Hora Butkov láka tisíce turistov

Duchovne spája Slovensko a na návštevu pozýva všetkých.

Nielen v regióne Považia, ale aj v celoslovenskom meradle sa stalo známe, že na hore Butkov nad obcou Ladce v ostatných desiatich rokoch vyrástlo mimoriadne atraktívne novodobé pútnické miesto – Skalné sanktuárium. Čo privádza tisíce ľudí na Butkov? Pre veriacich je to Božia prítomnosť a pre ostatných, hlavne turistov, je to nádherná prírodná scenéria a umelecké diela, ktoré v spojení s prírodou dotvárajú neopakovateľnú atmosféru.

Jedinečný kamenný archív

Hora Butkov bola donedávna známa ako zdroj vápenca pre výrobu cementu v Považskej cementárni, a. s., Ladce. Dnes má oproti iným horám výnimočné postavenie. Už nie je iba pre geológov jedinečným kamenným archívom stavby a histórie slovenských vrchov a nie je iba zdrojom suroviny pre stavbárov, možno povedať najväčšieho počtu stavieb na Slovensku. Možno povedať, že táto hora, z ktorej sa ťaží vápenec na výrobu cementu, Slovensko materiálne neviditeľne spája.

Duchovne spája Slovensko

Aktuálne má táto hora aj ďalší prívlastok. Butkov už spája Slovensko aj duchovne a dvíha aj duchovnú kultúru Slovenska. Všetko sa začalo návštevou známeho kňaza, pátra Eliasa Vellu, exorcistu z Malty, ktorý v roku 2012 vyslovil historickú a možno povedať prorockú vetu: „Postavte na tejto hore kríž!“ Nezostalo iba pri kríži, ktorý bol postavený v roku 2013 a v tom istom roku kríž požehnal práve páter Elias Vella.

Unikum v Európe

Tak ako postupne pribúdali ďalšie menšie sakrálne diela ako pamätníky svätcov Božieho milosrdenstva a Kaplnka Božieho milosrdenstva, tak priamoúmerne narastal aj počet ľudí, ktorí vystupovali na horu Butkov. Doslova boom v návštevnosti vyvolalo postavenie sochy Matky milosrdenstva v máji 2018. Jej autorom je akademický sochár Vladimír Višváder z Bratislavy, ktorý z kamennej hmoty a materiálov pochádzajúcich z vápenca a cementu vytvoril veľkolepé dielo hodné obdivu. Šesť metrov vysoká socha je umiestnená na trojmetrovom podstavci, na ktorom sú umiestnené slová z denníčka sv. sestry Faustíny: „Som nielen kráľovnou neba, ale aj Matkou milosrdenstva a tvojou matkou.“ Prečo kamenná socha Matky Božej, najväčšia v Európe, je práve na Slovensku a práve na tejto hore, ostáva tajomstvom.

Pravidelné púte

Žilinský biskup v slávnostnej homílii trefne povedal: „Dnešným dňom akoby symbolicky dopĺňame výjav z Golgoty. Aj sem na Butkov prichádza ku krížu Mária.“ Od tohto času prichádzajú na horu stovky a tisíce pútnikov nielen zo Slovenska. Na celoslovenských púťach sa zúčastňuje 5 – 6-tisíc pútnikov.

Galéria krásy a pokory

V ďalších rokoch pokračovalo dobudovávanie Skalného sanktuária. Na hore Butkov pribúdajú sochy z kameňa a bronzu. Viacerí umelci originálnym spôsobom zvečnili mnohoraké umelecké a remeselné talenty.

Ku Zvonici sv. Jána Pavla II. pribudla Brána rodiny so súsoším Sv. rodiny, sochy Zmŕtvychvstalého Krista a sv. Jozefa, ako aj štyroch Božích služobníkov – sv. Jána Mária Viannea, sv. Leopolda Mandžiča, sv. Pia, bl. Sopočku a ďalšie. Doslova galéria novodobého sakrálneho umenia prispela ku kráse Skalného sanktuária. Pútnici pri výstupe na horu musia zdolať približne 1,4 km. Po prvých náročnejších metroch nasleduje krížová cesta v dĺžke cca 1 km. Krížová cesta smerujúca na Butkov bola postavená tak, aby symbolizovala cestu ľudského života. Hlboký zráz lesa na jednej strane a prudký breh na druhej strane vymedzujú jediný možný smer putovania – k vrcholu.

Raz vidieť nestačí

Pútnik či turista, pripoj sa k tisícom ľudí, ktorí na horu Butkov už putovali individuálne alebo s cieľom účasti na liturgických sláveniach a viacerých úžasných koncertoch špičkových umelcov. Nie náhodou odchádzajúci z hory Butkov takmer jednohlasne konštatujú: „Sem sa chcem vrátiť.“ Pre Skalné sanktuárium platí: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Dominika Ľachká

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu