
Naša rodina konečne po tridsiatich rokoch zdedila ornú pôdu po starých rodičoch. Máme nárok na zaplatenie nájmu z tohto pozemku, ktorý dlhé roky obhospodaroval miestny podnikateľ? Ako sa zaplatenia tohto nájmu máme dožadovať? Jaroslav S.
Najskôr treba zistiť, či medzi vašimi starými rodičmi a miestnym podnikateľom existovala nájomná zmluva.

Nájomnou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka prenajímateľ za odplatu prenecháva nájomcovi určitú vec, aby ju dočasne užíval, alebo bral z nej úžitky. Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania. V prípade, že nájomná zmluva skončila uplynutím doby na ktorú bola dojednaná a nájomca

užíva vec aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci, alebo na vypratanie nehnuteľnosti do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dohodnutá pôvodne. Nájom dohodnutý na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dohodnutý na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.
Toľko všeobecne. Poďme k vášmu prípadu. Ak bola nájomná zmluva

uzavretá medzi prenajímateľom a nájomcom, je potrebné skúmať, v akom rozsahu je vaše právo na zaplatenie nájmu z tohto pozemku uplatniteľné na súde. Podľa Občianskeho zákonníka sa právo premlčí, ak sa nevykonal v dobe, ktorá je ustanovená v Občianskom zákonníku. Na vymáhanie pohľadávky veriteľom sa vzťahuje všeobecná trojročná premlčacia doba, ktorá plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka, ak sa

dlžník bude dovolávať premlčania, súd nemôže veriteľovi premlčané právo priznať. Ako právni nástupcovia poručiteľov vstupujete do ich právnych vzťahov, teda aj do pozície prenajímateľa. Občiansky zákonník uvádza, že ak
dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa. V prípade neplatenia nájomného nájomcom z nájomnej zmluvy, máte nárok na nájomné. V prípade námietky premlčania dlžníka sa však vyplatenia celej pohľadávky nemôžete domôcť, pretože vaše práva sú premlčané v trojročnej všeobecnej lehote.
Na otázky odpovedajú:
JUDr. Silvia Tatarková, advokátka
JUDr. Monika Lichnerová, advokátska koncipientka
Mgr. Ing. Ondrej Randiak, advokátsky koncipient
Nina Rantová, právna asistentka
Miroslav Mazúch, právny asistent
Reálne sa ako veritelia môžete domôcť vyplatenia pohľadávky, ktorú mal dlžník platiť ako nájomné v priebehu posledných troch rokov odo dňa, kedy sa vaše právo mohlo vykonať prvý raz.
V prípade, že zmluva uzatvorená písomne nebola, lehoty na uplatnenie nároku ako aj výška prípadného nároku sa bude riešiť trochu iným spôsobom, čo je ale na vysvetlenie zdĺhavejšie, preto vám odporúčame právnu pomoc riešiť v advokátskej kancelárii.

V extraviláne obce mám postavený rodinný dom. Vedľa parcely, na ktorej dom stojí, som kúpil ďalšiu parcelu. Medzi nimi sa nachádza ešte jedna parcela, ktorú chcem kúpiť, aby som pozemky scelil. Nepotrebujem ju ale celú (1 400 m2), ale iba 100 m2. Je to možné? Nebude sa to poskladať za drobenie pôdy? Ján M.
Pri pozemkových úpravách je dôležité si uvedomiť, aký typ pozemku chcete sceliť. Zákon v opatreniach proti drobeniu pozemkov vo svojich ustanoveniach uvádza, že pokiaľ ide o pozemok v extraviláne obce a ide o poľnohospodársky alebo lesný pozemok, tak takýto pozemok sa nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve rozdeliť na pozemok menší ako 2 000 m2. Ako výnimku však zákon uvádza prípad, kedy sa odčleňuje časť pozemku a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný pozemok.
Vo vašom prípade, keďže chcete pripojiť časť susedného pozemku ku svojmu pozemku, sa to nebude podľa Zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom považovať za drobenie pôdy, lebo váš prípad spadá pod výnimku.
Môžete uzavrieť kúpnu zmluvu a podľa katastrálneho zákona vložiť zmenu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. No budete potrebovať vypracovať geometrický plán, ktorý presne zaznačí, o akú časť a veľkosť pozemku ide a geodet vás na možné problémy aj upozorní.

So svojimi súrodencami som zdedila polia, ktoré sú vedené ako poľnohospodárska pôda a pokiaľ vieme, odjakživa ich obhospodaroval miestny poľnohospodársky podnik. Naši rodičia boli kedysi družstevníkmi, zrejme tá pôda ostala na ich liste vlastníctva po nejakom majetkovom vyrovnávaní po „nežnej“. Pôdu stále obhospodaruje poľnohospodársky podnik, o nájomnej zmluve sme ale nenašli zmienku. Ako máme postupovať, aby sme sa dostali k svojmu majetku? Alebo aspoň k nejakej úhrade za užívanie pôdy? Vlasta L.
Nabudúce
Nie ste spokojný s vybavením reklamácie za tovar z e-shopu? Neviete, čo robiť, ak vám predali poškodený tovar a nevšimli ste si to? Pýtajte sa. V právnej poradni pripravujeme tému: Spotrebiteľské spory.
Svoje otázky adresujte na:
Pokiaľ neexistuje a ani neexistovala nájomná zmluva medzi vami a poľnohospodárskym podnikom, ktorý vašu pôdu užíval, podľa Občianskeho zákonníka ide o bezdôvodné obohatenie. Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech z nepoctivých zdrojov. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením.
Ak to nie je dobre možné, najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada. Občiansky zákonník uvádza, že právo sa premlčí, ak sa neuplatnilo za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za 3 roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie za 10 rokov odo dňa, keď k nemu došlo.
Máte právo sa domáhať vydania plnenia z bezdôvodného obohatenia, reálne však môžete vymôcť právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia, ktoré nie je podľa ustanovení Občianskeho zákonníka premlčané. V prípade, že by ste sa nedohodli s poľnohospodárskym podnikom, je vaším právom podať žalobu na súd.
