
Osvedčením o dedičstve v nepriamom rade zo dňa 22. 11. 2014 som sa aj s manželkou stal vlastníkom dvojizbového bytu. Po uplynutí piatich rokov od jeho nadobudnutia smrťou poručiteľa (18. 9. 2014) chceme tento byt predať. Zákon umožňuje po uplynutí päťročnej doby predaj zdedenej nehnuteľnosti bez povinnosti platenia dane. Prosím o radu, ktorý z dátumov nadobudnutia je pre náš prípad platný? Matej K.
Pokiaľ s manželkou vlastníte zdedený byt viac ako päť

rokov, vzťahuje sa na vás oslobodenie od platenia dane z príjmu z jej predaja. Ak by ste byt vlastnili kratšiu dobu, musíte podať do 31. 3. nasledujúceho roku, kedy došlo k predaju, daňové priznanie a zaplatiť daň. Je dôležité si uvedomiť, že podľa zákonných ustanovení sa lehota počíta od dátumu vkladu do katastra nehnuteľností. V daňovom priznaní musíte uviesť všetky príjmy, nielen príjmy z predaja nehnuteľnosti, a rovnako aj výdavky. Základ dane je teda tvorený zdaniteľným príjmom zníženým o výdavky.

Mohli by ste mi povedať, ako je to s dedičstvom po opatrovancovi? Po smrti rodičov môjho od narodenia postihnutého a nesvojprávneho bratranca som na ich žiadosť prebrala opatrovníctvo. Žije v opatrovateľskom dome, starám sa o neho už pätnásť rokov, jeho majetok spravujem. Radka K.
Vo vašom prípade ide o pomerne komplikovaný prípad. Zákon nepozná rozlíšenie svojprávny a nesvojprávny dedič, teda dedí sa podľa dedičských skupín. V prípade, ak dediča niet, majetok pripadne štátu, ide o tzv. odúmrť. Ak by ste žili rok pred smrťou v spoločnej domácnosti s nesvojprávnym bratrancom, stali by ste sa dedičom aj podľa dedičských skupín. No tým, že spomínate, že je umiestený v ústave, sa na vás toto ustanovenie nevzťahuje.
Vaša situácia by sa teoreticky dala riešiť darovacou zmluvou medzi vami a vašim nesvojprávnym bratrancom. Túto zmluvu by však musel schváliť súd, keďže nejde o bežnú vec a nakladanie s majetkom nesvojprávnej osoby musí schváliť súd. Rovnako by bol ustanovený pre potreby konania procesný opatrovník.
Treba mať na pamäti, že súd vždy rozhoduje v záujme nesvojprávneho, preto je otázne či by takúto zmluvu schválil.
Odporučili by sme vám, aby zmluva obsahovala aj zriadenie vecného bremena doživotného dožitia v prospech nesvojprávneho, avšak ani takáto klauzula neznamená, že súd takýto úkon schváli.