V podtatranskej obci Lendak sú tieto výsledky realitou, ktorú dosiahli vďaka rozhodnutiu riadiť svoje odpady na základe skutočných dát a motivovať občanov k zodpovednému správaniu.
Ušetrili takmer 70-tisíc eur
Manažér ekonomického úseku Prevádzkarne obce Lendak, Štefan Halčin, prezentoval na prvej ELWIS konferencii, ktorá sa uskutočnila 16. júna v Púchove, svoju analýzu dopadov zavedenia množstvového zberu. V roku 2020 zaviedla obec evidenčný systém ELWIS. Prostredníctvom strategických krokov došlo k výraznému zníženiu produkcie zmesového komunálneho odpadu a k zásadnému nárastu triedenia všetkých odpadov. Miera triedenia v obci vzrástla z pôvodných 7,28 % (2019) až na 47,71 % v roku 2021. Halčin v analýze prepočítal, že zavedenie množstvového zberu obci ušetrilo takmer 70-tisíc eur v porovnaní s tým, ak by k tejto zmene nedošlo. „Môžeme konštatovať nespochybniteľný prínos systému ELWIS a prevádzkovanie zberného dvora, resp. prechod na množstvový zber odpadov. Zavedenie elektronickej evidencie odpadu a množstvového zberu odpadu v Lendaku môžeme označiť za ručnú brzdu pri navyšovaní výdavkov na odpadové hospodárstvo,“ uzatvára Halčin.

Elektronická evidencia odpadov z domácností sa pred pár rokmi zdala byť pre slovenské samosprávy veľmi odvážnym krokom. Avšak dnes je už pre mnohé nenahraditeľnou súčasťou riadenia odpadového hospodárstva. Vedia, že nestačí len označiť nádoby, ale potrebujú sa zorientovať v dátach, vedieť ich analyzovať a prijímať opatrenia. Na začiatku môže byť cieľom len prehľad o obsahu v nádobách. No viac ako 70 slovenských miest a obcí už vie, že vďaka systému elektronickej evidencie ELWIS získa aj spoľahlivého partnera, ktorý im pomôže znížiť množstvo zvyškového odpadu, dosiahnuť lepšie triedenie či adresne motivovať občanov.
Zástupcovia samospráv, ktoré využívajú elektronický evidenčný systém ELWIS od spoločnosti JRK Slovensko, sa stretli na prvej ELIWS konferencii. Cieľom bolo podeliť sa o skúsenosti a dobré príklady z praxe. Hovorilo sa o tom, ako znížili produkciu odpadu, zvýšili mieru triedenia, koľko peňazí ušetrili či ako pracujú s občanmi. Odborníci aj predstavitelia samospráv prezentovali aj rady a riešenia, ako pracovať s najväčšími producentmi odpadu, zaviesť evidenciu odpadu v mestách. Predstavené boli aj nové funkcie systému ELWIS pre zberné dvory, formy motivačných systémov aj aplikácia pre občanov.

Novinka - evidencia odpadu zberovou spoločnosťou
Rýchly a automatický systém evidencie odpadu z domácností na zberových vozidlách používajú aj Technické služby v Starej Turej. „Systém ELWIS zavádzame postupne v celom meste. Vďaka nemu sa odpad stáva adresnejší a evidencia prehľadnejšia. Pomôže nám lepšie zacieliť osvetu, optimalizovať frekvencie zberu aj s novým návrhom rozmiestnenia nádob v meste,“ hodnotí používanie Katarína Hlubocká z TSM Stará Turá.
