
Spolu s inou rodinou vlastníme pozemok. Z jedného dňa na druhý si jeho polovičku vymerali, ohradili, ale nevysporiadali na katastri. Čo máme robiť, aby sa majetok dal na poriadok aj na katastri tak, aby my sme boli vlastníkmi presne tej časti pozemku, ktorá nám ostala, a druhá rodina tej, ktorú si ohradila? Anna K.
Zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo je možné na základe dohody spoluvlastníkov, ako aj rozhodnutím súdu. V žiadnom prípade nestačí ohradiť si časť pozemku a začať túto časť využívať. Pokiaľ súhlasíte so zrušením a vyporiadaním podielového spoluvlastníctva, potrebujete geometrický plán, ktorým rozdelíte váš pozemok,

vzniknú tak dve nové parcely. Súčasne budete potrebovať dohodu a zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, ktorá musí mať vo vašom prípade, nakoľko ide o nehnuteľnosť, písomnú formu.
Až následne je možné iniciovať konanie na katastrálnom odbore okresného úradu, v ktorom dôjde rozdeleniu pôvodnej parcely a k vzniku a zápisu vlastníckeho práva k novovzniknutým parcelám.
Ak sa nebudete s ostatnými spoluvlastníkmi vedieť dohodnúť, existuje možnosť rozdelenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva súdnou cestou, a to podaním žaloby. Dovolíme si však apelovať na snahu

predchádzať súdnym sporom a vždy, keď je to aspoň trochu možné, uprednostňovať dohodu.
Možno kúpiť dom aj bez podpisu kúpnej zmluvy? Dá sa takáto kúpa zaregistrovať potom na katastri? Jana A.
Kúpna zmluva, ktorou sa prevádza vlastnícke právo k nehnuteľnosti, musí mať zo zákona písomnú formu. Táto zmluva musí byť podpísaná kupujúcim, aj predávajúcim. Podpis predávajúceho musí byť dokonca overený notárom alebo na matrike.
Kúpna zmluva na dom, ktorá je bez podpisu, nemá všetky zákonom predpísané náležitosti, preto takúto

zmluvu katastrálny odbor okresného úradu ani nezavkladuje do katastra nehnuteľností. Preto kúpiť dom bez podpisu kúpnej zmluvy nie je podľa nášho právneho poriadku možné.
Kto platí poplatky katastru, ak chcem deťom darovať dom, no zároveň chcem v ňom dožiť? Andrea B.
Zákon výslovne neurčuje, kto je povinný hradiť poplatok za návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Zmluvné strany majú v tomto smere zmluvnú voľnosť a môžu sa v zmluve dohodnúť, kto uvedený poplatok uhradí. Odporúčame preto túto otázku vyriešiť už pri rokovaní o obsahu zmluvy. Pokiaľ nebude poplatok zaplatený, príslušný katastrálny odbor konanie zastaví.
Treba tiež pripomenúť, že vo vašom prípade pôjde o dva právne úkony - darovanie a zriadenie vecného bremena. Darovanie a zriadenie vecného bremena môže byť zakotvené v jednej zmluve. No pôjde o dva právne úkony, aj keď sú v jednej zmluve, budete preto musieť zaplatiť správny poplatok za obidva tieto úkony.
Do pozornosti vám tiež dávame, že máte možnosť znížiť si výšku správneho poplatku za návrh na vklad. Dosiahnuť takéto zníženie môžete elektronickým podaním návrhu na vklad, kedy sa správne poplatky znižujú na polovicu. Taktiež môžete pred podaním návrhu na vklad podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad, čím si tiež môžete výšku správneho opäť znížiť.

Čo znamená termín spochybnené vlastnícke právo? S takouto poznámkou mám list vlastníctva na pozemok, o ktorý sa delím so susedom. Na list vlastníctva to takto bolo zapísané, keď sa v našej dedine robili práce spojené s registrom obnovovania a evidencie pozemkov. Karol Z.
Pojem „spochybnené vlastnícke právo“ znamená, že viac osôb si uplatňuje vlastnícke právo k rovnakému pozemku alebo jeho časti. Ide o tzv. duplicitu vlastníctva. Uvedený stav má za následok, že nakladanie s takouto nehnuteľnosťou je obmedzené. Pokiaľ od zapísania ROEP do katastra uplynulo päť rokov, nie je možné proti tomuto ROEP vzniesť námietky. V takomto prípade vám odporúčame skontaktovať sa s duplicitným vlastníkom a pokúsiť sa uvedenú situáciu vyriešiť priamo s ním.
Duplicitní vlastníci môžu uzatvoriť dohodu, ktorou upravia vlastnícke pomery k problémovému pozemku. Pokiaľ by takáto dohoda nebola možná, jedinou možnosťou je obrátiť sa na súd so žalobou, kde budete musieť súdu preukázať vaše vlastnícke právo. V prvom rade je však potrebné zaobstarať si všetky podklady, ktoré hodnoverne preukazujú vaše vlastnícke právo k pozemku a na základe toho posúdiť ďalšie právne kroky.

Kúpili sme si pred rokmi garáž a nevieme ju registrovať na katastri, keďže majiteľ býva mimo SR. Ako sa dá postupovať v takomto prípade? Všetky dane na jeho meno platím roky ja. Ďakujem. Katarína K.
Z vašej otázky nám nie sú úplne jasné všetky okolnosti, ale predpokladáme, že ak ste garáž ste kúpili, tak máte s jej predchádzajúcim majiteľom uzatvorenú kúpnu zmluvu.
Pri nehnuteľnostiach kúpna zmluva sama o sebe vlastnícke právo neprevádza a je potrebné vykonať zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Návrh na vklad môže podať účastník právneho vzťahu, na základe ktorého ma vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti. Teda aj kupujúci je oprávnený podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
Ak teda písomnou kúpnou zmluvou disponujete, môžete podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra. Pokiaľ však písomná zmluva nebola podpísaná, nie je možné bez nej previesť vlastnícke právo k uvedenej garáži.
V takom prípade sa musíte domáhať vrátenia kúpnej ceny, alebo pokúsiť sa s predávajúcim dohodnúť na podpise kúpnej zmluvy. Kvôli podpisu kúpnej zmluvy nemusí predávajúci nutne navštíviť Slovensko, môžu ju podpísať aj v zahraničí. Keďže ale podpis predávajúceho musí byť overený, bude musieť navštíviť zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v príslušnom štáte (veľvyslanectvo alebo konzulárny úrad), na ktorom môže podpis overiť. Ak sa predávajúci nachádza v Českej republike, podpis môže overiť aj u notára. Kúpne zmluvy vám následne môže zaslať a vy môžete podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností.
