Máte majetok poistený proti živelným udalostiam? Dajte si pozor na podpoistenie

Toto leto je opäť dôkazom, že aj v našich zemepisných šírkach sa vyčíňaniu ničivých prírodných živlov nevyhneme a čo ďalšie prinesie budúcnosť, nik nevie. Poistenie majetku sa preto stáva témou, o ktorej sa hovorí stále viac.

Keď sa zmení hodnota vášho majetku, môže sa veľmi rýchlo stať, že váš dom a domácnosť nie je poistená na správnu sumu. Keď sa zmení hodnota vášho majetku, môže sa veľmi rýchlo stať, že váš dom a domácnosť nie je poistená na správnu sumu. (Zdroj: Adobe Stock)

Je váš majetok dostatočne poistený? Staré poistenie bývania totiž už dnes nemusí pokryť všetko, čo vlastníte. Na čo pamätať pri poistení, aby nedošlo k tzv. podpoisteniu a v prípade škody vám bolo poisťovňou vyplatené odškodnenie, ktoré bude adekvátne hodnote vášho majetku?

Letné mesiace a voľné prázdninové dni sa, žiaľ, nemusia spájať len s pokojným ničnerobením. Doteraz nevídané tornádo, silné dažde a povodne sú udalosti, ktoré behom niekoľkých minút kompletne zničili domovy a majetky mnohých ľudí. Aj keď tieto neočakávané situácie ovplyvniť nevieme, môžeme zabezpečiť aspoň svoj majetok tak, aby sme zaň v prípade ničivej udalosti získali náhradu a mohli sa znovu postaviť na nohy – a to dobre nastaveným poistením majetku. Veľa ľudí si myslí, že poistenie bývania je jednorazovou záležitosťou a mnohí ani nevedia, čo jednotlivé poistenia zahŕňajú.

Prírodné živly v základnom poistení

Poistenie majetku sa delí na dva základné typy – poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. V prvom rade je dôležité pochopiť, aký je medzi nimi rozdiel. Poistenie domácnosti zahŕňa vaše hnuteľné veci nachádzajúce sa vo vašom dome, byte či v iných priestoroch na vašej adrese (napr. v garáži, hospodárskej budove, pivnici či „kočikárni“). Klasickým príkladom poisťovaného majetku v tejto kategórii sú nábytok, umelecké predmety či elektronika. Na druhej strane, poistenie nehnuteľnosti zahŕňa okná, dvere, krb či sanitu - teda všetko to, čo je pevne spojené s budovou. Súčasťou poistenia domácnosti aj poistenia nehnuteľnosti sú riziká, ktoré kryjú škody spôsobené krádežou, lúpežou, vandalizmom, požiarom, ale aj škody zapríčinené živelnými pohromami – povodňami, silným vetrom, krupobitím, zosuvom pôdy, zemetrasením či nepriamym úderom blesku. „Naši klienti majú v základom poistení majetku a zodpovednosti za škodu občanov s názvom Bezstarostný domov automaticky kryté riziko tzv. združeného živlu. Ten zahŕňa aj víchricu o sile vetra minimálne 75 km/h. Toto poistenie teda poskytuje pomoc aj v prípade potenciálneho tornáda,“ hovorí Silvia Nosková Illášová z poisťovne KOOPERATIVA.

Ak bývate v rodinnom dome, k hlavnej budove sa oplatí dopoistiť na požadovanú poistnú sumu aj vedľajšie stavby ako altánok, vírivku, bazén, saunu, hospodársku budovu, garáž, či napríklad aj čističku odpadových vôd. Súčasťou kvalitného komplexného poistenia je aj poistenie zodpovednosti za škody spôsobené inému na zdraví alebo majetku. „Často sa stáva, že z poisteného domu spadne na cudzie zaparkované auto napr. škridla, alebo dôjde v bytovom dome k vytopeniu susedov. Tieto škody sú tiež týmto poistením kryté,“ uvádza Silvia Nosková Illášová. Poistenie zodpovednosti členov domácnosti vám môže pomôcť aj v prípade, ak spôsobíte niekomu škodu napr. na návšteve, v obchode, na dovolenke či bicykli.

Neudržiavané či zle nastavené poistky sa vám nevyplatia

Aj ostatné obdobie, kedy poisťovne vyplácajú v dôsledku vyčíňania prírodných živlov opäť intenzívnejšie poistné plnenia, ukazuje, že množstvo Slovákov má poistenie majetku neaktuálne. „Keď sa zmení hodnota vášho majetku, môže sa veľmi rýchlo stať, že váš dom a domácnosť nie je poistená na správnu sumu,“ upozorňuje Silvia Nosková Illášová. Na aktualizáciu poistenia by ste mali myslieť, keď ste, napríklad, kúpili nový nábytok, elektrospotrebiče, alebo ste zdedili starožitnosti či ceniny. To isté však platí aj v prípade rekonštrukcie – napríklad, keď sa rozhodnete vymeniť staré okná a dvere za nové.

Čo teda je podpoistenie? V praxi to znamená, že výška sumy, na ktorú máme nehnuteľnosť poistenú, nepokrýva reálnu hodnotu nášho majetku. V prípade škody následne poisťovňa klientovi vypláca len istú časť vzniknutej škody. Napr. ak má váš dom hodnotu 100-tisíc eur a vy ho poistíte len na 50 % tejto sumy, pri každej škode vám poisťovňa vyplatí ako poistné plnenie len polovičnú sumu. Práve tu robia Slováci pri poisťovaní majetku najčastejšie chybu. „Ľudia majú svoj majetok často podpoistený – podhodnotený, najmä ak hovoríme o starších zmluvách k nehnuteľnostiam, ktoré roky neboli aktualizované. To isté môže nastať aj vtedy, keď si od začiatku nepoistia svoj majetok komplexne, ale vyberajú si len základný balík krytia, ktorý je najlacnejším variantom, pretože toto krytie vyžadovala banka k hypotekárnemu úveru,“ vysvetľuje zástupkyňa Kooperativy.

Pri rodinných domoch môže byť dôvodom podpoistenia aj rast cien stavebných prác a pri bytoch súvisí spravidla aj so všeobecným rastom cien nehnuteľností. Neaktualizovanie poistných súm môže znamenať, že v dôsledku rastu týchto cien sa podpoistenie môže ešte ďalej zväčšovať. Poisťovňa KOOPERATIVA odporúča klientom, ktorí majú uzavreté poistenie domácnosti a nehnuteľnosti, aby každých 3-5 rokov so svojim poisťovacím poradcom prehodnotili obsah poistnej zmluvy a poistené riziká. „Cieľom je sa takto ubezpečiť, že poistné krytie zohľadňuje aktuálny stav a hodnotu vášho majetku. Pri starších zmluvách je vhodné nielen si nanovo nastaviť poistenie na primeranú poistnú sumu, adekvátnu aktuálnej hodnote nehnuteľnosti, ale si aj overiť, či poistenie kryje všetky riziká, ktoré je potrebné mať poistené. Rovnako odporúčame, aby tak urobili aj po väčšej rekonštrukcii a obnove bývania,“ radí hovorkyňa Kooperativy Silvia Nosková Illášová.

Viac praktických informácií o tom, ako si efektívne nastaviť poistenie svojho domova, nájdete aj na stránke poisťovne KOOPERATIVA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu