
Bývam v Maďarsku, byt mám na Slovensku a prenajímam ho. Mám aj ja registračnú povinnosť? Ak áno, kde sa mám zaregistrovať? Na Slovensku či v Maďarsku? Jana O.
V prípade, ak prenajímate nehnuteľnosť na Slovensku, prípadne jej časť, máte aj registračnú povinnosť na Slovensku, a to v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom bola nehnuteľnosť prenajatá. Zjednodušene možno povedať, že registračnú

povinnosť treba splniť do 30 dní odo dňa podpisu zmluvy o prenájme (v tomto prípade bytu). Registráciu vykonáte na daňovom úrade z titulu prenájmu bytu. Daňová povinnosť vám nevzniká, pokiaľ ste už na miestne príslušnom daňovom úrade registrovaný z titulu výkonu podnikateľskej alebo inej samostatnej

zárobkovej činnosti (napr. živnostníci). Za nesplnenie si uvedenej registračnej povinnosti vám môže byť udelená pokuta.
Poberala som štipendium vo Francúzsku počas štúdia. Zdaňuje sa tento príjem u nás? Andrea S.
Zákon o dani z príjmov definuje jednotlivé príjmy, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov. Medzi tieto príjmy sa zaraďujú i štipendiá poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia zo zahraničia, štipendiá poskytované žiakom

podľa osobitného predpisu, podnikové štipendiá poskytované študentom vysokých škôl podľa osobitného predpisu a iné. Vzhľadom na to, že vám štipendium bolo s najväčšou pravdepodobnosťou poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu, uvedený príjem je oslobodený od dane z príjmu v celom rozsahu. Pre úplnosť uvádzame, že uvedené s platí na území Slovenskej republiky. Daňové predpisy vo Francúzku však môžu byť iné a nie je vylúčené, že podľa francúzskych predpisov vám daňová povinnosť vznikne.

Doplnenie
Odpovede na otázky boli vypracované v spolupráci s Ing. Slavomírom Hanicom, daňový poradca, č. o. 944/2010, www.vasdanovyporadca.sk
Rodič chce darovať auto jednému z detí. Ako sa tento dar zdaňuje? Viktor P.
Dar, tak ako ho opisujete v otázke, nepodlieha dani z príjmu. Podľa zákona o dani z príjmov v prípade fyzickej osoby je dar predmetom dane iba v prípadoch, ak ide o dar v súvislosti s výkonom závislej činnosti (napríklad zamestnanie) a v prípade, ak fyzická osoba dostala dar v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu. Zákon o daní z príjmu v tejto súvislosti výslovne hovorí, že predmetom dane nie je prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty. Pokiaľ teda rodič daruje motorové vozidlo jednému z detí, nebude podliehať dani z príjmu.

Korona odsunula podanie daňového priznania za rok 2019 a zaplatenie dane za spomínaný rok na 31. októbra, resp. 2. novembra 2020. Bola som v tom čase hospitalizovaná v nemocnici s diagnózou Covid-19 a túto povinnosť som nestihla, pravdupovediac nebola som vtedy v takom stave, aby som vôbec registrovala nejaké povinnosti. Mám ešte nejaké opravné termíny, alebo ma čakajú penále z omeškania zaplatenia dane? Soňa T.
Podľa zákona o správe daní vyrubí správca dane úrok z omeškania, ak daňový subjekt nezaplatí, alebo neodvedie v ustanovenej lehote alebo v ustanovenej výške alebo v lehote alebo vo výške určenej v rozhodnutí správcu dane daň alebo rozdiel dane, preddavok na daň, splátku dane, vybraný preddavok na daň, daň vybranú zrážkou alebo sumu zrazenú na zabezpečenie dane.
Správca dane vyrubí úrok z omeškania za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni jej splatnosti až do dňa platby vrátane. Úrok z omeškania z nezaplatenej dlžnej sumy môže správca dane vyrubiť aj priebežne, pričom úrok z omeškania sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou.
Vo vašom prípade, ak ste nezaplatili daň v lehote splatnosti, t. j. do 2.11.2020 vrátane, vyrubí vám správca dane úrok z omeškania do dňa splatnosti.