnost.html

SkryťVypnúť reklamu

Malý Asperger chcel ako sedemročný zomrieť, aby po ňom učiteľka nekričala

S takým niečím ako neprijatie okolia, nútený odchod z nejakého prostredia, sa podľa fundovanej psychologičky Hincovej ťažko vyrovnáva aj dospelý človek, nieto ešte dieťa.S takým niečím ako neprijatie okolia, nútený odchod z nejakého prostredia, sa podľa fundovanej psychologičky Hincovej ťažko vyrovnáva aj dospelý človek, nieto ešte dieťa. (zdroj: Ksenia Makagonova)

Deti s poruchami učenia a diagnózami, sú pre základné školy často problém. Dôkazom je príbeh rodiny, ktorý zašiel tak ďaleko, že dieťa skončilo v nemocnici na JIS. Sedemročný chlapec chcel zomrieť, aby naňho učiteľka nekričala.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/23013127/maly-asperger-chcel-ako-sedemrocny-zomriet-aby-po-nom-ucitelka-nekricala.html


Psychologička: ADHD nie je výmysel doby, môže sa však pod ním skrývať zlyhanie rodičov

Dana Balažovičová.Dana Balažovičová. (zdroj: archív D.B.)

Deti s ADHD môžu v staršom veku trápiť depresie, skôr tiež môžu experimentovať s alkoholom. Často sa však stáva, že za ADHD sa skrýva aj zlyhanie rodiča. Psychologička priblížila, ako sa ADHD diagnostikuje a lieči.

Čítajte viac: https://mytrencin.sme.sk/c/23011749/adhd-nie-je-vymysel-doby-moze-sa-vsak-pod-nim-skryvat-zlyhanie-rodicov-vravi-psychologicka.html

SkryťVypnúť reklamu

Abstinujúci alkoholik: Prestal som sám, ale nebolo to jednoduché, pil som prvú ligu

Ondrej Kalamár.Ondrej Kalamár. (zdroj: V. M.)

„Mám to pod kontrolou je najobľúbenejšia veta každého závisláka. Nechcel som skončiť s alkoholom úplne, veď každý pije,“ hovorí vyliečený alkoholik Ondrej Kalamár. Porozprával aj o jeho alkoholových excesoch či podrezaných žilách.

Čítajte viac: https://myzvolen.sme.sk/c/23014678/abstinujuci-alkoholik-ondrej-kalamar-alkoholizmus-liecenie-pomoc.htmlViac vlakov i zmeny v doprave. Rekonštrukcia železníc spôsobí v Žiline dopravný chaos

(zdroj: uzolzilina.sk)

Zložitá dopravná situácia v centre Žiliny sa onedlho ešte viac vyhrotí. Dôvodom je rekonštrukcia železníc i zmeny v doprave. Jeden z troch hlavných vstupov do mesta pre motoristov úplne zanikne. Mesto chystá opatrenia.

Čítajte viac: https://myzilina.sme.sk/c/23012217/viac-vlakov-i-zmeny-v-doprave-rekonstrukcia-zeleznic-sposobi-v-ziline-dopravny-chaos.html

SkryťVypnúť reklamu

Experiment s vodou predlžuje život, výsledky prekvapili aj vedcov

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (zdroj: Pixabay.com)

Experiment s vodou predlžuje život, prekvapilo to aj vedcov. Slovenský geológ chcel prísť na dôvod nelichotivých čísel zvýšenej úmrtnosti na kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. A našiel recept, ako nepriaznivý stav zvrátiť.

Čítajte viac: https://myzvolen.sme.sk/c/23011375/experiment-s-vodou-predlzuje-zivot-vysledky-prekvapili-aj-vedcov.html


Trojročná podmienka pre mladíka, ktorý zmrzačil dvoch ľudí, nebude. Čaká ho riadny súd

(zdroj: Ľubica Stančíková)

Dohoda o trojročnej podmienke pre mladíka, ktorý pri dopravnej nehode pod vplyvom drog zmrzačil dvoch ľudí, nebude. Rozhodol o tom liptovskomikulášsky okresný súd. Vinníkovi hrozí trest odňatia slobody vo výške najviac 7 rokov.

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/23011597/trojrocna-podmienka-pre-mladika-ktory-zmrzacil-dvoch-ludi-nebude-caka-ho-riadny-sud.html


Po Galandii má problémy ďalší akvapark, zavádza obmedzenia

Vonkajší bazén dokázal počas leta na seba zarobiť, no prevádzka ostatných častí akvaparku v Dolnom Kubíne je kvôli vysokým cenám energií stratová.Vonkajší bazén dokázal počas leta na seba zarobiť, no prevádzka ostatných častí akvaparku v Dolnom Kubíne je kvôli vysokým cenám energií stratová. (zdroj: Martin Pavelek)


Po Galandii má problémy ďalší akvapark. Oravský AquaRelax ťahajú ku dnu ceny energií, museli prepustiť zamestnancov, zavádzajú obmedzenia. Minulý rok platili za megawathodinu elektriny asi 50 eur, teraz je to o 200 percent viac.

Čítajte viac: https://myorava.sme.sk/c/23015764/akvapark-zavadza-obmedzenia-na-vacsinu-tyzdna-zatvori-vodny-svet.htmlZ najväčšej nábytkárne na Slovensku,Tatra nábytku Martin, mal byť ambiciózny developerský projekt. Roky stagnuje

Takýto vzhľad budovy Tatra nábytku budú musieť v Martine ešte pár rokov vydržať.Takýto vzhľad budovy Tatra nábytku budú musieť v Martine ešte pár rokov vydržať. (zdroj: Jakub Paška)

Zruinované budovy bývalej najväčšej nábytkárne na Slovensku, Tatra nábytku Martin, sa mali premeniť na moderný multifunkčný komplex Továreň. Byty ani kancelárie tam dodnes nie sú. Projekt stagnuje, stojí aj na podmienkach hygieny.

Čítajte viac: https://myturiec.sme.sk/c/23014894/z-najvacsej-nabytkarne-tatra-nabytok-mal-byt-ambiciozny-developersky-projekt-roky-stagnuje.html


Za kuchára sa nikdy neučil, dnes šéfuje michelinskej "vitríne" v Paríži

Rodák z Lučenca Palo Sekerka(spodný rad-tretí sprava) zo svojim tímom za vitrínou, ktorou sa na nich môžu dívať hostia michelinskej reštaurácie v Paríži.Rodák z Lučenca Palo Sekerka(spodný rad-tretí sprava) zo svojim tímom za vitrínou, ktorou sa na nich môžu dívať hostia michelinskej reštaurácie v Paríži. (zdroj: instagram - P.Sekerka)

Pavol z Lučenca sa nikdy neučil za kuchára, napriek tomu dnes šéfuje michelinskej "vitríne" v Paríži. Na jeho jedle si pravidelne pochutnáva aj bývalý francúzsky prezident François Hollande. I tak sa však chce vrátiť na Slovensko.

Čítajte viac: https://mynovohrad.sme.sk/c/23009800/za-kuchara-sa-nikdy-neucil-dnes-sefuje-michelinskej-vitrine-v-parizi.html


Paneláky sú za polovicou životnosti, byty v nich stále stoja desaťtisíce

V panelákoch býva približne tretina Slovákov.V panelákoch býva približne tretina Slovákov. (zdroj: Pavol Stolárik)

Mnohé paneláky na Slovensku majú pred koncom svojej životnosti, ceny bytov v nich sa ale pohybujú v maximách. Životnosť závisí od stavu obvodového plášťa a nosnej konštrukcie. Opotrebované bývajú aj výťahy, schody či strechy.

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/23009985/panelaky-su-za-polovicou-zivotnosti-byty-v-nich-stale-stoja-desattisice.html


Nájomníci hlásili, že im ploštice doštípali deti. Do bytov teraz púšťajú plyn

Ako prví vstúpili do bytov elektrikári, aby odmontovali zásuvky. Ako prví vstúpili do bytov elektrikári, aby odmontovali zásuvky. (zdroj: mh)

Byty na Orechovom dvore v Nitre sú od stredy prázdne, odísť muselo vyše 420 nájomníkov. Viacerí hlásili, že ich doštípali ploštice. Teraz tam prebieha dezinsekcia. Pracovník firmy povedal, že na toto tak skoro nezabudnú.

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/23014763/najomnici-hlasili-ze-im-plostice-dostipali-deti-do-bytov-teraz-pustaju-plyn.html


Auto potrebujú kvôli chorej dcérke, štál im ale príspevok zamietol

Bianke úrad zamietol príspevok na auto, ktoré potrebuje. Bianke úrad zamietol príspevok na auto, ktoré potrebuje. (zdroj: archív T.K. )

Bianka sa narodila s rázštepom chrbtice aj s ďalšími diagnózami. Jej zdravotný stav si vyžaduje veľké množstvo cvičenia a rehabilitácií. S vekom stúpajú aj nároky. Bianka by potrebovala nové auto, štát ale príspevok zamietol.

Čítajte viac: https://vychod.sme.sk/c/23014165/auto-potrebuju-kvoli-chorej-dcerke-prispevok-im-vsak-zamietli.html


V archeologickej lokalite pri Vrábľoch našli 35 tiel bez hlavy a jedno dieťa

Nájdené skelety bez hláv v sídliskovom komplexe pri Vrábľoch Nájdené skelety bez hláv v sídliskovom komplexe pri Vrábľoch (zdroj: Archeologický ústav)

Pri Vrábľoch odkryli priekopu plnú skeletov bez hlavy. Iba telo jedného dieťaťa malo lebku. Tím vedcov predpokladá, že tento nález nie je posledný. V pláne je odkryť ďalší úsek a zistiť koľko jedincov tam bolo pochovaných.

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/23010093/v-archeologickej-lokalite-sa-naslo-35-tiel-bez-hlavy-a-jedno-dieta.html


Po siedmich rokoch musel zavrieť arénu, ktorú využívali stovky detí. Donútila ho súčasná situácia

Bago Arénu v Nových Zámkoch musel jej majiteľ kvôli enormnému zdržovaniu energií zavrieť po siedmich rokoch. Aj kolektívnemu profišportu hrozí zlý scenár.Bago Arénu v Nových Zámkoch musel jej majiteľ kvôli enormnému zdržovaniu energií zavrieť po siedmich rokoch. Aj kolektívnemu profišportu hrozí zlý scenár. (zdroj: RG)

S extrémnymi cenami energií bojujú aj športové kluby. Majiteľ ľadovej plochy v Nových Zámkoch ju musel po siedmich rokoch zavrieť. Na tréning ju využívali aj stovky detí zo širokého okolia. Damoklov meč visí aj nad profesionálnym hokejom. Ak sa nič nezmení, v Nových Zámkoch rozpustia od Nového roka ľad a sezóne v Tipos extralige bude koniec.

Čítajte viac: https://mynovezamky.sme.sk/c/23003527/nove-zamky-nad-kolektivnym-sportom-v-novych-zamkoch-visi-kvoli-zdrazovaniu-damoklov-mec.html

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 4. Dôležitosť duševnej pohody
 5. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 2. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 3. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 4. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 5. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 8. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 12 036
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 304
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 207
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 936
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 899
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 829
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 084
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 7. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 017
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 126
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 779
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 020
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 741
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 739
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 542
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 752
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 7. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 017
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 126
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 779
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 020
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 741
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 739
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 542
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 752
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu