Nielen v regióne Považia, ale aj v celoslovenskom meradle sa stalo známe, že na hore Butkov nad obcou Ladce v ostatných desiatich rokoch vyrástlo mimoriadne atraktívne novodobé pútnické miesto – Skalné sanktuárium. Čo privádza tisíce ľudí na Butkov? Pre veriacich je to Božia prítomnosť a pre ostatných, hlavne turistov, je to nádherná prírodná scenéria a umelecké diela, ktoré v spojení s prírodou dotvárajú neopakovateľnú atmosféru.
Jedinečný kamenný archív
Hora Butkov bola donedávna známa ako zdroj vápenca pre výrobu cementu v Považskej cementárni, a. s., Ladce. Dnes má oproti iným horám výnimočné postavenie. Už nie je iba pre geológov jedinečným kamenným archívom stavby a histórie slovenských vrchov a nie je iba zdrojom suroviny pre stavbárov, možno povedať najväčšieho počtu stavieb na Slovensku. Možno povedať, že táto hora, z ktorej sa ťaží vápenec na výrobu cementu, Slovensko materiálne neviditeľne spája.

Duchovne spája Slovensko
Aktuálne má táto hora aj ďalší prívlastok. Butkov už spája Slovensko aj duchovne a dvíha aj duchovnú kultúru Slovenska. Všetko sa začalo návštevou známeho kňaza, pátra Eliasa Vellu, exorcistu z Malty, ktorý v roku 2012 vyslovil historickú a možno povedať prorockú vetu: „Postavte na tejto hore kríž!“ Nezostalo iba pri kríži, ktorý bol postavený v roku 2013 a v tom istom roku kríž požehnal práve páter Elias Vella.
Unikum v Európe
Tak ako postupne pribúdali ďalšie menšie sakrálne diela ako pamätníky svätcov Božieho milosrdenstva a Kaplnka Božieho milosrdenstva, tak priamoúmerne narastal aj počet ľudí, ktorí vystupovali na horu Butkov. Doslova boom v návštevnosti vyvolalo postavenie sochy Matky milosrdenstva v máji 2018. Jej autorom je akademický sochár Vladimír Višváder z Bratislavy, ktorý z kamennej hmoty a materiálov pochádzajúcich z vápenca a cementu vytvoril veľkolepé dielo hodné obdivu. Šesť metrov vysoká socha je umiestnená na trojmetrovom podstavci, na ktorom sú umiestnené slová z denníčka sv. sestry Faustíny: „Som nielen kráľovnou neba, ale aj Matkou milosrdenstva a tvojou matkou.“ Prečo kamenná socha Matky Božej, najväčšia v Európe, je práve na Slovensku a práve na tejto hore, ostáva tajomstvom.

Pravidelné púte
Žilinský biskup v slávnostnej homílii trefne povedal: „Dnešným dňom akoby symbolicky dopĺňame výjav z Golgoty. Aj sem na Butkov prichádza ku krížu Mária.“ Od tohto času prichádzajú na horu stovky a tisíce pútnikov nielen zo Slovenska. Na celoslovenských púťach sa zúčastňuje 5 – 6-tisíc pútnikov.

Galéria krásy a pokory
V ďalších rokoch pokračovalo dobudovávanie Skalného sanktuária. Na hore Butkov pribúdajú sochy z kameňa a bronzu. Viacerí umelci originálnym spôsobom zvečnili mnohoraké umelecké a remeselné talenty.
Ku Zvonici sv. Jána Pavla II. pribudla Brána rodiny so súsoším Sv. rodiny, sochy Zmŕtvychvstalého Krista a sv. Jozefa, ako aj štyroch Božích služobníkov – sv. Jána Mária Viannea, sv. Leopolda Mandžiča, sv. Pia, bl. Sopočku a ďalšie. Doslova galéria novodobého sakrálneho umenia prispela ku kráse Skalného sanktuária. Pútnici pri výstupe na horu musia zdolať približne 1,4 km. Po prvých náročnejších metroch nasleduje krížová cesta v dĺžke cca 1 km. Krížová cesta smerujúca na Butkov bola postavená tak, aby symbolizovala cestu ľudského života. Hlboký zráz lesa na jednej strane a prudký breh na druhej strane vymedzujú jediný možný smer putovania – k vrcholu.

Raz vidieť nestačí
Pútnik či turista, pripoj sa k tisícom ľudí, ktorí na horu Butkov už putovali individuálne alebo s cieľom účasti na liturgických sláveniach a viacerých úžasných koncertoch špičkových umelcov. Nie náhodou odchádzajúci z hory Butkov takmer jednohlasne konštatujú: „Sem sa chcem vrátiť.“ Pre Skalné sanktuárium platí: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.
Dominika Ľachká