Všetko, čo vás zaujíma ohľadom auta, prináša naša bezplatná právna poradňa, v ktorej na otázky čitateľov odpovedajú odborníci z advokátskej kancelárie.
V článku sa okrem iného dočítate:
- Ako vyriešiť skrytú vadu na kúpenom ojazdenom aute
- Aký vplyv na poistenie auta má sťahovanie sa do zahraničia
- Či je možné si zaradiť do majetku firmy auto kúpené v hotovosti od fyzickej osoby
- Aké zásady pre DPH platia ak firma kupuj auto zo zahraničia
- Čo všetko si môže dať živnostník do nákladov, ak auto nemá v majetku firmy
- Ako postupovať po nehode, kedy poisťovňa rozhodla vo váš neprospech a nesúhlasíte s tým
- Ako rýchlo musí likvidačný technik obhliadnuť vozidlo po nehode
- Ako postupovať pri nákupe auta zo zahraničia
- Či môže predajca žiadať od kupujúceho zálohu bez podpísanej zmluvy
Na otázky čitateľov odpovedajú:
JUDr. Silvia Tatarková, advokátka
Mgr. Ing. Ondrej Randiak, advokátsky koncipient
JUDr. Monika Lichnerová, advokátska koncipientka
Miroslav Mazúch, právny asistent

Kúpila som si ojazdené auto, ktoré pri úvodnej obhliadke nevykazovalo žiadne vady a poškodenia a nedeklaroval ich ani predajca. Krátko po kúpe sa však ukázalo niekoľko skrytých funkčných chýb, ktoré som nespôsobila svojím používaním ja. Rada by som auto vrátila, získala späť peniaze alebo nejakú kompenzáciu, úhradu nákladov spojených s opravou. Ako mám postupovať? (Michaela M.)
Predpokladáme, že s predávajúcim ste uzavreli kúpnu zmluvu v zmysle Občianskeho zákonníka. Medzi povinnosti predávajúceho pri uzatváraní kúpnej zmluvy patrí povinnosť upozorniť kupujúceho pri dojednaní zmluvy na všetky vady, o ktorých má vedomosť.
V prípade, ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny. Zľava zodpovedá povahe a rozsahu vady. Ak ide o vadu, ktorá spôsobuje, že vec sa stáva neupotrebiteľnou má kupujúci právo od kúpnej zmluvy jednostranne odstúpiť. Právo na odstúpenie od kúpnej zmluvy má kupujúci aj za predpokladu, že ho predávajúci ubezpečil, že vec nemá žiadne vady a toto prehlásenie sa ukáže ako nepravdivé. Je dôležité podotknúť, že kupujúci musí vady predávajúcemu vytknúť bez zbytočného odkladu.

Vaše práva na uplatnenie zodpovednosti za vady sú závislé od konkrétnej situácie, ktorú nedokážeme na základe poskytnutých informácií dostatočne identifikovať a právne posúdiť. Ak je auto stále upotrebiteľné (teda je použiteľné na prevádzku), nemáte právo na odstúpenie od kúpnej zmluvy, ale máte právo žiadať primeranú zľavu z kúpnej ceny. V prípade, že je auto nepoužiteľné alebo vás predávajúci ubezpečil, že vec nemá žiadne vady, máte právo na odstúpenie od kúpnej zmluvy. Následne musíte vrátiť vozidlo predávajúcemu a žiadať vrátenie kúpnej ceny.
Dôležité je predávajúcemu vytknúť vady a následne na základe vašej konkrétnej situácie uplatniť svoje práva, a to buď vyžiadaním zľavy z kúpnej ceny alebo odstúpením zo zmluvy. V prípade, že predávajúci nebude chcieť dobrovoľne uznať svoju zodpovednosť za vady, je možné uplatniť svoje právo na súde.

Na Slovensku mám prihlásené osobné auto. Budem však meniť trvalý pobyt do Českej republiky. Má to nejaký vplyv na povinné zmluvné poistenie auta? Treba auto tu odhlásiť a nahlásiť v Česku? (Tibor V.)
V prípade zmeny trvalého pobytu do zahraničia je potrebné sa riadiť právnymi predpismi danej krajiny, v tomto prípade Českej republiky, ktoré sa týkajú evidencie vozidiel. Zvyčajne je vo všetkých štátoch EÚ stanovená lehota, v ktorej je nutné motorové vozidlo prihlásiť na dopravnom inšpektoráte za predpokladu, že v nej máte trvalý pobyt. Sankciou za nedodržanie lehoty na prihlásenie motorového vozidla môže byť finančná pokuta. Podmienky prihlásenia motorového vozidla však môžu byť rozdielne v jednotlivých členských štátoch Európskej únie. Z uvedeného dôvodu vám odporúčame v prvom rade zavolať na príslušný úrad v ČR a informovať sa o povinnosti prihlásiť motorové vozidlo.
Pri prihlásení motorového vozidla sa musíte riadiť právnymi predpismi krajiny, kde chcete vozidlo prihlásiť. Spravidla platí, že pri prihlásení vozidla musíte predložiť doklad o povinnom zmluvnom poistení. Orgány zodpovedné za evidenciu vozidla by mali akceptovať poistenie z ktorejkoľvek poisťovne za predpokladu, že poisťovňa má v danej krajine sídlo, pobočku alebo aspoň povolenie na poskytovanie služieb. Túto skutočnosť vám odporúčame si overiť priamo v poisťovni. Pokiaľ budú splnené podmienky na uznanie existujúceho povinného zmluvného poistenia, nie je nutné poistenie meniť. Opäť však odporúčame uvedené poistenie prekonzultovať aj s orgánom zodpovedným za evidenciu vozidiel v príslušnom štáte, nakoľko právne predpisy môžu stanovovať rôzne odchýlky.

S poisťovateľom uzatvárate poistnú zmluvu, ktorá v zmysle zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla platí na území všetkých štátov Európskej únie. Kancelária poisťovne vedie register, ktorý eviduje niektoré údaje o majiteľoch motorových vozidiel. Medzi tieto údaje patrí aj adresa trvalého pobytu majiteľa motorového vozidla. Jednotlivé poisťovne majú stanovené všeobecné poistné podmienky, ktoré sa poistník pri podpise poistnej zmluvy zaväzuje dodržiavať. Obvykle je vo všeobecných poistných podmienkach stanovená povinnosť poistníka oznámiť zmenu trvalého pobytu poisťovateľovi v určitom časovom horizonte. Zbieraním týchto informácií poisťovateľ napĺňa svoju zákonnú povinnosť evidovať určené údaje v registri. Pokiaľ teda nebudete meniť poistenie, vznikne vám povinnosť voči poisťovni nahlásiť zmenu trvalého pobytu.
Môžem si zaradiť do nákladov firmy a odpisovať auto, ktoré som kúpil od fyzickej osoby v hotovosti na základe kúpno-predajnej zmluvy? (Ladislav D.)