Mnohé z odporúčaní, o ktorých sa diskutovalo počas kurzov odbornej prípravy, boli zamerané na poskytnutie usmernení o tom, ako predvídať a zvládať vplyv krízy Covid-19 na zamestnanosť a spoločnosti, a prispôsobiť fungovanie rád týmto mimoriadnym okolnostiam.

Postupom času sa ukázalo, že tieto mimoriadne okolnosti pretrvávajú a že sociálne dištancovanie a cestovné obmedzenia naďalej bránia osobným stretnutiam. Nemalo by sa zabúdať na to, že napriek všetkému sú práva na informácie, konzultácie a účasť stále dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým. Preto tento projekt, do ktorého sa združuje dvanásť organizácií zamestnancov a zamestnávateľov zo siedmich európskych krajín, predložil odporúčania týkajúce sa formátu stretnutí, pretože demokracia ani z dôvodu pandémie nesmie prestať fungovať.

Európska únia reagovala na rastúcu integráciu nadnárodných prevádzok v rôznych krajinách Smernicou o európskych zamestnaneckých radách, prijatou v roku 1994 a prepracovanou v roku 2009.
Táto smernica sa vzťahuje na všetky spoločnosti s viac ako 1 000 zamestnancami a viac ako 150 zamestnancami pôsobiacimi v najmenej dvoch krajinách EÚ.
Okrem podpory jej vykonávania sa prepracované znenie smernice zameriava na zlepšenie fungovania európskych zamestnaneckých rád prostredníctvom účinnejšieho dialógu medzi vedením spoločnosti a zástupcami zamestnancov.
Jedným zo silných bodov tohto projektu bolo dosiahnutie konštruktívneho dialógu medzi združeniami zamestnávateľov a odborovými zväzmi.
Informačné a konzultačné postupy manažmentu siahajú od minimálnych prístupov k silnejším záväzkom, ako sa pozorovalo na rôznych stretnutiach, ktoré sa konali v rámci tohto projektu.

Na druhej strane zástupcovia manažmentu aj zamestnancov nie vždy vidia výhody zriaďovania európskej zamestnanecky rady.
Zriaďovanie európskych zamestnaneckých rád a ich činnosť ovplyvňujú rôzne faktory. Dôležitá je organizácia pracovnej sily, ako aj stupeň medzinárodnej integrácie manažmentu a prevádzky. Projekt "Start and GO" však ukázal, že najdôležitejším faktorom je internacionalizácia riadenia ľudských zdrojov.
To naznačuje, že vytvorenie EZR je viac podmienené návrhom samotnej funkcie ľudských zdrojov ako rozhodnutiami týkajúcimi sa integrácie operácií a organizačnej štruktúry.
Odborné diskusie, uskutočnené počas šiestich medzinárodných stretnutí a v priebehu štúdií potvrdzujú, že čoraz viac spoločností má s organizáciou ľudských zdrojov na medzinárodnej úrovni skúsenosť a smernicu aplikuje, dokonca nad rámec minima nevyhnutného na formálne splnenie požiadaviek.
