
Chcem darovať byt po smrti osobe, ktorá mi veľmi pomohla, ale určitú časť chcem odkázať blízkym príbuzným. Ako to riešiť ešte za môjho života? Ľudmila L.
V zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka je darovanie pre prípad smrti vylúčené. Darovacia zmluva, ktorá sa má plniť až po darcovej smrti, je neplatná. Vo vašom prípade prichádza do úvahy spísanie závetu.

Na Slovensku sa dedí zo zákona alebo zo závetu, pričom iba ak nenadobudnú dedičstvo dedičia zo závetu, nadobúdajú dedičstvo dedičia zo zákona. Závet môže poručiteľ napísať vlastnou rukou, zriadiť ho v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť.

Je dôležité upozorniť, že maloletým potomkom je nutné v závete odkázať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. V prípade, že by sa tak nestalo, závet by bol v tejto časti neplatný, pokiaľ by nedošlo k vydedeniu potomkov.
Na základe uvedeného odporúčame spísať závet za dodržania všetkých zákonných podmienok. Vo vašom prípade je možná ešte

alternatíva darovania bytu za života. Takto viete previesť vlastnícke právo k bytu na príbuzného, ktorý vám podľa vašich slov pomohol s tým, že si v byte zriadite právo doživotného užívania.
Pred časom mi zomrela slobodná, bezdetná sestra. Na konci života trpela onkologickým ochorením a diagnostikovali jej aj Alzheimerovu chorobu. Zomrela v opatere DSS. Niekedy v tom

čase jej dal ďalší náš príbuzný podpísať dispozičné právo na nakladanie s jej majetkom. Môžeme pri dedičskom konaní napadnúť okolnosti získania tohto práva? Dotyčný už medzitým predal jej byt, no v hre je ešte poľnohospodárska pôda a lesy, ktoré obhospodaruje urbár. Ako máme postupovať, keď chceme dokázať, že sestra nevedela, čo podpisuje? Pavel T.
Z vašej otázky vyplýva, že dispozičné právo, ktoré spomínate, je zastúpením na základe splnomocnenia a spravuje sa režimom Občianskeho zákonníka. Splnomocnenie zaniká smrťou splnomocniteľa. Za týchto okolností možno dôvodne predpokladať, že smrťou vašej sestry splnomocnenie zaniklo a váš príbuzný už nemôže od okamihu smrti vašej sestry naďalej s majetkom nakladať ako splnomocnenec.
Odpovedajú
JUDr. Silvia Tatarková, advokátka
JUDr. Monika Lichnerová, advokátska koncipientka
Mgr. Ing. Ondrej Randiak, advokátsky koncipient
Nina Rantová, právna asistentka
Miroslav Mazúch, právny asistent
Advokátska kancelária S. Tatarkovej
V prípade, že by ste chceli napadnúť platnosť splnomocnenia, a tým aj platnosť kúpnej zmluvy, na základe ktorej sa predal byt, musíte dokázať, že právny úkon vašej sestry je neplatný, napríklad z dôvodu, že nebol urobený slobodne, vážne alebo zrozumiteľne.
Je potrebné skúmať, že či v čase udelenia splnomocnenia bola vaša sestra schopná udeliť splnomocnenie pri plnom vedomí. Uvedené sa dá skúmať aj v čase, ak dotknutá osoba nežije, ale sú o jej zdravotnom stave vedené lekárske záznamy, poprípade evidencia liekov, ktoré v tom čase užívala, a teda aj do akej miery mohli tieto lieky pôsobiť na jej psychiku.
Neplatný je takisto právny úkon, ktorý sa prieči dobrým mravom. Majetok vašej sestry sa okamihom jej smrti stáva predmetom dedičského konania. Odporúčame vec prejednať s advokátom, ktorý vám poradí, ako postupovať a aké dôkazy predložiť súdu v prípade, že zvážite podanie žaloby..

Bývam v rodinnom dome a svojmu synovi som darovala byt v meste s tým, že mi okolo domu pomôže, bude ma voziť k lekárovi a vôbec, že sa o mňa postará, keď už nebudem vládať. No odvtedy sa o mňa ani neobzrel, vždy ho musím prosiť, ak niečo potrebujem vybaviť a o pomoci okolo domu niet ani reči. Môžem zobrať späť svoje rozhodnutie o darovaní bytu? Ako to mám vyriešiť? Anna Z.
Občiansky zákonník priznáva darcovi možnosť domáhať sa vrátenia daru za predpokladu, že sa obdarovaný správa k darcovi alebo k členom jeho rodiny správaním, ktoré hrubo porušuje dobré mravy.
Otázkou vo vašom prípade je, či sa dané správanie darcu považuje za hrubé porušenie dobrých mravov. Hrubé porušenie dobrých mravov je porušenie značnej intenzity alebo ich sústavné porušovanie. Správanie, ktoré sa udeje jednorazovo ešte nemusí byť právne relevantné, ale po sústavnom opakovaní sa môže stať hrubým porušením dobrých mravov.
Hrubé porušenie dobrých mravov môže byť chápané aj ako nedbanlivostné konanie voči darcovi, ktoré však musí dosahovať značnú intenzitu. Napríklad, ak by obdarovaný ignoroval vašu žiadosť o pomoc v prípade vašich zdravotných problémov.
Zo súdnej praxe je ďalej známe, že právo na vrátenie daru nevzniká pri prostej nevďačnosti obdarovaného voči darcovi ani pri menej významnom porušení dobrých mravov zo strany obdarovaného. Za hrubé porušenie dobrých mravov napríklad nemožno považovať nenavštevovanie darcu pri príležitosti jeho životných jubileí alebo sviatkov. Rozhodujúci je aj časový moment, kedy ste sa domáhali pomoci a starostlivosti a táto vám nebola poskytnutá.
Nie je možné poukazovať na to, že niekoľko rokov dozadu ste synovi byt darovali, potom ste dlho nekomunikovali a dnes si veci premyslíte a chcete dar vrátiť. Časový odstup je tiež právne relevantný.
