Stanú sa zdieľané vozidlá súčasťou integrovanej dopravy? Čaká nás požičiavanie áut namiesto ich vlastnenia? Ako budú fungovať letiská v Poprade, na Sliači či v Žiline?
Aj tieto témy rozoberala nedávna medzinárodná konferencia o doprave Cesta bez hraníc, ktorej týždenníky MY venujú v aktuálnom vydaní mimoriadnu prílohu.
Slovo dávame aj známemu odborníkovi v doprave Ivanovi Lužicovi.
Poďme teda najskôr k eurofondom a problémom pri ich čerpaní.
- Už v úvode musím povedať, že eurofondy určite nie sú brzdou ekonomiky, čo ich brzdí, sú ich mechanizmy. Do dopravy prúdia miliardy eur. Je na nás, ako rýchlo tieto peniaze do „nej“ dostaneme. Veľmi dôležitá je už príprava projektov. Tie
Ivan Lužica
Ivan Lužica zo spoločnosti Radvise Group pôsobí v oblasti manažment konzultingu takmer 20 rokov. Predtým pôsobil v nadnárodných spoločnostiach Deloitte a Cap Gemini Ernst&Young. Okrem využívania eurofondov v doprave sa venuje aj zlepšovaniu podnikateľského prostredia, riadeniu firiem, zvyšovaniu ich výkonnosti a projektovému riadeniu veľkých projektov.
veľké sa pripravujú aj dva roky. Potom do procesu vstupuje nevyspytateľné verejné obstarávanie. Niekedy sa už peniaze z programového obdobia nestihnú ani vyčerpať.
V súvislosti s diaľničnou sieťou na Slovensku často dostávame od ministerstva dopravy odpoveď, že dobudovanie toho-ktorého úseku bude závisieť od dostatku financií. Ako teda čerpáme eurofondy pre obdobie 2014 – 2020?
- Programové obdobie 2007-2013 operačný program Doprava skončil s vynikajúcim výsledkom. Aj to sa však negatívne podpísalo pod slabý začiatok a veľmi malé čerpanie v prvej polovici programového obdobia 2014-2020. V polovici šiesteho roka máme čerpanie operačného programu na úrovni 34 percent.
Čo teda môžeme očakávať od toho „nového“? Koľko peňazí bude vyčlenených na infraštruktúru a dopravu?