Dnes téma - kataster, nabudúce predaj majetku, dražby, nájom. Svoje otázky adresujte na: e-mail: viera.legerska@petitpress.sk
Sme manželia a máme rodinný dom, ktorý sme postavili v čase, keď sme ešte manželia neboli. Obaja máme deti z predchádzajúcich vzťahov a chceme zabezpečiť, keď zomrieme, aby ten druhý mal právo dožitia v dome. Ako vyriešiť ťarchu na katastri pre takýto prípad? Eva G.

Z otázky nie je jasné, v koho prospech je zapísané vlastnícke právo k rodinnému domu, čo je rozhodujúce. No skúsme usudzovať, že ak dve osoby, ktoré nie sú manželmi, postavia rodinný dom, asi ide o stavbu, ktorá by mohla byť v podielovom spoluvlastníctve. Veľkosť podielov je rovnaká, teda každý je vlastníkom v ideálnej jednej polovici.
Spoluvlastníctvo je u nás upravené v Občianskom zákonníku, konkrétne v § 136, kde sa uvádza, že vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, pričom spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi

manželmi.
Aj samotné vecné bremená sú upravené v Občianskom zákonníku. Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe. Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa. Vznikajú písomnou zmluvou na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
Vráťme sa k vašej otázke, aj keď nie je úplne jasné, ako sú konkrétne u vás vyriešené otázky prípadného vlastníctva či spoluvlastníckeho práva k rodinnému domu.
Prakticky sa javí, že najideálnejším spôsobom riešenia, pokiaľ chceme niekomu umožniť doživotne bývať v nehnuteľnosti – v rodinnom dome, je uzavretie zmluvy o zriadení vecného bremena. Na základe tejto zmluvy a vášho písomného návrhu vykoná príslušný katastrálny odbor zápis v katastri nehnuteľností a zapíše ťarchu na nehnuteľnosti.
V zmluve je potrebné vymedziť rozsah vecného bremena a napríklad riešiť aj otázku toho, či právo doživotne bývať a užívať rodinný dom je spojené s povinnosťou hradiť náklady, nakoľko dohoda môže byť aj taká, že môže ísť o doživotné bezplatné bývanie a užívanie nehnuteľností.
Pokiaľ vznikne vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného bývania na základe záväzkovo - právneho vzťahu založeného zmluvou o zriadení vecného bremena, zmluva musí mať podľa § 43 a nasl. Občianskeho zákonníka písomnú formu, pričom podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena musí byť úradne overený. Následne je potrebné podať návrh na zápis vecného bremena do katastra nehnuteľností.