Elektrické vedenia tvoria súčasť životného prostredia už viac ako storočie. Prechádzajú cez lúky, polia, lesy a na mnohých miestach križujú rieky. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) prevádzkuje na území Žilinského, Banskobystrického a časti Trenčianskeho kraja 35-tisíc kilometrov elektrických vedení. Na to je potrebných viac ako 300-tisíc stĺpov a stožiarov. Spolu s vodičmi tvoria v prírode neprirodzené prekážky.
Predstavujú potenciálne nebezpečenstvo najmä pre väčšie vtáky. Problémom je, napríklad, hniezdenie bocianov na stĺpoch nízkeho napätia alebo dosadanie a vzlietanie zo stĺpov vysokého napätia. Kvôli veľkému rozpätiu krídel tu hrozí dotyk s vodičmi a zásah elektrickým prúdom. Následky bývajú často fatálne.
Hrozbou pre vtáky však nie je len elektrický prúd. Sú nimi aj samotné vodiče, najmä ak sú natiahnuté ponad rieky. Vtáky totiž obľubujú trasy nad vodnými tokmi a niekedy si, žiaľ, včas nevšimnú prekážku v podobe vodičov. Ak do nich v rýchlosti narazia, je vysoko pravdepodobné, že sa vážne zrania a v horšom prípade uhynú. Aj takúto trpkú podobu má daň za vymoženosti a pohodlie, ktoré elektrina poskytuje našej civilizácii.

Veľkým vtákom pomáha malý dron
V Stredoslovenskej distribučnej si uvedomujeme zodpovednosť za životné prostredie a k jeho ochrane pristupujeme s plnou vážnosťou. Preto systematicky inštalujeme na elektrické vedenia rôzne ochranné prvky a investujeme státisíce eur do zníženia environmentálnych dopadov. V spolupráci s ochranármi prírody premiestňujeme bocianie hniezda z elektrických stĺpov na bezpečné miesta, na konzoly stĺpov vysokého napätia inštalujeme chráničky, aby nedochádzalo ku kontaktu vtákov s vodičmi, prípadne používame špeciálne konzoly, ktoré im ani neposkytujú vhodnú plochu na zosadnutie.
Špecialitou je montáž odkloňovačov letu vtákov na vedenia križujúce rieky. Sú to reflexné prvky viditeľné z diaľky aj za šera a hmly. Vďaka nim zaregistrujú vtáky vodiče už z diaľky a včas sa im môžu bezpečne vyhnúť. Zaujímavosťou je, že tieto prvky pripevňujeme na vodiče pomocou špeciálne upraveného dronu. Nielenže sa dostane na neprístupné miesta, ale všetko prebieha pod napätím, takže odberateľov elektriny nemusíme počas montáže obmedzovať odstávkami.

Špeciálna nemocnica v Zázrivej
Ročne ošetríme ochrannými prvkami desiatky kilometrov elektrických vedení, ale kolíziám vtákov s našimi zariadeniami nedokážeme zrejme nikdy predísť na sto percent. V Zázrivej našťastie existuje Záchranná stanica pre zranené živočíchy, kde sa odborne a s láskou starajú o všetky možné zvieratá od veveričiek a ježkov cez srnky a rysy až po medvede.
No a v neposlednom rade aj o „našich“ pacientov. Sú to najmä väčšie dravé vtáky ako orly, jastraby, bociany či krkavce s popáleninami a zlomeninami. Aby sme to prírode aspoň čiastočne vynahradili, pravidelne organizujeme v záchrannej stanici dobrovoľnícke brigády a finančne ju podporujeme. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o ochrane prírody, prípadne sa aktívne zapojiť, navštívte stránku www.zachranazvierat.sk