
Sme štyria súrodenci, zdedili sme dom. Ja som poverený jeho predajom a vyplatením ostatných. Dom som nechal oceniť, so sumou súdneho znalca za predaj domu ale jeden z bratov nesúhlasí. Čo mám robiť v takomto prípade? Preváži v legálnom postupe pri predaji domu súhlas ostatných súrodencov s cenou nesúhlas tohto jedného? Alebo hľadať inú dohodu? Dá sa vôbec za takýchto okolností dom predať? Patrik J.

Nie je nám úplne jasné, či ste pri dedičskom konaní uzatvorili nejakú dohodu ohľadne samotného domu. Preto musíme vychádzať z toho, že na liste vlastníctva ste podieloví spoluvlastníci a poverenie s predajom je len nejaká vzájomná dohoda medzi vami a spoluvlastníkmi.

V prípade predaja domu budete potrebovať podpis všetkých podielových spoluvlastníkov, a teda nepostačuje len podpis troch z vás. Znamená to, že aj štvrtý podielový spoločník sa musí stotožniť s kúpnou cenou, za ktorú chcete dom predať.
Uvádzame, že sa musí stotožniť, čo znamená, neexistuje možnosť donútiť podielového spoluvlastníka odpredať svoj spoluvlastnícky podiel. V zásade neexistuje žiadny právny prostriedok na to, aby ste vášho brata prinútili jeho podiel predať za cenu, s ktorou ostatní podieloví spoluvlastníci súhlasia. Ak jeden zo spoluvlastníkov nesúhlasí s predajom, budeme musieť riešenie hľadať inými spôsobmi.
Odpovedajú:
JUDr. Silvia Tatarková,
advokátka
Mgr. Ing. Ondrej Randiak,
advokátsky koncipient
Miroslav Mazúch,
právny asistent
Jedným z nich je zrušenie podielového spoluvlastníctva, a to buď dohodou alebo súdnou cestou. V prípade, že nebude možné dospieť k dohode o tom, komu zo spoluvlastníkov pripadne nehnuteľnosť, súd môže nariadiť nehnuteľnosť aj predať a následne podielových spoluvlastníkov vyplatiť.
Rovnako môžete predať aj vaše spoluvlastnícke podiely na nehnuteľnosti, avšak vzhľadom na to, že nebudete predávať všetky podiely na uvedenej nehnuteľnosti, nájsť kupujúceho bude ťažké. V prípade takéhoto predaja je však potrebné ponúknuť vaše podiely najprv vášmu bratovi, nakoľko, ako podielový spoluvlastník, má predkupné právo.
No treba pripomenúť, že všetky riešenia, ktoré idú mimo dohody, vás však budú stáť nemalé finančné prostriedky a budú časovo náročné a všetky vzniknuté výdavky vám budú znižovať celkový výnos z hľadiska predaja.
Reálnejšie je presvedčiť súrodenca a dohodnúť sa, ako hľadať následné právne možnosti. Nič vám nebráni poveriť práve tohto súrodenca, aby on hľadal výhodnejšiu ponuku a poskytnúť mu na to časový priestor a dohodnúť sa tak, že pokiaľ sa mu to nepodarí, tak bude akceptovať vašu nájdenú ponuku. Súdne spory zaťažia váš rodinný rozpočet na súdnych poplatkoch, znaleckých posudkoch, právnom zastúpení a nehovoriac o tom, že čas, ktorý tým stratíte, môže znížiť hodnotu nehnuteľnosti, pokiaľ ju nebudete obhospodarovať.

Vlastním 1/12 domu po starých rodičoch. Žije v ňom môj bratranec s rodinou, ale neplatí dane mestu a dlh narastá. Máme my, ostatní spoludediči, nejaké právne páky na to, aby sme ho k tomu donútili? Nám ostatným žiaden nájom za používanie nehnuteľností neplatí. Karol Z.
Opierajúc sa o ustanovenie §139 ods. 1 Občianskeho zákonníka sú z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. Z toho vyplýva, že vy ako spoluvlastník s podielom na nehnuteľnosti v pomere 1/12, zodpovedáte do výšky svojho podielu z nehnuteľnosti.
V prípade, ak chcete zamedziť navyšovaniu vzniku dlhu odporúčali by sme, aby ste sa ako spoluvlastníci dohodli a určili si jedného daňovníka z nehnuteľnosti. Ak sa nedohodnete, je potrebné, aby ste vy, ako podielový spoluvlastník, podali samostatne daňové priznanie. A tak, ako vám bude daň vyrubená, ste ju aj uhrádzali.
V tejto veci vám odporúčame obrátiť sa na daňového poradcu, ktorý vVám podá kvalifikovanú radu, alebo sa priamo obráťte na obec či mesto a pracovníci vám určite poskytnú relevantné informácie, aby ste si splnili svoje povinnosti.
Čo sa týka požiadavky platenia nájmu uvádzame, že ak váš bratranec užíva nehnuteľnosť, predpokladáme ako podielový spoluvlastník, mali by ste sa dohodnúť na prípadnej kompenzácii, čo sa týka užívania nehnuteľnosti nad rámec veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Pokiaľ bratranec žije v nehnuteľnosti a nie je podielový spoluvlastník, potom ostatní spoluvlastníci, spoločne s vami, by mali s ním uzatvoriť zmluvu, na základe ktorej bude oprávnený užívať nehnuteľnosti a treba určiť aj výšku prípadnej kompenzácie - nájomného.
Pokiaľ sa nedohodnete, môžete vec riešiť súdnou cestou, avšak na podanie kvalifikovanej žaloby bude potrebné viac informácií, než ako sú uvedené otázke.

Naša dcéra pracovala a žila v Anglicku, teraz zomrela. Vlastnila malý domček, auto... Ako máme postupovať pri vysporiadaní dedičstva? Dcéra nebola vydatá a nemala ani deti, ale žila s priateľom – tiež Slovákom v jednej domácnosti. Jana Z.