V článku sa dočítate:
- Ako dať do poriadku vlastnícke vzťahy v bytovom dome, ktorých nesprávne zapísanie bráni v získaní úveru?
- Môže sused zabrať polovicu nášho spoločného chodníka a zabrániť tak prístupu druhému vlastníkovi k pozemku?
- Ako odkúpiť pozemok od bývalých manželov s nevysporiadaným bezpodielovým vlastníctvom?
- Ako získať podiel na nehnuteľnosti od príbuzného, ktorý je zbavený svojprávnosti?
Na otázky čitateľov odpovedajú JUDr. Silvia Tatrková a Miroslav Mazúch z advokátskej kancelárie v Martine.

Sme 17-bytový dom, v ktorom niektoré byty boli vydané reštituentom a následne ako podiely odpredané. Na liste vlastníctva sú tieto byty zapísane všetky ako byt č.999, čo sa javí ako chyba. Ako sa to dá napraviť a dosiahnuť, aby boli zapísané ako podiel predstavujúci konkrétny byt? Zároveň sú na liste vlastníctva chybne zapísané poschodia bytov. Roky sa nevieme z tejto situácie dostať a teraz je to ako prekážka pri získaní úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Na koho sa môžeme obrátiť a ako máme postupovať?
V zmysle katastrálneho zákona platí, že údaje uvedené v katastri nehnuteľností sú považované za hodnoverné, ak sa nepreukáže opak. Je evidentné, že v tomto prípade platí vyvrátiteľná domnienka, ktorú je možné v rámci konania o oprave chyby v katastrálnom operáte spochybniť.

Podľa katastrálneho zákona platí, že ten, kto koho práva alebo právom chráneného záujmu sa chyba v katastri nehnuteľností týka, má právo iniciovať konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte. Chyby v katastrálnom operáte môžu vznikať činnosťou samotného okresného úradu, keď sa zistí, že údaje zapísané v katastri nehnuteľností sú v rozpore s verejnou listinou alebo inou listinou. Takúto listinu je potrebné v rámci konania o oprave chyby v katastrálnom operáte predložiť. Chyby v katastrálnom operáte môžu vznikať aj v dôsledku chybných verejných listín a iných listín, ktoré boli katastru nehnuteľností predložené. Podľa usmernenia Úradu geodézie, kartografie a katastra nehnuteľností Slovenskej republiky, je spravidla osobou legitimovanou na podanie návrhu na začatie konania o oprave chyby v katastrálnom operáte vlastník nehnuteľnosti alebo vyhotoviteľ geodetických a kartografických činností.
Z uvedeného dôvodu odporúčame, aby vlastníci bytov v bytovom dome podali návrh na začatie konania o oprave chyby v katastrálnom operáte, pričom súčasťou takéhoto návrhu musí byť potrebná dokumentácia, ktorú vám vypracuje odborne spôsobilá osoba, ktorá prepočíta jednotlivé podiely.
Môj pozemok je spojený s cestnou komunikáciou - chodníkom, ktorý je v spoločnom vlastníctve mňa a suseda. Chodník bol dostatočne široký, aby ním prešlo auto, ale sused z neho polovičku pridal k svojmu pozemku a mne ostal iba priechod pre peších. Všetok materiál musím k chate voziť fúrikom, alebo nosiť ručne. Aké sú moje práva na užívanie spoločného pozemku?