Všetko, čo vás zaujíma ohľadom opatrovateľských príspevkov, prináša naša bezplatná právna poradňa, v ktorej na otázky čitateľov odpovedajú odborníci z advokátskej kancelárie.
V článku sa okrem iného dočítate:
Či treba po nástupe do práce vyplácanie opatrovateľského príspevku pozastaviť
Na aké kompenzačné pomôcky má nárok onkologický pacient, ktorého opatruje príbuzný
Ako postupovať pri vybavovaní opatrovateľského príspevku alebo príspevku na osobnú asistenciu
sú podmienky na získanie opatrovateľského príspevku, aké práva a povinnosti má opatrovaný, aké opatrovník
Či môže opatrovník získať príspevok bez ohľadu na výšku majetku opatrovaného
Čo sa nepočíta do majetku opatrovaného
Či je možné získať opatrovateľský príspevok a zároveň aj príspevok na osobnú asistenciu
Na otázky čitateľov odpovedajú:
JUDr. Silvia Tatarková, advokátka
Mgr. Ing. Ondrej Randiak, advokátsky koncipient
JUDr. Monika Lichnerová, advokátska koncipientka
Miroslav Mazúch, právny asistent

Už trikrát som podala žiadosť o opatrovateľský príspevok na syna, ktorý je dialyzovaný, čaká na transplantáciu obličky a má ďalšie pridružené ochorenia. Moja žiadosť bola vždy zamietnutá, neuspela som ani s odvolaniami. Syn vraj nespĺňa požiadavky na opatrovanie, pritom v minulosti ich spĺňal a príspevok som poberala. Vyšlo mi z toho jedno, že musí byť ležiaci, aby som ho mohla opatrovať. Je to tak? Mám ešte nejaké možnosti, ako sa pokúsiť opatrovateľský príspevok získať? (Emília V.)
Opatrovateľský príspevok nie je podmienený diagnózou, podľa ktorej by musel byť váš syn ležiaci. Nárok na peňažný príspevok na opatrovanie vzniká fyzickej osobe, ktorá opatruje osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá dovŕšila šesť rokov veku a je podľa komplexného posudku vypracovaného podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia odkázaná na opatrovanie. Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je v tomto prípade odkázaná na opatrovanie, ak stupeň jej odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby je v V alebo VI, pričom tieto stupne sa stanovujú podľa osobitného predpisu. Rozsah pre priznanie opatrovateľského príspevku je splnený aj vtedy, ak sa fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje ambulantná forma sociálnej služby, navštevuje školské zariadenie alebo školu a fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím sa poskytuje opatrovanie po návrate.

Podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia môže o príspevok na opatrovanie požiadať iba jedná fyzická osoba. Príspevok na opatrovanie môže žiadať manžel, manželka, rodič alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec. Okrem uvedených osôb môže byť peňažný príspevok na opatrovanie poskytnutý aj inej fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s ňou.

Z vašej otázky nám však nie je zrejmé, z akého dôvodu vám nebol peňažný príspevok na opatrovanie priznaný. Pokiaľ ste však podali voči rozhodnutiu o nepriznaní peňažného príspevku odvolanie, ktorému nebolo vyhovené, môžete sa obrátiť na správny súd so žalobou o preskúmanie rozhodnutia správneho orgánu. Pred tým ako sa so žalobou obrátite na súd, odporúčame vám poradiť sa s advokátom, ktorý na základe vami predložených listín zhodnotí váš nárok a poskytne vám kvalifikovanú radu.
Dcéra poberá opatrovateľský príspevok na otca, piaty stupeň opatrovania a nastúpila do práce. Má pracovnú zmluvu na dobu určitú, na štyridsať hodín týždenne. Musí opatrovateľský príspevok zrušiť, či sa dá iba pozastaviť? Alebo môže pracovať aj poberať príspevok? (Jarmila K.)
Odpoveď na vašu otázku poskytuje zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Podľa tohto peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Upozorňujeme, že vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Suma výšky životného minima sa stanovuje každý rok, a to opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Od 1. júla 2021 je suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu stanovená na 218,06 € mesačne. Pokiaľ vaša dcéra nepoberá zo zamestnania príjem presahujúci dvojnásobok sumy životného minima, nárok na príspevok na opatrovanie jej nezanikne a môže ho poberať aj popri zamestnaní.
Mám 61 rokov, pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku na živnosť. Po dvoch rokoch mi bola diagnostikovaná rakovina. Môj stav sa zhoršuje, šanca na návrat do práce je minimálna. Ostala som bez príjmu, stará sa o mňa matka. Chcela by som jej vybaviť príspevok na opatrovanie a sebe invalidný dôchodok a asi aj ZŤP. Na čo mám nárok? Nejaké kompenzačné pomôcky, posteľ a podobne? (Katka B.)