ŽIAR NAD HRONOM. Jediná hlinikáreň na Slovensku síce začiatkom roka výrazne obmedzila výrobu, no k prepúšťaniu zamestnancov zatiaľ nepristúpila. Najhorší scenár môže zvrátiť novela zákona, týkajúca sa schémy kompenzácie nákladov na emisné povolenky, ktorá spadá pod Envirofond.
Ak štát nezačne konať, príde Slovensko o svoju jedinú hlinikáreň a stovky ľudí o prácu.
Odstavenie výroby v Slovalcu by sa dotklo aj tisícok pracovníkov v subdodávateľských spoločnostiach.
Súčasné ceny by znamenali miliónové straty
Za nepríjemnou situáciu v podniku je uzatvorenie novej dlhodobej zmluvy na nákup elektriny, ktoré je pri aktuálnej legislatíve značne problematické.
“"Vlani dostala spoločnosť Slovalco kompenzáciu vo výške 5 miliónov eur. Rovnaká fabrika by v susednom Česku či Nemecku získala až niekoľko desiatok miliónov eur. Slovalco je tak v značnej nevýhode nielen voči ázijským, ale dokonca aj európskym producentom."
„
Slovalco totiž nenakupuje elektrinu za spotové ceny. Jej dodávky má síce na tento rok ešte garantované za zazmluvnené ceny, no čo bude po vypršaní kontraktu nateraz jasné nie je.
Podľa slov Milana Veselého, generálneho riaditeľa Slovalca, by pri súčasných cenách podnik na budúci rok vygeneroval stratu vo výške niekoľko desiatok miliónov eur, pričom ani zvýšená cena hliníka dostatočne nevykrýva náklady.
V iných krajinách je podpora oveľa výraznejšia
Veselý pripomenul, že situácia s vysokými cenami elektrickej energie sa týka aj ostatných európskych krajín. Tam však štáty využívajú rôzne podporné mechanizmy pre takéto fabriky. Naopak, kompenzačná schéma na Slovensku je už neplatná a novú zatiaľ zákonodarcovia nepredstavili.
V článku sa dočítate aj:
- V akej výške bola vlaňajšia kompenzácia pre Slovalco,
- čo na nelichotivú situáciu hovorí primátor Žiaru nad Hronom,
- aké kroky podnikol rezort hospodárstva,
- o koľko by vzrástol Slovalcu účet za elektrickú energiu, pokiaľ by nemalo zmluvne garantované aktuálne ceny.
„Situácia s vysokými cenami je dôsledkom enviromentálnej politiky Európskej únie (EÚ) a zavedeného systému emisných povoleniek. V snahe zabrániť odchodu energeticky náročného priemyslu za hranice únie pripravila Európska komisia ešte v roku 2013 jednotný mechanizmus kompenzácií pre takéto podniky. Žiaľ, na Slovensku je kompenzačná schéma využívaná len v obmedzenej miere,“ ozrejmil Veselý s tým, že iné členské štáty EÚ kompenzácie využívajú v mnohonásobne vyššej miere.