Sviatky sú sviatky - aj napriek pandémii. Bohoslužby nebudú síce také, na aké sme zvyknutí, ľudia sa budú stretávať menej, ale to, čo robí tento čas výnimočným, si zachovajú.
Veď Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom, oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho smrti na kríži, a to sa dá sláviť aj v tichu duše, doma.
Symboly sviatkov
Kríž – najtypickejší a najdôležitejší z kresťanských symbolov, stelesňuje prepojenie sveta.
Baránok – symbol Ježiša Krista, ktorý je podľa kresťanskej viery obetovaný za spásu sveta, znázorňuje nevinnosť a boj so zlom.
Oheň a sviečka – symbol života, víťazstva nad temnotou, premeny noci na deň.
Vajíčko – zárodok života, symbol nesmrteľnosti, životnej sily, konzumuje sa aj preto, lebo počas pôstu nebolo povolené jesť ho.
Bahniatka – nahradili u nás palmové ratolesti, ktorými ľudia vítali Ježiša Krista pri jeho vstupe do Jeruzalema, u nás symbolizujú život, stabilitu, jednotnosť.
Zajačik – symbolizuje príchod jari, pôvod má v pohanských rituáloch, rovnako ako aj kuriatko.
Korbáč – má pôvod v pohanských zvykoch ako symbol záujmu mužov o ženy, zároveň je pozostatkom dávnych magických praktík, ktoré mali priniesť zdravie.
Veľkonočné tradície sú zmesou rôznych kultúr, ľudových zvykov, z ktorých mnohé sme prebrali aj z predkresťanských dôb a aj v čase koronavírusu im zaiste dáme punc výnimočnosti.
A týka sa to aj jedla. Možno bude v tomto roku skromnejšie, ľudia predsa len už začínajú myslieť aj na zadné dvere a šetriť si peniaze na čas, keď možno budú musieť rátať s obmedzenými príjmami, no keďže nemôžeme cestovať, bude treba všetko pripraviť doma a možno pre viac ľudí, ako sme bežne zvyknutí.
Veľká noc je pre mnohých z nás sviatkom aj preto, že prináša dni voľna, rodinu pohromade. A ak sa pri stole konečne stretne celá rodina, nech je kdekoľvek, je to naozaj sviatok.
Vážiť si to treba o to viac, že nie všetci budú mať takéto sviatky. Zdravotníci, policajti, hasiči, vojaci, ľudia v obchodoch, v doprave, energetike a inde si zaslúžia v týchto dňoch našu úctu, ohľaduplnosť a poďakovanie. Aj vďaka nim budú mať ostatní pekné sviatky a sýty stôl.
Pripravili sme pre vás výber receptov na tradičné i inovatívne veľkonočné jedlá. To preto, lebo nech sa na dni spojené s jarou a kresťanskými či ľudovými tradíciami dívame akokoľvek, jesť treba vždy.

Veľkonočná hrudka
Veľkonočná hrudka je tradičným východoslovenským jedlom, bez ktorého si v mnohých domácnostiach sviatky predstaviť ani nevedia. Niekde sa jej hovorí aj syrek.
Potrebujeme:
1 liter mlieka, 10 vajec, pol KL soli a trochu čierneho korenia.
Postup:
Vajíčka s mliekom a soľou (niekto zvykne dávať aj lyžicu cukru) za stáleho miešania varíme. Keď zmes začne hustnúť, pridáme čierne korenie. No ak máte deti, môžete sa mu aj vyhnúť. Dôležité je, že zmes musíme neustále miešať a lepšie je variť hrudku v hrnci s hrubším dnom. Potom zmes scedíme cez sterilnú gázu, dôkladne vytlačíme tekutinu. Ak je horúca, je to trochu veselšie. Na chvíľu hrudku zaťažíme, necháme vychladnúť a uložíme v chladničke. Osvedčilo sa aj jej zabalenie v alobale. (nanicmama.sk / kamila)

Veľkonočný veniec
Typický veľkonočný koláč, ktorý poznáme z receptára nejednej babičky.
Potrebujeme:
380 ml mlieka, 1 balenie droždia, 4 PL cukru, necelú KL soli, 80 g masla, 3 vajíčka, 800 g polohrubej múky, 3 vajíčka uvarené na tvrdo.
Postup:
V teplom, nie horúcom mlieku rozpustíme cukor, rozdrobíme droždie a necháme 15 minút nakysnúť. Ku kvásku primiešame vajíčka a striedavo pridávame múku s maslom izbovej teploty. Miešať môžeme ručne alebo v robote s hákom na miesenie. Vymiesime hladké a vláčne cesto, ktoré necháme zakryté aspoň hodinu kysnúť na teplom mieste.
Dve tretiny cesta rozdelíme na tri rovnaké časti, každú natiahneme na dlhý valček. Spletieme z nich vrkoč, ktorý preložíme na plech a tam z neho vytvarujeme veniec. Na tri miesta položíme uvarené vajíčka a necháme kysnúť ešte aspoň 20 minút.
Pred pečením natrieme povrch rozmiešaným vajíčkom, do ktorého sme pridali dve PL vody. Pečieme pri teplote 190 stupňov Celzia asi 40 minút.
Zvyšné cesto vyvaľkáme, potrieme roztopeným maslom a posypeme zmesou kakaa, práškového cukru a polovicou kakaového pudingu – podľa oka. Vrch ešte pokvapkáme roztopeným maslom. Závin zrolujeme, preložíme ho na plech, tam ho nakrájame na hrubé kúsky a každý druhý vysunieme nabok. Necháme trochu podkysnúť, potrieme vajíčkom. Pečieme pri teplote 190 stupňov Celzia asi 35 minút. A máme ďalší koláč na veľkonočný stôl a pre šibačov. (nanicmama.sk / kamila)

Kurča na smotane s dusenou zeleninou
Inšpirácia na jednoduchý, relatívne rýchly, chutný a celkom zdravý obed popri tom, čo všetko kalorické máme na Veľkú noc na stole. Jedlo je hotové za niečo vyše hodiny.
Potrebujeme: