Viete aké potraviny na vašom stole pochádzajú zo slovenských zdrojov? Možno by ste boli prekvapení koľko výrobkov na policiach supermarketov, ale aj v miestnych obchodoch neprecestovalo polovicu sveta, lebo vyrástli na poliach v našom najbližšom okolí. Vďaka miestnym pestovateľom a spracovateľom, ktorí zásobujú predovšetkým slovenský trh.
Cukor sa rodí v Kalnej nad Hronom
Ak kupujete klasický biely cukor do kávy alebo na pečenie, môžete si byť istí, že pochádza zo Slovenska. Jedným z dvoch fungujúcich cukrovarov, ktoré dokážu uspokojiť celkový domáci dopyt po tejto potravine, sú Slovenské cukrovary, s.r.o. v Seredi. Ich najväčším dodávateľom suroviny, teda cukrovej repy, je Donau farm z Kalnej nad Hronom s ročným objemom 65 tisíc ton.

„Donau farm je podnik s najvyššou výmerou cukrovej repy na Slovensku a patrí definitívne k najväčším dodávateľom cukrovej repy do Slovenských cukrovarov,“ potvrdzuje Adrian Šedivý, výkonný riaditeľ cukrovarov. Prvenstvu v sebestačnosti sa teší len cez nádych nostalgie k ostatným potravinám, v ktorých by Slovensko mohlo byť bezproblémovo sebestačné. „Podmienky pre hospodárenie poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov stanovuje štát a je to jeho úloha nastaviť podmienky hospodárenia pre náš sektor tak, aby sa zvyšovala sebestačnosť v potravinách,“ dodáva Šedivý.

Pestovatelia z Donau farm obrábajú 9,5 tisíc hektárov pôdy v levickom regióne a ročne vyprodukujú okrem cukrovej repy ďalších 55 - 60 tisíc ton plodín, vrátane strukovín a obilnín. „V súčasnom, čoraz viac globalizovanom svete je dôležité zachovať a rozvíjať to, čo je pre daný región typické. Snažíme sa tiež prispieť k tomu, aby slovenské poľnohospodárstvo bolo podľa možností sebestačné aspoň v niektorých plodinách,“ hovorí Michael Houmann, generálny riaditeľ Donau Agro.
Vypestované, pomleté, aj upečené na Slovensku
Priamo pri sútoku Váhu a Malého Dunaja, kde sa začína úrodný kraj Žitného ostrova, sídli rodinný podnik Mlyn Kolárovo. Od roku 1994 k prvej prevádzke v mlyne pribudli ešte tri a dnes sú významným spracovateľom obilia a jedným z najväčších mlynov v regióne, aj na Slovensku. Až 730 ton pšenice, raže či špaldovej pšenice vyjde denne z mlyna v podobe múky a ďalších produktov. Ročne spracujú až 130 tisíc ton obilnín.
O Mlyne Kolárovo je známe, že pri nákupe obilia, ale aj dodávaní hotových produktov, sa orientuje na domácich pestovateľov. Čo je za týmto rozhodnutím? Vysvetľuje spolumajiteľ mlynov Levente Varga: „Slovensko má veľmi dobré podmienky na pestovanie obilnín, preto tu v regióne môžeme nakúpiť kvalitnú pšenicu v potrebnom množstve. Keďže v cene vstupov sú aj logistické náklady, je to aj ekonomické riešenie. Takto chceme podporiť lokálnych producentov a lokálnu ekonomiku.“ Medzi stovkou dodávateľov sú malí farmári, aj väčšie a stabilnejšie spoločnosti, ku ktorým patrí už spomínaná Donau farm.

Veľká časť produkcie mlynu ostáva na Slovensku. Múku, múčne zmesi alebo krupice pod názvom Vitaflóra nájdete v obchodných reťazcoch v regióne, napríklad v Kauflande, Lidli, či COOP Jednote. „Ďalšiu významnú časť produktov dodávame pekárňam ako je Minit Slovakia, alebo novozámocká Pekáreň Juraj Oremus a samozrejme aj do menších, lokálnych pekární,“ dodáva majiteľ Mlynov v Kolárove.
Kde všade nájdeme domáce výrobky
K podpore práce farmárov a pestovateľov neodmysliteľne patrí aj obchodovanie na komoditných burzách. Odberateľmi obilnín alebo olejnín sú nákupcovia, ktorí s nimi obchodujú na zahraničných burzách. Každý rok je viac v kurze niektorá iná plodina, závisí to od počasia, úrody a dopestovaného množstva. Robert Palacka je zástupcom nadnárodnej obchodnej a spracovateľskej spoločnosti ADM na Slovensku. Obchodné vzťahy udržiava aj so slovenskými pestovateľmi z Donau farm v Kalnej. „Ročne od nich odoberáme približne 5 - 6 tisíc ton pšenice a približne podobné množstvo kukurice. Z olejnín hlavne sóju a repku v objeme do tisíc ton,“ hovorí Palacka.

Vyvezené plodiny ale nekončia len v iných krajinách. „ADM je spoločnosť produkujúca, nie len obchodná, takže naše produkty sa vracajú späť na domáci slovenský trh v rôznej podobe. Napríklad ako potravinársky olej, technický olej, zdravá výživa, alebo vedľajšie produkty v podobe repkových, slnečnicových a sójových šrotov, používaných na kŕmenie hospodárskych zvierat,“ vysvetľuje cirkuláciu poľnohospodárskej výroby Robert Palacka. Mnohé z týchto výrobkov sa spracúvajú u našich českých susedov Olomouci.
Udržateľné pestovanie aj výroba
Ideálna predstava udržateľnosti celého cyklu výroby potravín od semienka po hotový chlieb dostala pomenovanie „z farmy na stôl“. Znamená to najkratšiu a podľa možností ekologickú cestu poľnohospodárskych surovín cez spracovateľa potravín až ku konzumentovi. „Trvalú udržateľnosť vieme dosiahnuť len dlhodobou koncepciou, ktorá vníma potreby životného prostredia, ale aj má sociálnu zodpovednosť k regionálnej komunite,“ vysvetľuje Adrian Šedivý zo Slovenských cukrovarov.

Podľa jeho slov, takéto zodpovedné podniky musia mať jasnú stratégiu v strednodobom horizonte. „Z pohľadu trvalej udržateľnosti však Donau farm presahuje tieto hranice a dovoľujem si tvrdiť, že vplyv tejto spoločnosti z hľadiska objemu produkcie má výrazný národohospodársky význam,“ hovorí výkonný riaditeľ cukrovarov a dodáva, že cestou zavedených systémových štandardov by sa mali uberať všetci dodávatelia komodít.
Tento článok vám prináša Hugo Bach.