Sobota, 14. december, 2019 | Meniny má Branislava, Bronislava

Deti majú vyrastať v rodine. Ak to nejde, tak v komunitách, Tie im rodinou budú

Hoci pomoc európskych fondov v oblasti sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately nie je pre Slovensko rozhodujúca, určite je zásadná pri zmenách v systéme.

(Zdroj: Ilustr.foto: Pixabay)

Deti majú vyrastať so svojimi rodičmi. Rodina ich chráni, pripravuje na život, v jej prostredí zakorenia, majú sa kam vracať. Nie všetky také šťastie majú. Ak sa o nich musia postarať inštitúcie, je lepšie, ak sa tak deje v malých zariadeniach – bytoch a rodinných domoch uprostred komunít. Detské domovy, v ktorých deti žili ako na internáte, sú už prekonané.

Komunita netrhá väzby detí s rodinou

„Komunitná starostlivosť je pre deti vhodnejšia. Otvára možnosti na individuálny prístup, zapája do výchovy aj rodiny či blízke osoby, podporuje súrodenecké väzby, deti neizoluje od bežného sociálneho prostredia,“ charakterizuje dnešný prístup k starostlivosti o deti, ak sa už o ne z rôznych dôvodov musia postarať inštitúcie, Michal Stuška, riaditeľ tlačového a komunikačného odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR SR).

Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo má vypracovanú stratégiu deinštitucio-nalizácie systému sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti, v rámci ktorej tvorí významnú časť aj balík úloh, ktoré vedú k znižovaniu počtu detí umiestnených v inštitúciách na základe rozhodnutia súdu.

„Prechod z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť je síce podstatná, ale nie jediná súčasť komplexného prístupu k deinštitucionalizácii. Opatrenia musia smerovať aj do predchádzania umiestňovania detí do zariadení, podpory náhradnej rodinnej starostlivosti a odbornej práce s deťmi a náhradnými rodinami,“ doplnil.

Novinkám pomohla i legislatíva

Od roku 2012 sa legislatíva na Slovensku venovala aj niekoľkým potrebným úpravám pre zmenu prístupu v tejto oblasti. Aj preto sa zvyšuje počet detí, ktoré v centrách pre deti a rodiny (bývalé detské domovy) žijú komunitným spôsobom života, čo napĺňa aj predstavy ministerstva. Pomohla tomu i pomoc z európskych fondov.

Európsky sociálny fond orientoval pomoc na tri národné projekty spojené s deinštitucionalizáciou, ktoré podporili prácu s dieťaťom a jeho rodinou v prirodzenom, resp. náhradnom rodinnom prostredí cez rodinných asistentov, ďalej prácu s dieťaťom umiestneným v zariadení (obidva projekty predstavovali pomoc v súhrne viac ako 23 mil. eur).

Tretí aktuálne implementovaný projekt si všíma dostupnosť a profesionalitu ambulantnej a terénnej formy práce v centrách pre deti a rodiny, ale aj pomoc osobám, ktoré žijú v centre na základe dohody a vychovávajú vlastné deti. Nenávratný finančný príspevok predstavuje viac ako 48 mil. eur.

Neoddeliteľnou súčasťou projektov je aj zacielenie na odborných zamestnancov, ktorí pracujú s dieťaťom a rodinou.

V aktuálnom programovom období boli vyhlásené aj tri dopytovo-orientované výzvy, ktoré sa venujú sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele – spolu za viac ako 33 miliónov eur.

Pomoc Európy je určite zásadná

Na postupnú „fyzickú“ zmenu veľkokapacitných zariadení centier na komunitnú formu sa orientuje Európsky fond regionálneho rozvoja cez projekty z Integrovaného regionálneho operačného programu.

„Hoci pomoc európskych fondov v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately nie je pre Slovensko rozhodujúca, určite je zásadná pri zmenách v systéme. Nedochádzalo by k nim tak rýchlo, ako dochádza,“ upresňuje M. Stuška. „Významná je napríklad pri zmenách detských domovov, ktoré sa z pôvodných rezidenčných zariadení účelovo menia na otvorené centrá pomoci s ponukou ambulantnej, terénnej, ale aj pobytovej pomoci. Toto by nebolo možné rozbehnúť iba s navŕšením financií zo štátneho rozpočtu, hoci aj k tomu došlo,“ argumentuje a dodáva, že iba v tomto roku boli na zmeny v sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele navŕšené financie zo štátu o približne 16 miliónov eur.

Očakávame vyčerpanie alokovaných zdrojov

Na budúci rok sa uzatvára aktuálne programové obdobie. Ako sú na ministerstve spokojní s čerpaním eurofondov?

„Očakávame vyčerpanie alokovaných finančných zdrojov z Európskeho sociálneho fondu,“ konštatuje M. Stuška.

„K záveru októbra vykazuje operačný program Ľudské zdroje vysoké percento alokovaných zdrojov v rámci zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku – 92,82 percenta, ako aj vysoké percento čerpania finančných prostriedkov – 34,87 percenta. S ohľadom na možnosť čerpať finančné prostriedky do roka 2023 je tu vysoká pravdepodobnosť, že európsku pomoc vyčerpáme.“

Dodal ale, že práve v tejto špecifickej oblasti sa ukazuje ako oveľa efektívnejšia pomoc prostredníctvom národných projektov, do ktorých je možné zapojiť všetky štátne i neštátne subjekty v úlohe partnerov, hoci táto cesta má vyššie nároky na prípravu i manažovanie.

Priznal tiež, že iná je situácia v oblasti podpory z Integrovaného regionálneho operačného programu. Tu sa pôvodné plány nenaplnili v očakávanej miere.

Podané a schválené boli projekty súvisiace s prechodom na komunitnú starostlivosť v detských domovoch Veľké Kapušany, Ružomberku, Holíči, Prievidzi-Handlovej a v Prievidzi-Opatovciach nad Nitrou, bude sa pracovať ešte so žiadosťami pre Centrum pre deti a rodiny Bernolákovo a Dedinu mládeže. Interiérové vybavenie a nákup automobilu sa bude z európskych zdrojov riešiť pre detské domovy v Koliňanoch, Lučenci, Topoľčanoch, Poprade, Spišskej Belej, Štóse, Michalovciach, Remetských Hámroch či Košickej Novej Vsi. Vo všetkých je vyjadrená čiastkou od 10 do približne 18 miliónov eur. Časť žiadostí ešte čaká finále odborného hodnotenia.

Navrhujú kumulovať fondy

„Po skúsenostiach z dvoch programových období je namieste zvážiť možnosť kumulovanej podpory rovnako z Európskeho sociálneho fondu i Európskeho fondu sociálneho rozvoja, aby sa lepšie prepojili aktivity obsahového charakteru s kapitálovými výdavkami,“ tlmočí skúsenosť ministerstva M. Stuška.

„Ako menej vhodné sa ukázalo aj určenie vyšších územných celkov ako sprostredkovateľských orgánov aj pre zariadenia, ktoré nepatria do ich pôsobnosti,“ pridal argument pre budúcu organizáciu európskej pomoci.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 5. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 6. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 7. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 8. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 9. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 10. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 3. Kam na výlet so svojimi známymi
 4. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 5. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 6. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 7. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 8. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 9. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 10. Vianočné trhy na zámku Schloss Hof „na skok“ od Bratislavy
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 32 427
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 29 414
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 23 433
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 696
 5. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 12 512
 6. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 10 453
 7. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 446
 8. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 183
 9. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 9 139
 10. Kam na výlet so svojimi známymi 9 126

Vybrali SME

Vybrali SME