Deti sa rodia s istou imunitnou výbavou, teda so schopnosťou organizmu brániť sa nepriateľom z vonkajšieho prostredia. Detská imunita je však nezrelá a musí sa postupne učiť reagovať na nové podnety. „Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity a po narodení sa ďalej vyvíjajú. Pre nezrelosť imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Zora Szitásová.
Informácia, že mierne kašlíky a soplíky sú u detí bežné, by mohla rodičov upokojiť. Výraznejší a častejší kašeľ či sfarbený soplík už naznačujú prítomnosť infekcie a vtedy je vhodné dieťa nechať doma. Nielenže môže nakaziť ostatné deti v kolektíve, ale k už existujúcej, i keď miernej infekcii sa môžu pridať ďalšie. Tieto príznaky dnes navyše môžu znamenať, že ide o covid, ktorý našťastie väčšina detí prekoná bez závažnejších problémov. Môžu však infekciu prenášať, bez toho, že by sa u nich prejavovali akékoľvek príznaky.
Výzva pre imunitu
Detský kolektív, v ktorom sú bežné infekcie prirodzené, je pre imunitu dieťaťa dobrou výzvou, aby sa naučila niečo nové, a tým sa posilnila. „Detská imunita sa s väčšinou ochorení stretáva prvý raz a niektoré jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne organizmus ešte nepozná vhodnú odpoveď. Preto imunita dieťaťa potrebuje správne stimuly a byť vo vhodnej miere vystavovaná podnetom, aby sa na ne učila reagovať,“ zapája sa do debaty odborník na imunitu Adrián Doboly z bio-technologickej spoločnosti Natures. Na druhej strane, ak detský organizmus rieši nejakú infekciu alebo ochorenie, i keď mierne, nemusíme ho vystavovať ďalším infekciám, napr. ovčím kiahňam. Takisto deti mladšie ako jeden rok by nemali prichádzať do styku s infikovanými ľuďmi. Ich imunita a organizmus sú ešte veľmi nezrelé a aj bežné ochorenie môže spôsobiť vážnejšie problémy či trvalé následky, ktoré v útlom veku nemusia byť hneď zjavné. U detí do 1 roka teda treba dávať pozor, nakoľko u nich je väčšie riziko ťažšieho priebehu. Väčšie riziko je tiež u detí s obezitou, astmou a/alebo chronickými ochoreniami dýchacích ciest, cukrovkou, genetickými, neurologickými alebo metabolickými ochoreniami, kosáčikovitou anémiou, s liečbou imunosupresívami a s chronickými ochoreniami, ktoré postihujú viaceré častí tela.
Odporúčanie Ministerstva zdravotníctva SR:
Pri bezpríznakovom ochorení a pri mierne a stredne závažných priebehoch covidu-19 u detí a tínedžerov sa odporúča následná podporná liečba:
- vitamín D iba na predpis – autorky Štandardných postupov upozorňujú na prípady intoxikácie vitamínom D z výživových doplnkov, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu predtým zdravých detí. Podľa špecialistiek z odboru primárna pediatria je vitamín D liekom, ktorý sa má užívať iba v prípade deficitu vitamínu D v zimných mesiacoch. Odporúčaná denná dávka pre deti je vtedy 400 IU na deň.
- vitamín C v malých dávkach kým u dospelých pacientov existujú dôkazy o účinnosti a bezpečnosti liečby a prevencii covid-19 vitamínom C, u detí nie sú výsledky jednoznačné. Preto treba užívanie vitamínu C zvážiť a určite neprekračovať odporúčané množstvo. Pre deti od 3 do 6 rokov je to 100 - 200 mg denne, pre deti staršie ako 6 rokov 250 – 500 mg denne.
- zinok s otáznikom – priame dôkazy o tom, že užívanie zinku je v prevencii a liečbe covidu efektívne, neexistujú, no sú nepriame dôkazy o tom, že zinok môže znížiť riziko, dĺžku a závažnosť infekcie. Týka sa to najmä detí a tínedžerov, u ktorých je predpoklad, že nemajú dostatok zinku: novorodenci, dojčatá po odstavení od dojčenia, vegetariáni a deti a mládež s vysokým príjmom cereálií.
- beta-glukány – ide o účinné látky, ktoré majú prirodzené imunomodulačné (teda imunitu podporujúce) účinky. Pomáhajú zmierňovať zápaly a urýchľovať regeneráciu zápalom poškodených tkanív.
Ako fungujú beta-glukány v organizme?
Beta glukány pomáhajú „trénovať“ nešpecifickú časť imunitného systému – teda prvú obrannú líniu nášho organizmu, ktorej úlohou je identifikovať a bojovať so všetkým, čo do nášho tela nepatrí. Na základe identifikácie nepriateľov pomocou nešpecifickej imunity sa následne volajú posily buniek špecifickej (naučenej) imunity, ktoré, ak už telo v minulosti s nepriateľom prišlo do kontaktu (prekonaním choroby, očkovaním), vedia votrelcov cielene a efektívne zlikvidovať.
Bolo tiež dokázané, že beta glukány pomáhajú navracať do normálu rozladený a nesprávne reagujúci imunitný systém, čo býva spôsobené viacerými ochoreniami vrátane covidu.