Športovcom na najvyššej priečke, zlatým olympioničkám a olympionikom, sú venované zlaté a strieborné mince, konkrétne tenistkám Barbore Krejčíkovej a Kataríne Siniakovej, strelcovi Jiřímu Liptákovi a vodnému slalomárovi Jiřímu Prskavcovi.
Na slávnostnú razbu športových mincí z cyklu Olympijské hry v Tokiu, ktorý je venovaný zlatým medailistom a medailistkám, prijali v posledný marcový utorok pozvanie na razbu páni Jiří Lipták, Jiří Prskavec, David Drahonínsky a Adam Peška.
Mince tenistiek pred zrakmi novinárov a hostí vyrazili samotné aktérky v utorok 12. apríla. „Je to výnimočný zážitok vyraziť sám seba na mincu,“ poznamenala Barbora Krejčíková. Jej kolegyňa Katarína Siniaková k tomu dodala: "A veľkým zážitkom bolo pozrieť sa aj na výrobu českého obeživa."
Obe dámy si počas svojej utorkovej návštevy mincovne v krátkosti taktiež prezreli pracovisko rytcov a navštívili tunajší kabinet, kde je vystavená produkcia od vzniku Českej mincovne, teda bez jedného roka už tridsať rokov.
Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou razí nielen české obeživo, pamätné zlaté a strieborné mince pre Českú národnú banku, ale ponúka aj vlastné produkty. Jeden z najžiadanejších je investícia do zlata. „Ako sa patrí, medzi najnovšími osobnosťami nájdete v mimoriadnej emisii našich víťazov z Tokia. Je to už po štvrtýkrát, čo mincovňa týmto spôsobom úspechy českých športovcov pripomína,“ poznamenal člen predstavenstva a obchodný riaditeľ Českej mincovne Aleš Brix s tým, že v cykle sú vždy aj športovci z paralympiády.
Na paralympiáde v Tokiu získala česká výprava spolu osem medailí – dve zlaté, tri zo striebra a tri bronzové. Aj zlatým paralympionikom Dávidovi Drahonínskemu a Adamovi Peškovi vzdáva hold strieborná a zlatá minca Českej mincovne v tomto cykle.
Celá emisia mincí vychádza v náklade 200 zlatých s váhou ¼ trójskej unce a 500 strieborných s priemerom 34 mm a váhou 16 gramov. Druhá strana všetkých mincí je jednotná. Športové mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii štátu Samoa, a ich averzná strana preto nesie nevyhnutné atribúty tohto emitenta – štátny znak, meno a portrét kráľovnej Alžbety II., letopočet emisie 2021 a nominálnu hodnotu.
„Sme nesmierne radi, že si vo svojom nabitom programe našli športovci čas a prídu si do Českej mincovne vyraziť svoju mincu a osobne ju uviesť do numizmatického života,“ oceňuje šéf marketingu Jaroslav Černý významnú návštevu, ktorú v mincovni očakáva s tým, že športové mince sú v kamenných predajniach aj na e-shope Českej mincovne už dostupné na rezerváciu.
Jedným z prvých, kto sa chystá mince kúpiť, je olympijský strelec. „Už mám cez internet nejaké rezervované, ale budem ich potrebovať určite viac,“ potvrdil záujem Jiří Lipták. S tým ako ho v návrhu zachytil autor, je spokojný. „Nemusel som nič pripomienkovať. Bolo to na prvú dobrú,“ dodal olympionik. Jiří Prskavec však žiadal pri príprave sadrového návrhu razantnú úpravu: „Pán Dostál mi urobil strašne veľké svaly, chcel som menšie a teraz je to veľmi pekné,“ s úsmevom si prezeral lupou svoju prvú zlatú mincu.
Jiří Prskavec má navyše veľkú časť rodiny v Jablonci nad Nisou. Bol však prekvapený, že Česká mincovňa sídli práve tu. „O to viac som rád, že som sa sem dostal a vyraziť si vlastnú mincu je pre mňa nová skúsenosť,“ dodal vodný slalomár.
Rodina Adama Pešku si návštevu v mincovni a jej prehliadku, vrátane kabinetu, po skončení razby užívala. „Je to veľmi slávnostný pocit. Pre Adama aj pre nás taká ďalšia čerešnička na torte. Olympiáda to všetko spustila, ale už sa postupne pripravujeme na ďalšie a zbierame potrebné body,“ potvrdila chuť Adama do ďalších bojov jeho mamička Ivana Pešková.
David Drahonínsky získal v Tokiu zlato aj striebro a obe medaily do mincovne priviezol. A nielen to, všetkým prítomným ukázal aj svoj kladkový luk. „Na základnej škole sme sa o našich minciach učili a teraz mám mincu so svojim ksichtom, tak to už môžem ísť do dôchodku,“ vtipkoval s nadhľadom lukostrelec s tým, že našťastie nebolo zlatých medailistov veľa, pretože potom by museli byť mince menšie, aby sa na všetkých dostalo.
Numizmatici zameraní na športovú tematiku s piatimi kruhmi sa už opäť môžu tešiť na výnimočnú emisiu. Prvýkrát sa takáto razba uskutočnila v roku 2012 po olympiáde v Londýne, kedy v zlate a striebre vydali mince s portrétmi Barbory Špotákovej, Davida Svobodu, Miroslavy Knapkovej a najúspešnejšieho cyklistu histórie paralympijských hier Jiřího Ježka. O štyri roky neskôr pribudli Lukáš Krpálek a Arnošt Petráček. Po minuloročnom medailovom nadelení v Tokiu pribudnú ďalší. A hneď niekoľko zvučných mien.
„Jiřího Prskavce zachytil autor návrhu Jiří Dostál v silnom momente priamo na divokej vode. Na minci s Jiřím Liptákom bol pre medailéra Martina Daška trochu oriešok umiestniť strelca aj s dlhou zbraňou do mincového poľa, ale triumfálne gesto, kedy drží zlomenú zbraň nad hlavou, je veľmi pôsobivé,“ opisuje hovorkyňa Českej mincovne Lenka Klimentová. Historicky prvú zlatú olympijskú medailu z tenisu priviezla dvojica Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, autorka návrhu Petra Čánska na reverznej strane mince stvárnila ich portréty. Tokijských borcov dopĺňajú aj českí zlatí paralympionici.
Životným snom Adama Pešku bola olympijská účasť, tento ohromný bojovník sa nielen zúčastnil ale aj vyhral. Medailérka Ludmila Kracíková predkladá na minci boccistu s triumfálnym úsmevom na tvári a zlatou medailou na krku. Nadšeným športovcom, aj po ťažkom úraze, zostal David Drahonínsky. Začal sa venovať lukostreľbe s kladkovým lukom a vďaka obrovskému zápalu sa stal trojnásobným majstrom sveta a dvojnásobným víťazom paralympiády (2008 a 2021). Martin Dašek na minci zachytil strelca, ktorý sústredene naťahuje tetivu.
Tlačová správa