Problémy v práci? Nedovoľte nadriadeným či kolegom porušovať vaše práva

Viete, čo všetko musíte v zamestnaní strpieť a čo je už za čiarou? Hľadáte pomoc pri riešení pracovných problémov, máte problém s kolegami či nadriadeným? Nájdite s nami riešenie.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: unsplash.com)

Bezplatná poradňa je pravidelná rubrika MY regionálnych novín. Čitateľom poskytuje odpovede na otázky z rôznych oblastí života a radí, ako sa vysporiadať s medziľudskými, občianskymi, právnymi či finančnými problémami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tentoraz sa venujeme téme problémy na pracovisku. Dozviete sa, čo si zamestnávateľ môže a čo nesmie dovoliť voči zamestnancom, ako sa brániť proti šikane na pracovisku, ako postupovať v prípad, že vás chce šéf prepustiť počas PN, či aké sú podmienky stravovania sa zamestnancov.

Na čitateľské otázky dpovedajú: JUDr. Silvia Tatarková, Mgr. Ing. Ondrej Randiak, Miroslav Mazúch, Dominik Kmeť

SkryťVypnúť reklamu

Môže ma zamestnávateľ nútiť pracovať nadčas bez nároku na mzdu - teda pracovať zadarmo? Nie som zamestnaná v nijakej vedúcej funkcii, len ako administratívny pracovník. Ak odmietnem, viem, že ma bude za to vydierať. Ako postupovať v tomto prípade?

Podľa Zákonníka práce sa prácou nadčas rozumie práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Prácou nadčas sa rozumie aj práce vykonávaná nad určený týždenný pracovný čas, ktorá je vykonávaná síce bez príkazu zamestnávateľa, ale s vedomím zamestnávateľa a akceptáciou vykonanej práce. Je dôležité poznamenať, že v prípade, že zamestnanec uzavrel pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, nie je možné mu nariadiť prácu nadčas.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Neprispôsobiví susedia sú ako nočná mora. Spory s nimi sa však dajú riešiť

Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom iba v prípade prechodnej zvýšenej, naliehavej potreby alebo z dôvodu verejného záujmu. Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere 8 hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacoch po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnanec nedohodne so zástupcami zamestnancov na inom období, ktoré však nesmie presiahnuť v rámci obdobia 12 mesiacov po sebe nasledujúcich. Zároveň je potrebné uviesť, že v kalendárnom roku môže zamestnávateľ zamestnancovi nariadiť vykonávať prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín a zamestnanec môže na základe vlastnej vôle a dohody so zamestnávateľom vykonávať prácu nadčas v maximálnom množstve 400 hodín.

Zamestnancovi v zmysle Zákonníka práce patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a zároveň mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku alebo sa môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť na čerpaní náhradného pracovného voľna.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že pracujete nadčas a zamestnávateľ vám neplatí mzdu a príslušné mzdové zvýhodnenie, máte možnosť obrátiť sa na príslušný inšpektorát práce, ktorý vykonaním inšpekcie prešetrí postup zamestnávateľa. V prípade, že inšpektorát práce zistí pochybenia, spravidla uloží zamestnávateľovi povinnosť mzdu a mzdové zvýhodnenia zamestnancovi doplatiť. Vašou ďalšou zákonnou možnosťou je možnosť predžalobnou výzvou vyzvať zamestnávateľa na zaplatenie dlžnej sumy a ak ju nezaplatí, máte právo podať na príslušný súd návrh na vydanie platobného rozkazu.

Som už vyše dvoch rokov na PN a mám závažné zdravotné problémy, ktoré mi neumožňujú vykonávať prácu, ktorú som robila pred PN. Zamestnávateľ ma núti podať výpoveď. Chcem sa opýtať či môžem predložiť zamestnávateľovi posudok od lekára, že nemôžem vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov a následne dať výpoveď zo zdravotných dôvodov? Mám nárok na odstupné? Som na polovičnom invalidnom dôchodku.

V súvislosti s Vami položenou otázkou je nevyhnutné si uvedomiť, že zamestnanec môže podľa Zákonníka práce dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Vašu možnosť podať výpoveď teda zdravotné dôvody žiadny spôsobom neovplyvňujú. Zamestnávateľ Vás však nemôže nútiť podať výpoveď.

Váš zdravotný stav však môže mať za následok, že zamestnávateľ Vás bude povinný preradiť na inú prácu. Túto povinnosť má zamestnávateľ v prípade, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou. Pokiaľ teda z lekárskeho posudku vyplýva, že doterajšiu prácu nemôžete vykonávať, zamestnávateľ je povinný vás preradiť na inú prácu.

Ak by vás zamestnávateľ nepreradil na inú prácu, zákon vám umožňuje okamžite skončiť pracovný pomer. Okamžite skončiť pracovný pomer so zamestnávateľom môžete vtedy, ak podľa lekárskeho posudku nemôže vykonávať svoju prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ vás ani po výslovnej žiadosti nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú vhodnú prácu. Okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnancom je však možné iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru zamestnanec dozvedel. V tomto prípade by ste mali z dôvodu okamžitého skončenia pracovného pomeru nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Vo vašom prípade však môže skončiť pracovný pomer aj zamestnávateľ s vami. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou.

Pri skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa alebo dohodou zamestnávateľa a zamestnanca z dôvodu, že zamestnanec na základe lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať prácu, má zamestnanec nárok na odstupné. Výška odstupného závisí od spôsobu skončenia pracovného pomeru (dohodou alebo výpoveďou) a dĺžky trvania pracovného pomeru uzatvoreného medzi zamestnávateľom a zamestnancovmu.

Z uvedených skutočností je zrejmé, že v prípade ukončenia pracovného pomeru zamestnávateľom alebo dohodou so zamestnávateľom zo zdravotných dôvodov máte nárok na odstupné vo výške podľa toho, koľko trval váš pracovný pomer so zamestnávateľom a akým spôsobom sa pracovný pomer skončil. Zároveň uvádzame, že v prípade, ak podáte výpoveď vy, nárok na odstupné Vám nevznikne.

Ak je vo firme zabezpečené stravovanie, môže zamestnávateľ zakázať zamestnancom opúšťať firmu cez obedňajšiu prestávku? Chcú sa ísť naobedovať inam, pretože im nechutí strava podávaná vo firme.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8NFZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 163
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 684
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 135
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 917
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 163
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 684
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 135
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 917
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu